ir_uzaktan kumanda kontrollu dimmer(pic) *asm-hex yardım*

Başlatan surhan, 27 Mart 2006, 11:42:26

surhan

merhaba arkadaslar
asagidaki linkte pic ile yapılmıs inferuj kontrollu dimmer var.fakat asm veya hex kodu verilmemis.Bu eksigi tamamlayıp,uygulasak diyorum.
Bu konuda ustadlardan yardım bekliyoruz.eminim cok kisi istifade eder.

http://free-vz.t-com.hr/Ivica-Novakovic/Lightdimmer.htm

nazima

ben site sahibinden hex kodunu istedim 70 Euro istedi.

oldu dedim gözlerim doldu. :D
Cevabın bir parçası değilsen,sorunun bir parçasısın demektir..  Rafi Eitan

OG

O devre ve kodlar net de başka biryerlerde var.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

bsivgin

bu konuda çalışmaları olan biri olarak kodları görmek isterim. Nette nerde olduğu konusunda bir fikrin var mı?

Saygılarımla
Bülent ŞIVGIN

Klein

Az önce biryere WT211 televizyon uzaktan kumandası için yazdığım bir kodu attım. Ama nereye attım hatırlamıyorum.

lord

arkadaşlar biraz uğraşirsaniz kendiniz de yazabilirsiniz... :)  :)  :)

Klein

Ben biraz mikrokontrolör ile dimer yapmanın mantığını anlatayım. gerisi size kalmış.

Dimer dediğimiz şey aslında devrenin akımını , 50Hz = 20ms süren fazın bir kısmında iletmek diğer kısımlarında kesmek mantığına dayanır.  MCU ile dimer yapmak için önce 50Hz şebeke geriliminin 0V'a düştüğü anı tespit etmek gerekir ki bu mantığa da zero cross deniyor. Gerilim tam 0 olduğu an devreyi iletime sokuyorsun. bir süre sonra da kesiyorsun. Eğer hiç kesmezsen yükün tam güç çalışıyor.  eğer 10ms sonra (50HZ için) kesersen ; yükün yarım güç çalışıyor. böylece iletim süresini artırıp azaltarak  RMS gerilimini ayarlıyorsun.  0 noktasını da istersen direk şebekeden , gerilim bölücülerle ya da devrende bir trafo varsa onun çılışından ölçebilirsin.

balkes10

dimmere ait kodlar hangi sitede ben günlerdir arıyorum bulamadım...
SADECE ŞAHLAR HAMLELERİ ÖNCEDEN SEZER

CaFFeiNe

Klein arkadaşımız çok güzel anlatmış olayı yukarıdaki linkte şemada var artık geriye helva yapmak düşüyor :)

balkes10

bunlarda c kodları tabi bunu 16f675 e uyarlamak kalıyo  c bilen arkadaşlar çok yardımcı oluyorlar yoksa aramızda bu devreden para kazanan mı var ?
http://manolo.auna.com/Dimmer/dimmer%20con%20mando.c
http://miarroba.com/foros/ver.php?foroid=58527&temaid=3363294&pag=8
http://manolo.auna.com/proyectos-dimmer.html
SADECE ŞAHLAR HAMLELERİ ÖNCEDEN SEZER

CaFFeiNe

@balkes10

bu C kodunu okuyup anlamak ayrı dert ispanyolcamıdır nedir :) tırmalamaya gerek yok bence oturup sıfırdan yazmak daha kolay ve eğlenceli olur bence (bide zaman olsa :roll: )

aYe

Selam,

Alıntı yapılan: "balkes10"c bilen arkadaşlar çok yardımcı oluyorlar yoksa aramızda bu devreden para kazanan mı var ?

Amaç hobi öğrenmek vs. ise ve para kazanmak değilse neden hazır devrelerin kodların peşindesiniz?

C öğrenin teori öğrenin ve yapın, sanki paza kazanmak suçmuş kötü bişeymiş gibi vurgulamalar çok yersiz.

Konuya dönelim;

Tiryak nedir?;

Basit bir anlatımla gate'leri ortak ters paralel bağlanmış bir çift tristördür.

Tiristör nedir?;

Basit bir benzetimle;
Bir açık kontağı bobin besleme anahtarına paralel bağlanmış röledir.

Bu durumda tristörü kapatmanın en kolay yolunun besleme voltajının kesilmesi olduğunu farkedeceksiniz.
Bunu AC uygulamalarda sıfır geçiş noktaları yapar yani saniyede 100 kez besleme voltajı tamamen kesilmektedir.

Gate yani röle benzetmesindeki anahtar ise besleme voltajı olduğu sürece artık kontrole etki edemez, ama kapalıyken üzerinden akım akıtıcaktır.

Resimdeki şekillere bakarsak;

Diming için AC sinalden bir devre ile sıfır geçişleri tespit etmemiz, 50Hz standardında 10ms olan bölgeyi kontrol sinyali ile bölerek triac'ın açık kalma süresini sonucunda da çıkışa aktarılan bölgeyi kontrol etmeliyiz.

