Renesas MCU'lardaki "ID"

Başlatan YARGICH, 09 Mart 2006, 17:36:28

YARGICH

Selam,

Renesas MCU lara program yüklerken bir de ID yüklüyoruz. Anladığım kadarıyla güvenlik amaçlı bir şey. Çünkü Chip içerisine daha önce yüklediğiniz ID'yi doğru girmezseniz, o chip içerisindeki programı silemiyor, okuyamıyor, yeniden programlayamıyorsunuz. Heh işte ben o ID'yi kaybettim  8O

Biraz önce denemler yapıyordum ve ID kısmını alışık olarak hızlı bir şekilde 00 girerek yazılımımı işlemciye yükledim. Yalnız herhalde hızlı bir şekilde 00 yazarken yanlışlıkla bir karakteri farklı girdim herhalde ki :oops: işlemcimi kullanamıyorum :?   "NOT MATCH ID" diye bir hata veriyor. Böyle bir durumda bu işlemciyi resetleyebilir miyiz. Ben bu işlemciye nasıl yeni program yükleyeceğim :?:

İyi Çalışmalar,
Uçurtmalar, rüzgarın kuvvetiyle değil, rüzgara karşı koydukları direnç ile yükselirler.

aYe

Sadece paralel programlayıcı ile bootloader'i yeniden yükleyebilirsiniz.
Yani çöpe atın gitsin..
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

aster

Alıntı yapılan: "tatlisukurnazi"Yani çöpe atın gitsin..
bu bizim Patlasım MOSlar oynasın kızlar hikayesine benzedi  :)
bir daha o ID yi unutmak mümkün olmaz herhalde

aYe

Aster hocam bana çocukluğumda dinlediğim bir masalı anımsattınız...

Polyanna bir gün renesas chip'inin ID'sini unutmuş,
ama yine de çok mutluymuş;

Hiç kimse yazılımlarını kopyalayamayacakmış, hatta silip mcu'sunu bile kullanamayacakmış   :lol:   :lol:  :lol:  :lol:  :lol:
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

YARGICH

@aster

Sormayın yaaa, giden 10 Euroya yanmıyorumda şimdi bunu bu kartdan sökmem gerekecek, ısı tabancası olmadan çok zor geliyor. Elimde bir tane daha M30624 yok, 620 var ama çalıştıramamıştık. Neyse onu bi daha deneyeyim ben. bide 6N4 var ama onu takacak katı nerden bulacam. Ya hepsinden geçtim bi şeyler deniyordum onlar yarım kaldı. Ben yazılım yazarken telefon çalmasından bile nefret ederken araya girene bakın.

@Tatlisukurnazi

Hocam hala şaka gibi geliyor. Buna bir güvenlik sorusuda konsa fena olmazmış. Nerdeyse unutulan bütün şifreleri geri öğrenebiliyoruz ama bunu öğrenemiyoruz. Öğrenmekte istemiyorum, çalıştırmak istiyorum. Kaç kerede denedim aslında, 0 dan başka bir tuşa basmam çok zor nasıl oldu anlamadım.

Aslında şöyle bir şey denedim ondan sonra oldu. Dedim acaba 00 dan başka bir ID girince dosyayı program açacak mı dedim ki daha programa bile yüklemedi. Tamam dedim programa bile yüklemiyo ve tekrar 00 girdim ama yine aynı hatayı verdi. Denediğim farklı ID'yi tekrar girdim onuda kabul etmiyo. Şimdi ne denediğimi, ne de 00'ı  kabul ediyo. Bende bişey anlamadım. O yüzden dedim ki acaba bir öncekinde mi farklı girdim ama elimi koyduğum pozisyona göre 1 veya 2 tuşuna bile yetişemiyorum, en fazla virgüle basarım onuda kendisi kabul etmiyor. Farklı ID kabul ediyor mu denemede kayıt felan mı yaptı acaba.

Sadece ID denedik olana bak, Code Protect yapsak bu kadar kasmaz.

İyi Çalışmalar.
Uçurtmalar, rüzgarın kuvvetiyle değil, rüzgara karşı koydukları direnç ile yükselirler.

z

Peki, buna rağmen paralel programlayıcı ile Bootloader yüklenebiliyorsa o zaman kodları çalacak hırsız tipi bootloader yazılamaz mı?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

aYe

Selam bunalmis hocam,

Paralel programlama öncesi chip silinmek(bootloader da dahil) zorunda zira fabrika çıkışı 3 tane paralel lockbit atılmış durumda geliyor.
Yani güvenlik adına pek çok şey düşünülmüş.

