Renesas'ın sınırları...

Başlatan Klein, 28 Mart 2006, 12:09:44

YARGICH

Selam, @bsivgin

Renesas deyince akla sadece büyük hafızalı işlemciler gelmesin. Renesas'ın küçük işlemcileri de var. İşlem yapabilme yetenekleride iyi. Ve anlatılanlardan da anlaşıldığı gibi zor şartlarda da çalışlabiliyor. Ben her MCU lu devreler bir şekilde dış etkilerden etkilenmemeli diye düşünüyorum. Benim devremde dış etken yok denmemeli bence. Hem fazla kalite göz mü çıkartır. R8C ve SH7xx serisini incelemenizi tavsiye ederim. İkisi arasındaki farklardan ne kadar çok çeşit işlemcisi olduğuda ortaya çıkabilir diye düşünüyorum. Ürünlerin hepsini bir arada görmek isterseniz Renesas Microchooser programını inceleyebilirsiniz. Ayrıca işlemciyi öğrenmekten ziyade C bilmek büyük yükü kaldırıyor. Gerisi datasheet inceleme ve deneyerek tecrübe.

Saygılar, İyi Çalışmalar
Uçurtmalar, rüzgarın kuvvetiyle değil, rüzgara karşı koydukları direnç ile yükselirler.

arslan74

Alıntı Yap1-Beni ingilendiren en önemli kısmı bu malzemelerin temini. Yani nasıl temin edeğim.
2-İstediğimiz malzemeyi hemen bulabilecekmiyiz.
3-Fiyatları ne düzeyde.
4-ISIS de simulasyon yapabiliyormuyuz?
5- Emulatörü varmı fiyatı ne kadar.
6- Bu işlemciler için güzel ve bedava bir C derleyicisi varmı?
7- Kendine ait editör programı varmı?

İşlemcinin iyi olduğundan hiç süphem yok ama hala sorularımın tamamına cevab alamadım. Bu konuda bilgisi olanların yukardaki sorularımı cevablamasını bekliyorum.

Selamlar.

aYe

Selam,

Alıntı yapılan: "bsivgin"Bu işlemci seçimi bence ilginç bir konu...Yani işlemci şovenliğine gerek yok.

Şovmenlik nedir nerdedir anlayabilmiş değilim, bilgiyi paylaşana şovmen derseniz ben bunun ardında başka şeyler ararım.

100 binlerle üretim yapan hangi firmanın karaköyde entegre aradığını gördünüz? Neyle neyi kıyaslıyoruz.

Hadi onu da geçelim herkezin basit işler yaptığı kanısına nasıl vardınız?

Bir önceki çalışmamda 256K flash hafiza bana yetmedi.
Bu program hafizeyi pic'e nasıl ilave edeceksiniz?
Yapin hep beraber gülelim.

Son olarak şuna değinmek istiyorum;
Benim için mcu dsp fpga vs. transistörden farksız kaç amperlik lazımsa onu kullanırım.
BC237'ciyim diyene de gülerim.

Neyse sorularınıza dönersek;

1)Almak istediğiniz malzemenin üretici web sayfasına girersiniz, Türkiye distribütor'ünü bulur ve iletişim bilgilerini alırsınız. Daha sonra distribütörü arayarak malzemenin siparişten ne kadar sonra elinize geçeceği, stok olup olmadığı, fiyat ve bir çok detaya ulaştıktan sonra bir miktar sample isteyip telefonu kapatırsınız.

2)Ne istediğinize kaç tane istediğinize bağlı bu, soru net değil

3)Makul düzeyde

4)Isıs bir endüstri standardı değildir.

5)Renesas chiplerini her biri rs'den extra 2 direnç ile programlanabilir.
Ayrıca her chip emulator gibi çalışır yine programlama için kullanılan rs üzerinden, extra bir harcama gerekmiyor. Programlama software'i de ücretsizdir.

6)Ucuz etin yahnisi olmaz. Bedava diye bir derleyiciyi kullanmak göze alınabilir, kabul edilebilir riskler dahilinde değil.
Kendi web sitelerinde verdikleri 3 aylık trial sürümü 3 ayda bir yeniden indirerek ömür boyu kullanabilirsiniz.

7)Evet IAR çekirdeği üzerine kurulu HEW isimli bir derleyicisi var.

Umarım cevaplar yeterli olmuştur.

İyi çalışmalar.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

Klein

Tavrımız lütfen net anlaşılsın... İşlemci şovenisti değiliz. Ama eğer profesyonel olmak istiyorsanız ,  profesyonel ürünlerle , profesyonel kişilerle çalışıp , profesyonel ürünler ortaya çıkarmalısınız. Aam benim derdim profesyonel olmak değil  , ben işin keyfini çıkarmak ,  çizgi izleyen bi robot yapıp ona bakarak mutlu olmak diyorsanız , seçeneğiniz daha da genişliyor.  Ama profesyonel iseniz , ya da hedefiniz o ise , bazı seçimler sizin seçiminiz olmaktan çıkar.

