Kombi Arızası

Başlatan microcozmoz, 22 Mart 2006, 21:04:06

microcozmoz

Arkadaşlar,

İmmergas marka kombimdeki arıza için yardımlarınızı rica ediyorum...Servis çağırdım direk beyin gitmiş dediler ama ben emin olmak istiyorum...

kombimdeki genel arıza havalandırma fanının devreye girmemesi..Bu yüzden kombi paneli üzerindeki yeşil ve kırmız led ler yanıp yanıp sönüyor..

Motor sağlam, paneli açıp kartı inceledim herhangi bir patlak çatlak sözkonusu değil..

Büyük ihtimalle sistem içerisinde bulunan bir elemandan dolayı fan devreye girmiyor..

Yardımlarınızı bekliyorum..
"Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler."

stlg

Sevgili microcozmoz
Arkadasım kombileri pek bilmiyorum ama fan baglantılarından geriye dogru gidersen ne tur bir elemanla suruldugunu gorebilirsin bu elemanın ozelliklerindende nasıl surulecegi konusunda bir kanıya varırsın  bu elemanı suren sinyalin varlıgını yoklugunu kontrol edebilirsin bence o kısmın şemasını cıkar eger bu kombi devresi bir işlemci ile calışıyorsa ve diger işlemleri yapıyorsa buyuk ihtimalle saglamdır fanı suren devreler kontrol edilmelidir kolay gelsin  

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

argeci

havalandırma fanından kastın atık gazı dışarı atan ve içeri temiz hava alan fansa iki ihtimal olabilir.Fanın çalışma bilgisi prosestat denen bi elemandan alınıyor dolayısı ile sistem eğer sürme bilgisini veriyor ama karşılığında prosestatdan bilgi alamıyorsa fan arızası verir.Onun için eğer fan bir kaç defa çalıştırılıp arızaya geçerse feed back alamıyordur yok eğer hiç çalışmıyorsa fan motoru sürülmüyordur sürücü devresi microkontrollera kadar gider dolayısı ile beyin yanmış yorumu doğru olabilir yada controllerın sürdüğü transistör/röle/triyak(veya opto) da gitmiş olabilir ama öyle veya böyle hiç bir servisin kalkıpta o kartta sürücü arızası dahi müdahele yetkisi yoktur onlar için o kart kapalı kutudur uğraşmazlar sanada tavsiyem uğraşmamandır kombi tehlikeli bir alettir sen müdahele edersin belki yaparsında ama tavsiye etmem başka yerden bi sıkıntı zarar olur sorumlusu sen olursun onun için kartı değiştir derim en azından başın ağrımaz
esselamü aleyküm ve rahmetüllahi ve berekatühü Allahın selamı rahmeti bereketi hepinizin ve hepimizin üzerine olsun

microcozmoz

Cevaplar için sağolun ....Bende fazla kucalamayacağım zaten ..
"Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler."

Subzero

Aman hocam, mal candan kıymetli değil.
Kombi işi tehlikeli, bence hiç girme, neyse parası ver, kafan rahat olsun.

ademirkan_53

öncelikle sirkülasyon pompası devreye giriyormu bi bak.
çünkü pompa çalışmadan kombide hiç bişey çalışmaz.

microcozmoz

Cevaplar için sağolun...

En sonunda kombi servisine 200 YTL bayıldı ev sahibim...İşin ilginç yanı adam eski kartı almadı bile ve "abi bunlar tamir olmuyor dedi"..

Böyle birşey mümkünmüdür?? Bu soruyu şu nedenle soruyorum acaba üzerinde bulunan işlemci bu şekil bir arızada tamamen kendini kilitleyip yeniden programlanmakmı istiyor ???  :)

Şu sıralar işler yoğun hayat yoğun ama kart bende inşallah bir fırsat bulup bakacağım...

Alper

Digital entegreler kolay bozulmazlar.Zaten hatayı algılıyor olmasıda bunun bir ispatı!kartın üzerindeki sürücü transistör,diyot veya optocuplor lerde problem olma ihtimali yüksek!
Birde biraz uçuk bir komplo teorisi gibi görünsede microcontroller içindeki programa kontör yükleniyor olmasınıda düşünmüyor değilim!!