programcılığa başlama

Başlatan ramazan10, 15 Mart 2006, 15:54:26

ramazan10

Bilgisayar programcılığına başlamak istiyorum. Hangi program öğrenmemi,  ve neler tavsiye edersiniz.

tevfik_kadi

Bence C ile başla her yerde bir anahtar gibi güzel bir dil istediğini programlarsın ister mikroişlemci ister bilgisayar geçekten güzel bir dil  ;)

engin_

İşin kolayına kaçıp kolay bir şekilde Gui programlama için Visual Basic öğrenebilirsin. Ama uygulamaların win de çalışır sadece.

Bunun dışında C sonrasında C++ ve özgür Gui kütüphanelerini kullanmasını öğrenirsen hem win de hem linux işletim sisteminde programlarını çalıştırabilirsin.

Gui dediğim görsel programlama, Gtk/Qt kütüphaneleri en yaygın kullanılanları. Gtk win de kullanılıyor mu bilmiyorum ama Qt kullanılıyor. Gtk da olması lazım.

Bunun dışında Python da tavsiye ederim.

Bilgisayar programcısı olmak isteyen birisinin mutlaka iyi bir linux kullanıcısı olması gerekir diye düşünüyorum. Özellikle bilgisayar mühendislerinin. Nedeni ise tüm sistem parmaklarınızın ucunda ve her konuda doküman bulabiliyorsunuz. Tabi burda bir genelleme söz konusu bir programcı sadece java programlayacaksa bunun için illa linux kullanmasına gerek yok.