Ayrıca PIC , fiyat maliyet oranı açısından bakıldığında , dünyanın en pahalı işlemcisi diyebiliriz. Ve  led yakmak için de 32 bit işlemci kullanalım diye bir önerimiz de zaten olamaz.   Ama İşlemcimiz de büyütelim , ki hayallerimiz büyüsün.

arslan74

Verdiğin faydalı bilgiler için teşekkür ederim "tatlisukurnazi".

Bir sorun daha olacak. Biz şimdi sıfırdan bunlara başlamak için öncelikle en az ne kadar masrafla başlayabilriz.  Distribötüründen sample haricinde, kücük adetli alabiliyormuyuz ( 5 - 10 adet). Ellerinde stok bulunduruyorlarmı, yoksa siparişleri en az bir şeritden aşağı olmuyormu?.

Birde bunun için iyi bir C deleyicisinin fiaytı ne kadar.

Selamlar.

aYe

Rica ederim hocam,

Başlamak için 12euro yeterli, sadece 1 adet chip'e ihtiyacınız var.

Elektro'dan istediğiniz kadar alabilirsiniz 3-5-1000 problem olmaz, stoklarında vardir.

İyi çalışmalar.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

aYe

@bsivgin

En son ne zaman uyuduğumu hatırlamıyorum, bir yandan çalışıp bir yandan burada birşeyler paylaşmaya çalışıyoruz.

Pic ile takıldığınız bir yer varsa başlık açın yardımcı olalım ama burdaki başlığa bakarsanız konu "renesas'ın sınırları" şeklinde,

Konu renesas kullanmayın pic kullanın yada pic kullanmayın renesas kullanın değil

Konu para değil

Konu amatörlük uzmanlık değil

Konu tartışma değil

Başlığın amacı renesas'i kullanıpta bazı noktalarına vakıf olmayanlara ya da yeni kullanıcaklara yardımcı olmak.

Ki yine dikkat ederseniz renesas hakkında olumsuz yönde açılmış bir başlık, sınırlardan yani tıkandığı noktalardan bahsediyor.

Benzer mesajlar atıcaksanız ya özelden yazın ya da biz renesas'in sınırları diye yeni bir başlık açalım, siz burda stress'inizi atmaya devam edin.

mp3dragon

arslan74'e katılmamak elde değil.

Çoğumuz herhalde 8051 ile başlamışızdır.
PİC'i ilk görünce uzaylılar UFO'dan mı düşürdü?, diye düşünmüştük. :lol:
Ama şimdi ne kadar yetersiz (ve de pahalı) olduğunu kabul etmemiz lazım.
asm'sini, page yapısını, Mplab'ını, yazmaçlarını öğrendik şimdi bir kenara itmek üzereyiz.(kendi adıma)

En önemli olan benim için piyasada kolay bulunabilir olması. İnternette ağzımın suyu aka aka ne malzemeler görüyorum. Eminim hepiniz benim gibi keşke bunlara ulaşmak kolay oluverse diye hayıflanıyorsunuzdur. Ama malesef TR de, bir de İstanbul dışında yaşıyorsanız malzeme temini tam bir kabus. Malzeme alacaksam çifter çifter (fiyatına göre bazen 10-20) almak gibi bir huyum var. Hafta içi fazla vakit ayıramadığımdan akşamları ve hafta sonları ancak çalışabiliyorum. Bazen dandik bir diyot veya direnç bulamadığım için günüm veya gecem kabus olur. Bir keresinde zor zahmet bulduğum 3 bacaklı smd bir malzemeyi desenli halı üzerine düşürmüştüm hafta sonum rezil oldu. :lol:

Sen kalk işlemciyi öğren, derleyeciyi öğren, datasheet çözecem diye tarzan ingilizcesi ile aynı satırı on kez oku, şema çiz, board bas, sonra  şimdi elimizde yok en az 1.000 usd sipariş verirseniz 8 hafta içinde getirtiriz belki desinler.  

Arraw marrow İzmir de yok arkadaşlar. Herkesin ortak çekincesi bu.

Olayı aslında tatlısukurnazı hocam özetlemiş;

"4)Isıs bir endüstri standardı değildir."

evet renesas ve psoc ta endüstri standartı değildir.

belli bir firmanın ürettiği (hitashi + mitsubishi veya cypress) mcu dur. Bir mcu yu öğrenmek ciddi zaman istiyor ve mali yük getiriyor. Kısaca günümüzün endüstri standartı "ARM" dir. Piyasadaki hemen hemen tüm firmaların 8051 de olduğu gibi ARM çekirdekli mcu ları mevcut. İstesek de istemesekte önümüzdeki yıllarda ARM öğreneceğiz ve kullanacağız. Özetle kendi adıma bir karar aldım inat edeceğim öğreneceğim ve bir sonraki işlemcim ARM olacak. Ara duraklarda zaman ve para kaybetmek istemiyorum.

