GÜMRÜK HAKKINDA

Başlatan Erol YILMAZ, 07 Mart 2006, 09:48:30

Yuunus

Gecenlerde bir igbt alacaktim yurt ici fiyat 45tl civariydi ayni mali aliden 7tl ye aldim, bu ne kardesim el insaf kim bu kadar kar ediyor.sanki kendi uretiyor.%20 varsin fazla olsun.

ÜC

Bu yine iyi günlerimiz hepten yasak geliyor.

cevat1

Alıntı yapılan: superconductor - 10 Eylül 2015, 15:13:33Aliexpress, ebay gibi sitelerden çok alışveriş yapıyorum. 55 gün önce sipariş verdiğim 9 parça ürün geldi fakat 40 gün önce verdiğim birkaç sipariş gelmedi. Bir ay içinde x sayıda üründen fazla getirtirseniz gümrüğe tabidir diye birşey var mıdır? Ürünlerden bir tanesi 2 dolarlık lazer diot. Bu tarz ürünler inceleniyor mu? Eğer gümrüğe girdi ise nasıl ve nereden alabilirim?


http://ggm.gtb.gov.tr/sikca-sorulan-sorular/bireysel/posta-ve-hizli-kargo-muafiyetleri

MC_Skywalker

@cevat1 verdiğiniz linkte ki bilgiler eskidir. 2013 yılında belirtilen €150 luk gümrük muafiyeti günümüzde €22 dir.

mehmet

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 07 Mart 2019, 20:50:47@cevat1 verdiğiniz linkte ki bilgiler eskidir. 2013 yılında belirtilen €150 luk gümrük muafiyeti günümüzde €22 dir.
Güncel. Kişisel kullanımdaki kitaplar için €150.

FullMetal

Konuyu araştırırken "GÜMRÜK SUNUM ÜCRETİNE HAZIR OLUN!" adlı bir yazıya rastladım. 5.2 TL den bahsediyor. https://vergiyedair.com/2019/03/05/gumruk-sunum-ucretine-hazir-olun/

MC_Skywalker

Alıntı Yapyurtdışı internet sitelerinden yapılan alışveriş sınırını ikinci kez düşürdü. Daha önce 75 avroluk sınırı 30 avroya indiren hükümet, dün de 22 avroya düşürdü. Kitap kurtlarına ise müjdeli haber geldi. Kitap veya benzeri basılı yayın alışverişinda ise 150 avroya kadar gümrük vergisi ödenmeyecek. Bu kararlar 26 Nisan 2018'den itibaren geçerli olacak.
yazmayı unutmuşum

ÜC

#142
Alıntı yapılan: FullMetal - 07 Mart 2019, 21:04:02Konuyu araştırırken "GÜMRÜK SUNUM ÜCRETİNE HAZIR OLUN!" adlı bir yazıya rastladım. 5.2 TL den bahsediyor. https://vergiyedair.com/2019/03/05/gumruk-sunum-ucretine-hazir-olun/

Sunum ücreti yalnıca ihtimallerden birisi , asıl daha kuvvetli ihtimal hepten vergiye tabi tutulması , bakanın kendisininde "iç piyasayı rahatlatacağız" sözlünden belli oluyor. 5 Tl ye alıp 55 Tl ye satanların kadayıfında kaymağı eksik kalmış olmalı. Hepsine vergi demek her girişin kayıt altına alınması demek buda yılda 3 kereden fazla getirene ceza demek yani yasak demek.

devrecii

Şeçime haftalar kala böyle bir şey yapmaları akıllara durgunluk verici  :o  :o

İki seçenek var, ya harbiden zeka problemleri var bu adamların yada ekonomi son nefesini veriyor , elleri ayakları birbirine dolandı başka açıklaması yok. İki hafta bekleyemiyorlar.

Seçimden sonra güzel bir patlıcan oturtma var  >:(  >:( .

cevat1

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 07 Mart 2019, 20:50:47@cevat1 verdiğiniz linkte ki bilgiler eskidir. 2013 yılında belirtilen €150 luk gümrük muafiyeti günümüzde €22 dir.

Sitedeki ilk sorunun yanıtı

Soru: Posta/hızlı kargo eşyası için muafiyetin kapsamı nedir?
Cevap:.Türkiye Gümrük Bölgesindeki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen kişisel kullanıma mahsus kitaplar için gümrük kıymeti gönderim başına toplam 150 Avro'yu, diğer eşya içinse toplam 22 Avro'yu geçmeyen eşya önemli değeri olmayan eşya olarak kabul edilmekte ve muafiyet tanınmaktadır.

FullMetal

#145
Bakanın geçendeki konuşmasında da kayıt dışı ülkeye giren zarfların içinden çıkanlardan bahsediyor. Yurtdışından satanlar vergi ödemiyor, aynı eşyayı satan esnaf vergi ödüyor vs.

karadvt

Türkiye'de üretildi ve ranta dönüşmedi de biz mi almadık. Ben de aliexpressten çok sayıda alışveriş yapmış birisi olarak, aylarca ürün beklemekten ve sahte veya kalitesiz ürünlerden çok da memnun sayılmam.

Amma ve lakin Aliexpress katbe kat ucuz olmasının yanı sıra satın alan bizleri de koruyor. Anlaşmazlık açıp da paramı alamadığım veya mağduriyetimin giderilmediği bir durum olmadı.

Vatandaşın cebinden çıkan para sadece cebine gireni zengin eder. Yine olan vatandaşa olur. Paranın içeride el değiştirmesiyle kalkınma olmaz ki. Ha olur ama alınan paralar üretime harcanırsa olur. Bunlar çözüm değil. Ülkeye üretimden elde edilen ihracata bağlı döviz girişi olmalı ki bizim paramızın değeri yükselsin. Refahımız artsın.

Keşke yapılsa da insanımız taaaa dünyanın öbür ucundan pcb yaptırmak zorunda kalmasa, Allah'ın basit bir direncini Çin'den getirtmese. E hadi yapamadın bari böyle engeller koyarak önünü kesme. Zaten bizler ticaretinde değiliz. Ticaretini yapan Alibaba üzerinden yapıyor.

Böyle giderse yurtdışından bir şey getirtmek hayal olacak.


fide

Alıntı yapılan: digiman - 07 Mart 2019, 19:59:08Gecenlerde bir igbt alacaktim yurt ici fiyat 45tl civariydi ayni mali aliden 7tl ye aldim, bu ne kardesim el insaf kim bu kadar kar ediyor.sanki kendi uretiyor.%20 varsin fazla olsun.
PAM8403 anfi devresini tane 7tl + 7 tl kargo ile yurtiçinden aldım. Kullandım, hoşuma gitti.
AliExpress'te 10 adet 7tl + kargo bedava gördüm. Onu da aldım. Şimdi merak ediyorum acaba adedini 7 tlye satan vatandaş benimle aynı yerden mi aldı?
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

cevat1

Adedini 7 tl ye satan vatandaş 1 tl den almıştır.
15 ad. 18650 pil kutusunu selanik pasajinda tanesine 7.5 tl istediler. Aliexpress 'ten tanesini .95 kuruşa aldım.
Satıcı toptan ürün aldığı için .50 kuruşa alır. 7.5 tl ye satmaya çalışır.

Durum bu...