@YARGICH

Hocam şimdi işler biraz degişti sen daha önce 00 00 00 00 00 00 00 ID'si ile programladığın chip'e mi şu an ulaşamıyorsun?

Benim bildiğim ("eski elektro yeni sgs florya Kemal" ve "eski elektro yeni arrow Selim'den onayını aldığım şekil) chip ilk yükleme sirasında atadığınız ID yi daimi olarak benimsiyor.
Bu durumda daha önce 00 00 00 00 00 00 00 ID'sini kullandıysanız bunu degiştirmeniz zaten mümkün değil.
Şu halde donanımı ve programlama yazılımını kontrol edip chip'i silmeye çalışın.
Kodunuzun içine otomatik ID seçimiyle ilgili bir satır eklediyseniz onu kontrol etmeyi de unutmayın.

İyi çalışmalar.

YARGICH

Hocam,

Şimdi daha önce çalıştıramadım M30620'yi taktım hemen çalıştı. Bu işlerin zaten ilki çok zor oluyo. Neyse aynı yazılımı M30620'ye yüklemeyi başardım. Bi sorun çıkmadı. Yine 00 adresi ile yükledim. Yazılım içerisinde de ben ID felan atamıyorum ama xcl dosyasının içerisindeki bir ID kısmı var. Orda da 0 yazıyor. Gerçi ordaki 0'lar Falsher da da çıksada her seferinde 7 tane 00 yazmasak fena olmaz. Sonra yanlış manlış girecez :D

Programı açıp kapattım bi şey değişmedi, cihazın enerjisini kestim bi şey değişmedi, enerjisini uzun süre kestim yine değişmedi, bilgisayarı açtım kapattım yine bişey değişmedi. Bende 620'yi denedim. O çalıştıktan sonra, bu mesajı yazarken dedim bir daha deneyeyim 620'yi söktüm, 624'ü taktım programladı 8O Yine 00 ID si ile :roll: Hiç bişey anlamadım. Demekki yanlış tuşa basmamışım :!: Devrenin enerjisini uzun süre kestim ve o kadar enerji tutacak büyük te bir kondansatör yok aslında. Şimdi hem sökmekten kurtuldum hem 10 Euro gitmedi.

Peki hocam yeni soru :?: çıktı ortaya :D Şimdi kaşınıyorsun sen diyeceksiniz. Atıyorum bir ürün ürettiniz ve standart bir ID atacaksınız. O zaman bunu değiştiremiyor muyuz? Hani bilgi olsun, hazır konu açılmışken sorayım da, yeri geldiğinde kullanırız belki. Zaten ben sormadan merak ettiğim için böyle oldu :D

Saygılar, İyi Çalışmalar

aYe

Evet degiştiremiyorsun ilk atadığın ID sürekli geçerli.

picusta

Merhaba, yakinda R8C MCU'su ile bir projeye baslayacagim (kontrol sistemi). Acaba bu islemcinin elektrostatik-manyetik bagisikligi abisi M16C kadar  iyimidir?

ugurtarlaci

@ Yargıç Hocam ;

Gerçi bu Renesasa bende yeni başladım ama, flasher a her seferinde 7 tane 00 girmekten bahsediyorsun yanlış anlamadıysam. Flasher her program atacağında , atacağın programın ID kodunu otomatik olarak getiriyor sanırım. Böylece test yazılımlarında senin karşılaştığın acı bir son ile karşılaşmıyosun. Eğer kullanmamışsan  ;

Proje_ismi.ID  adlı bir dosya yı, ......\RELASE\EXE içine oluştur ve içine

-ID0
FFFDF : 00
FFFE3 : 00
FFFEB : 00
FFFEF : 00
FFFF3 : 00
FFFF7 : 00
FFFFB : 00
FFFFF : FF

satırlarını yaz ve kaydet.  Flaser senden birdaha ID yazmanı istemeyecektir. Eğer bunu kullanıyorsan, kullanmamış arkadaşlar faydalansın diyelim.

Aslında be bu işlemciye yeni başladım. Sizlerden öğreneceğim oldukça şey var aslında. Arkadaşlar bu alanda edindiğimiz ve kullandığımız kütüphaneleri de paylaşabiliyormuyuz. Elbette emeğe saygım var ama , paylaşırsak sanki birbirimize daha faydalı olabiliriz.