Karşıma hala 8051 tabanlı işlemciler çıkıyor. Flash back yapıp yeniden unuttuğum noktaları hatırlamak zorunda kalıyorum.

ARM'lerin Fiyat/performans/çeşit/marka/destek/derleyici/kaynak özelliklerini karşılaştırmanızı tavsiye ederim. En önemlisi bir markanın bize sundukları ile yetinmek hacı yolu bekler gibi acaba bir üst serisi ne zaman piyasaya çıkacak veya TR'de ne zaman olacak demek var.(örneğin microchip'in 24F ve 24H serisini beklemekten umacı olan arkadaşlar var)
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

aYe

Selam,

@mp3dragon

Hocam renesas'ı ve psoc'u parakende temin etmeniz mümkün.

Renesas'in dünyanın en büyük ve en çok satan mcu üreticisi olduğunu, türkiye pazarının da bu pastada ciddi bir dilim olduğunu bilmelisiniz.
Ör; İzmir de ticari sebeplerle tanıştığım bir firmanın yılda 50K kullandığını biliyorum.

Yani hiç araştırma yapmadan, bilmeden bu böyledir demek bizi yanıltabilir.

1943'te IBM Başkanı Thomas Watson'un: "Dünya piyasası, 5 bilgisayardan fazlasını kaldıramaz." demesi gibi sonradan hazmı zor sonuçlar doğurabilir.

Bir çok imalatçı renesas'i kullanmaya başladı, bundaki en büyük etken mcu'dan kaynaklanan sorunlar akibetinde piyasadan cihaz toplamaktan kurtulmak.

Aynı yere, aynı pinlere 16K'dan 1M' kadar seçenegi olan hatta aynı yere bire bir pin uyumlu 16 yada 32 bit lehimleyebileceğin başka bir mcu yok.

Pic18c452(pencereli F'ler henüz piyasada yoktu) ile oturup aylarca 32K asembler yazıp, müşteri şunu da ekle dediğinde 33K'lik pic yok ki demek durumunda kaldığım bir gün renesas'a bulup kullanmıştım.

Arm da bir endüstri standardı sayılmaz, arm'in bu kadar yayılmasının sebebini; firmanın mcu üretmeyip, core üretip satması diye izah edebiliriz.

Gerçi ben endüstri standardı derken, "ISIS" mcu seçim konusunda bir kriter olamaz demek istemiştim.

Intel mcs51 güzel çalışırken atmel mcs51 havadaki nemden kitlenebiliyor.
Bu durumda core'a değil üretici firmaya bakmakta fayda var.

Burda anlaşılmayan nokta şu aslında;

İsteyen istediğini kullansın, ama renesas yada psoc kullanan, kullanmaya mecbur kalan arkadaşlara da üç beş satır türkçe kaynak olalım.

Kullanan var mı yok mu bunu anlamak da çok kolay;
Bölüm: Renesas(hitachi & mitsubishi) --- Toplam görüntüleme: 11341

Pic için yeteri kadar bilginin forumda ve dışında varolduğu, konunun doyuma ulaştığı malum.

Bunca söyleme rağmen eğer tavsiye vericek yada kıyaslama yapıcak olsaydım;

FPGA kullanın 5 dolarlık chip'in içine (spartan3E serisi) 32bit prosessor, 2-3 pic, 2-3 de mcs51 bir de TFT driver atıp 300mhz hızda kullanabilirsiniz.
Beğenmediniz silin ARM core yükleyin, beğenmediniz Z80 core yükleyin, TSK3000 yükleyin, MicroBlaze core yükleyin, PicoBlaze Core yükleyin, PowerPc core yükleyin, internetten bulduğunuz openCore yapılardan birini yükleyin, hepsi sarmadı kendi core'unuzu çizip yükleyin, kendi mcu'nuza kendi türettiğiniz komutlarla yazın derdim.

Tabi daha öncede belirttiğim gibi bu yazdıklarımızın konuyla alakası yok ve başlık altındaki olası teknik bilgiye(bilgilere) ihtiyacı olan insanların gözlerini boşu boşuna yormamız dışında da hiç bir sonuç elde edemeyiz.

Yine de talep arzı doğurur derler, renesas başlığı altında yeni bir başlık açıcam, benzer söylemler için o kısmı kullanabiliriz, bu tür konuların teknik yazılardan ayrılması hepimizin menfaatine.
https://www.picproje.org/main/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=57565#57565

İyi çalışmalar.