Not: Kod Triac kontrol kodu yazarken koşullamalarda "büyüktür", "küççüktür" gibi koşullar yerine "büyük-eşitse" veya "küçük-eşitse" şeklinde komutlar kullanılmalı. Devre oldu ama bu lamba niye titriyor gibi soruların cevabı taşan 10ms süresi ve akibetinde bir sonraki alternans'ın tümü boyunca açık kalan çıkıştır.

4. sekilde gözüken gelişmiş kontrol tekniği;

Röle benzetmesinde de bahsettiğim gibi tetikleme bir kez yapıldıktan sonra  ve besleme var olduğu sürece gate hiç bir işe yaramaz.
Sadece üzerinden akım akar ve tiryak'in ısınmasına dolayısıyla da çıkışından çekilecek güce doğrudan etkide bulunur.
Bu yöntem için kod yazmak pek kolay olmadığı için ve tiryak da zaten ucuz olduğu için pek kullanılmaz.
6A'lik yere 12A'lik tiryak takılır olur biter.

Dikkat edilmesi gereken hususlar;

3. şekildeki kontrol tekniği;
%100 çıkış için sıfır geçişe bakmayın triyak'ı on off olarak sürün
%1 v.b. sıfıra yakın çıkış durumlarında kullanıldığı şebeke voltaj-frekans değerlerine göre triac uclarındaki voltajın 30V'un altına ineceği süre hesaplanıp 50hz için 10ms süresinden çıkartılmalıdır.
Dikkat edilmezse çıkış ya sıfır olur yada bir sonraki alternans'ı kazara tetikleyebilirsiniz.
Burda dikkat edilmesi gereken husus Triac'i açtıktan sonra bir sonraki sıfır geçiş noktasına kadar iletimde kalacağı için kontrol sinyali kapalı süre+açık süre =10ms değerini asla geçmemeli.

4. şekildeki gelişmiş kontrol tekniği;
%100 için sıfır geçiş anında gate'i tetikleyip çıkarsanız triac çalışmayacaktır zira besleme yoktur.
Kullanıldığı şebeke voltaj-frekans değerlerine göre triac uclarındaki voltajın 30V'u aşması için gerekli süre hesaplanıp sıfır geçiş anına artı süre olarak eklenmelidir.

Uzun yıllardır triac vs kullanmıyorum aklıma geldiği kadarıyla yazdım, yanlış yerler varsa düzeltin lütfen.

İyi çalışmalar.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

surhan

oncelikle ilgilenip cevap yazan arkadaslara teşekkür ediyorum.
ama ne yazık ki bu verdigim devre semasına, uygun kodları yazacak bilgiye sahip değilim.

Boyle bir devrenin bir cok arkadasımız icin gercekten ihtiyac oldugunu dusunuyorum.
Kodları yazan veya benzer linkler bulan arkadasimiz olursa lutfen bizimle paylassın.

simdiden teşekkürler

bsivgin

sanırım burada herkes herşeyi bedava elde etmeye alıştığı için para kazanmanın suç olduğunu savunan arkadaşlar çok diye düşünüyorum..

mesela ben yukardaki mesajımda kodlar varsa bende görmek isterim derken kodlar yayımlanıyorsa bizde faydalanalıp tasarımlarımızı geliştirelim demek istemiştim. Aslında bu konuda hem hobi mahiyetinde hemde ticari ürün ortaya koymak adına bayağı ilgilendim. Ama elektronikten başka alanlarda çalıştığım için fırsat buldukça bakabiliyorum.

Herneyse; yukardaki arkadaşımıza ilave edicem bir iki amatör bilgim var,

1. si sıfır geçişi algılamak çok önemli. Yanlış sıfır geçişi algılamak lambada yanıp sönme gibi flickiring (pırlama) etkisi yapıyor.
2. si triak'ın her iki alternansta simetrik ateşlenmesi önemli (EMI'yi azaltmak içinde gerekli diye düşünüyorum)
3. sü triakların gate akımı negatif besleme ile daha düşük seviyededir. Yani nagatif tetiklemede traik daha az gate akımına ihtiyaç duyor. Bunu da şöyle yapabilirsiniz PIC'in artısına sıfır volt eksi sine de -5Volt vererek sağlayabilirisiniz
4.sü iki tür dimmer yapabilirsiniz biri doğrudan anahtara kasasına takılan yani normal anahtar gibi, diğeride lamba ve 220 volta parlel bağlanan dimmer. İkincisi daha kolay. Birincisinde akım sıfır geçişi önemli ikincisinde voltaj sıfır geçişi önemli.
5.sü endüktüf yükleri dimming yaptığınızda klasik dimmerin voltaj sıfır geçiş mantığı işe yaramayacaktır. Çünkü siz voltajın sıfır geçişini algılsanız bile triak iletimde olmaya devam edicektir. Bu nedenle endüktif yüklerde voltaj sıfır geçiş işe yaramayabilir
6. sı microchipin sayfasında birinci yöntemle yapılmış C'de yazılmış mükemmel bir 12C508'li dimmer devresi var. Onu alıp kullanabilirsiniz.

şimdilik bu kadar.  :arrow:

Saygılarımla
Bülent ŞIVGIN