Herkese kolay gelsin...
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

aYe

Günaydın,

@picusta

Elimde M32C ve bir kaç tane R8C var ama uzun zamandır çekmecesinde uyuyor, açıkcası hiç denemedim, heralde aynıdır diye tahmin ediyorum.

Yanilmiyorsam R8C'nin ring osilatör benzeri ismi olan bir dahili rc osilatörü olucak, eğer osilatör durursa bu arkadaş devreye giriyor.
Bu da artı bir özellik.

Bu arada daha önce pek bahsetmedim ama değinmekte fayda var;
Kendi çapımda bir dizi testten geçirip, emdiği siliconları I/O'larindan getirtmeye çalıştığım M16C'nin üzerinde bulunduğu kartı, mitsubishi'nin (hitachi'ye varmadan önce) emi, emc, noise, kil, çöp vs. gibi tüm uyarı ve önerilerini göz önüne alarak çizdim.
Askeri olarak tanımlanan sınıftan seramik crystal kullandım(3$ civarı)
Belki de iyi sonuçların sebepleri bunlardı, net bir fikrim yok.

Tek yönlü pcb'ye, boardmaker işi bir çizim yapan olursa, biraz hırpalayıp tecrübelerini aktarsın derim.

@ugurtarlaci

Emeğe saygı mitingi düzenleyelim hocam :)

Açıkcası benim emeğe saygım felan yok, tek satır kod görmeyim çoğaltır satarım, dayanamıyorum, bağımlısıyım. :twisted:

Emeğe saygı duyarsak; önce çinli'den, amerikalı'dan, japon'dan, v.b.'den başlamak lazım, e o zaman da bize tarlaya gidip patates soğan ekmek kalır ki, o zaman da sümerler'in emeğine saygı duymak lazim  :lol:

YARGICH

Selam @ugurtarlaci Hocam,

Tamam dediklerinizi yaptım. Çok da hoş oldu. Kurtuldum sürekli 7 tane 00 girmekten. Gerçi @tatlisukurnazi hocamın söylediğine göre, ilk seferinde yazdığımızın dışında bir şey giremediğimizden chipi atmak gibi bir tehlike arz etmiyormuş ama bi o kadar işime yaradı. Bilmiyordum bu tarz bir şey olduğunu. Hatta flasher ROM'a başlayacağı adresi felan hep xcl dosyasından bakıyor. Orda ID için de bir kısım var ama ordaki ID bilgisine bakmıyor. ben oraya baktığını zannediyordum. Neyse bu dosyada benim işimi görür.

Emek olayında Tatlisukurnazi hocama katılıyorum. Yani burda bir 24LC256.h dosyasını paylaşmakta bir emek suistimali görmüyorum açıkcası. Yani bu saatden sonra 24LC256 eepromunu kullanmak iş değil ki. Bunu güzel bir uygulamada kullanmak önemli. Ben bunları taaa ne zaman yapmışım zaten. Şimdi hazır olsa da kaldığım yerden devam etsem. Uğraşım tam olarakta boşu boşuna değil, yeni derleyicide bişeyleri öğrenmeme vesile oluyor açıkcası. Ama önemli olan iş üretmek, bir bütün haline getirmek.

Ben şimdi Avrupa yakasına geçeceğim akşam gelince düzenlediğim bir kaç kütüphanelik dosyayı buraya ekleyeceğim. Hatta burda farklı bir başlık atıp oraya ekleyeyim ki bir arada dursun. Sonra ben bile bulamıyorum. İçlerinde hata felan görürseniz sizde düzeltirseniz işimiz hızlanır.

@tatlisukurnazi

Alıntı yapılan: "Datasheet"
Oscillation Stop Detection Function:  Stop detection of main clock oscillation, re-oscillation detection
function

Anladığım kadarıyla bu R8C'deki bahsettiğiniz osilator kurtarma M16C'lerde de var.

Saygılar İyi Çalışmalar.

aYe

Alıntı yapılan: "YARGICH"
Alıntı yapılan: "Datasheet"
Oscillation Stop Detection Function:  Stop detection of main clock oscillation, re-oscillation detection
function

Anladığım kadarıyla bu R8C'deki bahsettiğiniz osilator kurtarma M16C'lerde de var.

Çift vcc'ye sahip yeni sürümlerde olabilir, tek vcc'ye sahip eski sürümlerde yok.

Erol YILMAZ

tam olarak bilmiyorum ama PIC 18 den sonra 12 ye de inmiş bu ozellik