ISA & PCI kontrol kartı tasarımı

Başlatan mckmk03, 25 Mart 2006, 20:22:31

mckmk03

arkadaşlar merhaba.internette dolaşırken antrak.org sitesinde ISA kontrol kartının nasıl yapıldığını okudum.8255 ile yapılmış basit bir devresi var fakat artık anakartlar üzerinde ISA slotu yok.
            * Aynı entegreyi kullanarak PCI slotuna takılabilen bir kart yapılabilirmi acaba?
            * ISA 8MHZ de çalışıyormuş (8255 kullanılabiliyor) fakat PCI 33MHZ hızında çalışıyor.Bu frekansta 8255 entegresi çalışabilirmi acaba?
           * Eğer çalışmaz ise PCI kontrol kartı için 40Mhz lik OSC frekansına sahip 18F bir PIC kullanbilirmiyiz.

Gerçekten çok zevkli bir konuya benziyor.Herkezin fikrini bekliyorum.Büyüklerimiz bize yol göstersinler.Teşekkür ederim.

stlg

Sevgili mckmk03
Arkadasım bu pcı kontrol kartını kendinmi yapmak istiyorsun yoksa bu kart ile bazı uygulamalarmı yapmak istiyorsun bu tur hazır kartlar piyasada satılıyor eger uygulama yapmak istiyorsan bu tur kartlardan hazır alabilirsin pekcok giriş cıkış portunun yanı sıra A/D ceviricili olanları bile var kolay gelsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

mckmk03

Ben bu konuyu araştırdım.Hafif karışık bi konu fakat üstesinden gelinebileceğini düşünüyorum.Kendim yapmak istiyorum.Eğer bu konuda ilerleme kaydedebilirsem tezimide bu konu üzerine almak istiyorum.

mckmk03

arkadaşlar bu konu hakkında fikri olan yokmu acaba.çok acil yardımlarınızı bekliyorum.

mckmk03

ground

Dostum zaman buldukça cevaplanır mesajlar..

PCI kavramı için

http://tr.wikipedia.org/wiki/PCI

http://www.google.com.tr/search?q=wiki+pci&hl=tr

Google bazı kavramları aramak için aradığınız kelimenin yanına wiki yazın..

Data Acquisition kartlarını da biraz inceleyin..

http://www.google.com.tr/search?hl=tr&q=pci+data+Acquisition&btnG=Ara&meta=
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

mckmk03

ben vakit buldukça inceledim.Kafamda bi takım soru işaretleri var.İlgin için sağol teşekkür ederim

z

Bir başka başlıkta 33Mhz paralel verinin işlemci ile yakalanıp yakalanamayacağını sormuşssun :D

PCI yapısı klasik ISA yada işlemcinin harici çevre elemanlarınn bağlandığı interface yapısından çok farklı.

PCI da gidip gelen verileri değil yazılımla sıradan lojik çiplerle yapacağın devreyle bile yakalayamazsın.

Zira hız çok yüksek ve çok düşük geçikmeleri olan çiplerle çalışmak durumundasın. Gerçi çipleri bulsan da yapacağın baskı devrede geçikmelere neden olup zamanlama bozulacaktır. Bu nedenle yapının çip olması neredeyse zorunluluk arzeder.

Eğer PCI bir kart yapmak istiyorsan üç seçeneğin var.

1. Hazır PCI interface çipleri (National'ın var isim hatırlamıyorum ama sitelerinde ararsan bulursun)

2. FPGA içine sen işleyebilirsin. Hatta FPGA firmaları PCI core olarak da satıyorlar.

3. Yapmak istediğin kartın ana çipinin PCI interface' li olanını kullanırsın.

Son çözüm seri üretim yapanlar için zira bu çipleri tek tek alabileceğini sanmıyorum.

İlk iki çözüm denenebilir.

İkinci çözüm için güzel bir çalışma vardı. Şu anda adresi hatırlamıyorum. Fakat ben araştırırım dersen

Japon bir elektronikçi sıradan olmayan projelerini sitesinden yayınlıyordu.

Projelerinden bir kaçı laser gösteri cihazı, çizgi izleyen robot, CPLD ile PCI kart yapımı. Yanlış hatırlamıyorsam Atmel çipi bağımlısı.

Laser gösteri cihazını picproje forumlarında ararsan dolaylı olarak o siteye de ulaşırsın.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mckmk03

evet sonuca ulaşabilmek için ne gerekiyorsa yapmak gerek.Zannettiğimden daha karışık bir sanırım bu.Şu japon elektronikçinin sitesine de bakiyım.Şimdilik ertelemem gerekicek.Teşekkür ederim.

sercom

arkadaşım birkaç sitede bulabildim(onlarda herhalde kapanmış) istersen vereyim dosyaları bulabilirsem ama bende malum iş yüzünden akşamları boş zaman bulup daha sonraki günlerde ancak çizebiliyorum artık basımıda sonraki günlere kalıyor çizince bana yollayabilirsen veya siteye bu yazının devamına koyarsan sevinirim şimdi Arşiv Dvdlerime bir bakayım sende bir cevap yazarsan sevinirim
benim elimdekiler bu arada pcı soketli ve hiçbir Pic Kullanmıyor sanırım 4mhz olması gerekiyor bendekiler