Klein

Evet yukarıdaki tartışmaları bir kenara bırakalım ve Renesas'ın sınırlarına devam edelim.

Aslında Renesas'ın en ciddi sorunu AD. Böyle bi işlemcinin nasıl bu kadar kötü bir AD'si olur gerçekten ben de anlamıyorum.  Hemen herşeyiyle mükemmel bir işlemci yapmışsınız ama AD'si berbat.

AD'de PGA yok. Ama bunun yerine Araya Amplifikatör bağlayabilmek için pin çıkmışlar. Bu güzel bir özellik olsa da , PGA nın  yerini tutmaz.  Bence en ideali , Hem PGA hemde harici OPAMP uçlarının olması.

2x8Bit DA , ve 5x16Bit (16bitte 244Hz yeterince hızlı) PWM çıkışı olan bir işlemcide 10bit DA komik duruyor. Temel sorun sadece 10 bit olması da değil.  DA yeterince hızlı değil zaten. Eğer tüm AD kanallarını kullanıyorsanız ve bir de dijital filtreniz varsa çok memnun kalacağınızı zannetmem.

DA'nın sorunu burada da bitmiyor. 1-2 puanlık salınımın yanında , bir okadar da sapma var. Ayrıca AD ile DA'nın referanslarının da ortak olması bir sorun olarak karşımıza çıkıyor.

Eğer DA sizin için önemli ise en doğrusu harici DA atmak. Bunun için de LT'nin ya da Microchip'in DA'larını öneririm. ( PIC sever kızgın arkadaşları da biraz sevindirelim : PIC'in 16C71'inde kullanılan AD bile daha iyi.)

OG

Yeni arayışlar için kendimde yeterince enerji görmesemde, pic lerin havadan nem kapmaları beni pano içinde bu taraflara yönlendirdi. Tatlısukurnazı hocam'ın renesas'a yaptığı zulum tecrübelerini hatırladım ve bu saatten sonra bu işi becerebilirmiyim çekincesi ile yazılanları okuyorum. Bu deneyi psoc üzerinde de yapabilseydi sevinirdik.

Güçlü RF ortamlarında, çatır çatır ark üreten endüktif yüklerin göbeğinde çalışabilmek derdindeyim, arayışındayım. Şu anda benden istenen 500-600KW RF yayan antenin üstünde çalışan bir cihaz istiyorlar  :oops: Buyur burdan yak diyesim geliyor ama..

Son bahsi geçen AD problemleri dışında her özellik gayet iyi. Belki bu olumsuzluklar zamanla düzeltilir, hatta mecburen düzelecektir.  Diğer taraftan tüketicinin bu chiplere yönelmesi sonucunda fiyatlar ve stok durumları muhakkak iyileşecektir.

Arkadaşlar bu kadar uğraşıp ciddi bir başlangıç yapmışlar, teşekkür bizim için borçtur.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

aYe

Selam OG hocam,

PSoC için fazla bir işkence yapmadım ama en az pic kadar sağlam diyebilirim.

Ama bahsettiğiniz yere M16C çok uygundur diyorum, eğer C biliyorsanız korkucak bişey yok, 3 günde kullanmaya başlarsınız.

C bilmiyorsanız işiniz zor, 4 gün ayırıp C öğrenmeniz lazım yani 1 hafta sürer :D

Projenizin gerektirdiklerini yazarsanız (pin hafıza vs.) elektro'ya sipariş edeceğiniz chip'i belirleriz.

İyi çalışmalar.

OG

Hocam bana 12F675 türü pir malzeme lazım. Birkaç ADC li analog giriş, ve birkaç digital çıkış. 6 adet I/O bana yetiyor. Hangi malzeme uygun olabilir?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

aYe

Selam,

OG hocam R8C/14 serisinden R5F211xxP 20 pin bir malzeme işinize uygun gözüküyor.

"xx" olarak ellerinde hangisi varsa artık, telefon açıp bir sormanız lazım.

Forumdan Erol sanırım bunlardan sample almıştı, ona da bir danışırsanız daha net bilgiler verebilir.

İyi çalışmalar.

Erol YILMAZ

Su anki bilgilerimle extra bir bilgi vermem mumkun değil ama sunu soylemek isterim.

PSOC, dahili RC osilatoru ile gayet derecede catir-catir calisan bir MCU.
Zevkle kullanacaginizdan suphem yok.

Renesas tan gelen R8C/1B ler beklemede.
1$ lik fiyati ile

20 pin,
16 bit MPU,
10 bit ADC,
Dahili RC Osc ...

Dahasi icin http://www.silica.com/media.php/DC_online/articles/2006_1/DC_2006_1-37.pdf?dl=1