pic ile alarm devresi için yardım

Başlatan ismetelk, 09 Mart 2006, 12:55:03

ismetelk

üstadlar ben pic kullanarak bi alarm devresi yapmak istiyorum bir çok şeyi kafamda tasarladım ama yapacağım devre hırsız geldiğinde alarmı çaldırmakla birlikte onceden belirlenen bir numaraya telefon edecek.
1. soru;
picbasic te dtmfout komutu kullanarak numarayı çevirmek istiyorum tabi telefonla hiç uğraşmadan, yani direk hatta bağlıyacam pic'i, bunun için bi devre şeması varmı
2. soru;
örneğin ik numarayı arattırdık ve meşgul çaldı veya ilk numara arandı ama kimse telefonu açmıyo o halde iknci numarayı arattırmak istiyorum. karşıdaki telefon meşgul çaldığında veya telefon  açılmadığında bizim kulağımıza belli frakansta sinyal geliyo. heralde bu sinyal hattan geliyodur (bilmiyorum tabi) eğer hattan boyle bi sinyal geliyosa bunun genliği nedir ve ben bunu pice nasıl anlatırım. örneğin tmr0'ı harici artırsam 8 defa artınca diğer numaraya geç desem olur sanırım. ama meşgul alduğunda ve karşı tarafın açmadığında hattan gelen sinyali pice anlatmam gerekli. tabi karşıdaki telefon açıldığında bide ses sinyali gelecektir. şimdi pic'e telefonun meşgul çaldığını veya telefonun açılmadığını anlatmak için yapılan devrenin telefon açıldığında gelecek olan ses sinyallerinden etkilenmemesi gerekli. yardımlarınızı bekliyorum herkese kolay gele

otm

stlg

Sevgili ismetelk
Arkadasım karsıdan cevap beklemeden ses kaydını surekli tekrarla ve makul bir sure bekle ve sonra diger numaralara gec karsıdan sinyal alıp işlemen baya zor piyasadaki hazır sistemlerin bile cogu bu sekilde calısıyor bende yapmış oldugum alarm sistemlerinde bu metodu kullanıyorum kolay gelsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

ismetelk

arkadaşlar oncalikle ilgilendiğiniz için teşekkür ederim
@otm2002
ustad verdiğin linkteki ikinci devre tam benim aradığım cinsten ama bir kaç sorum alacak
1.anladığım kadarıyla devreye sadece bizim istediğimiz frekansta sinyal geldiğnde çıkış alabiliyoruz ve bizim aradığımız 440 Hz. peki bunu RC osilatorle tam hassas şekilde ayarlayıp devamlı kullanabilirmiyiz. mesela ortam şartlarından etkilenip kayma olursa 440 Hz lik sinyal geldiğinde bunu algılayamama durumu ortaya çıkarmı
2.yine anladığım kadarıyla bu 440 Hz karşıdaki telefon çaldığı anda bizim kulağımıza gelen sinyalin frekansı peki meşgul çaldığı anda  kulağımıza gelen sinyallerde 440 Hz mi dir acaba. eğer oyle ise işim çok kolaylaşacak
3.aklıma bişey daha takldı.  insan sesi 300-3000 Hz olarak bilinir. mesela ben boyle bi devre kurdum ve pic' e bağladım. dedimki eğer 8 kere optodan pic'e sinyal gelirse telefonu kapatıp aç ve  ikinci numarayı çaldır. mesela birinci numarayı çaldırdım telefon açıldı ve karşıdan konuşulmaya başlandı acaba karşıdaki ses 440 Hz lik sinyaller ureterek benim devremde çıkış sağlayabilirmi mumkun olurmu böyle bişey
@stlg
ustad teşekurler eğer otm2002 arkadaşın verdiği sistem benimde düşündüğüm gibi eğer bi sonuç alamazsam senin sistem uzerinde çalışmaya başlıycam. olmazsa seni biraz rahatsız ederiz ilerde
tekrar teşekkur ederim arkadaşlar

OG

Panoda aradınızmı, bu konuda birşeyler yazıldı ve konu enson otm2002'nin verdiği devreye kadar gelişti.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ismetelk

hocam forumu inceledim çokçada bilgi edindim bu konuda çok ilerleme kaydettim ama yukarıda yazdığım 3 soruyu kafamda cevaplayamadım onların cevabını bulursam devreyi tasarlayıp programı yazmaya başlıycam. teşekkürler

ismetelk

arkadaşlar yukarıdaki sorularım cevap verecek bilgiye sahip kimse yokmu. bunlara bi soru daha eklemek istiyorum
pbp kullanıyorum hattan gelen ring sinyalini yada meşgül tonunu pulsin komutu kullanarak algılayabilirmiyiz yapılabilirse donanımsal bilgiye ihtiyacım olacak
yardım edin yaww.

OG

Sorularınızın hepsinin cevabı panoda var.

Ring yüksek voltajlı AC bir gönderimdir.
Ring üretmek gerekirse (gerekmez ama belki lazım olur)

Ring sinyalini bir optokuplor ile sezebilirsiniz. Bu konuda net ortamında çok şema var. Örnek

Hattaki sesleri şöyle algılayabilirsiniz

Hattan Audio alma/gönderme için tümleşik devre için;

Adam BURADA birşeyler yapmış.

Burada da birşeyler var.

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.