Renesas taşlama odası

Başlatan aYe, 30 Mart 2006, 03:34:16

aYe

Selam,

Renesas hakkındaki her türlü eleştirilerinizi, olumsuz görüşlerinizi vs. bu başlık altına yazabilirisiniz.

İyi çalışmalar.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

mp3dragon

@tatlısukurnazı hocam,

olayı bir marka veya bir modele indirgemek doğru değil.

Genel anlamda ve özellikle amatörlerin yaşadığı genel bir durum.

Eğer yılda 50 - 100k kullanacaksanız mesele yok zaten. Tatlısukurnazı marka, mp3dragon model mcu bile yaptırırsınız :lol:  

ama parakendicilere düşmemiş (karaköy,kadıköy, konya sokak, çankaya vs.) bir ürünün az sayıda temini problem.

8 bit mcu bana yetmiyor artık 16 veya 32 bit mcu'ya geçeyim artık diyen amatörler tabiiki öncelikle sürekli ve az sayıda temin edip edemeyeceklerine bakacaklardır. Geleceği soru işaretleri ile dolu bir ürün kullanmak kimse istemez.

Bir ithalatçı eğer bir üründen binlerce stok tutuyorsa ve bu ürün parakende de yok ise demekki büyük bir veya birkaç üretici talep etmiş durumda. Ya biz ürünü kullanmayı öğrenene kadar büyük üreticiler bizimkini kullanmaktan vazgeçer başka ürüne geçerlerse? (lemetrölöm markanın ikskareyecosinüsalfa modeli çıktı, parmağınızı prize sokup dilinizle yalasanız bile çalışıyor. buyur bakalım bizim emekler çöpe)

Aşağıda tarafımca birebir yaşanmış bir telefon konuşması.(not: Söz konusu konuşma renesas işlemciyi alabileceğimizi söylediğiniz ithalatçı ile olmuştur.)

-dııt........dıııt
-alo ........ elektronik iyi günler
-iyi günler bir malzeme hakkında bilgi alacaktım
-Hangi firmadan arıyorsunuz (bu bir)
-Firma değil kendi adıma amatörüm
-Yaa, konu ne idi?
- Bir malzeme lazım Satış servisi olabilir
- Sizi ........ beye bağlayayım
- (müzik)dııt
- ...... bey iyi günler ....... varmı?
- Hangi firmadan arıyorsunuz?(bu iki oldu)
-Yok firma değil şahıs kendi adıma amatörüm. (vestelden arıyorum mu deseydim acaba?)
- Kaç tane lazım (burda tane derken binli rakamlardan bahsediyor olmalı)
-3-4 (1 asıl 1 yedek işimi görecek ama ben genede fazla söyliyeyim)
- Ya malesef en az şu kadar adet veya şu kadar dolar altında ürün satmıyoruz
(burda not daha malzemenin olup olmadığını öğrenemedik bile)

-Peki sizin elinizde varmı ? varsa parakende alabileceğim bir yer biliyormusunuz?

- Bir saniye bakayım (bir dakika sessizlik) Şu an elimizde mevcut gözüküyor (on dakika sonunda olup olmadığını öğrendik- ama daha fiyat konusu geçmedi) Sizi ben .... beye bağlıyayım birde onunla görüşün.

- (burda müzik dinleniyor)

- .... bey iyi günler. ..... malzemeden 3-4 tane lazım arkadaşlar sizinle görüşmemi istedi.

- Hangi firmadan arıyordunuz? (ya sabır artık ümidim kesildi lanet olsun 10 taneya kadar lazım olmasada alacam artık bol bol kullanırız sağda solda ne yapalım?)
-Firma değil amatör
- Normalde .... adedin altında veya ..... doların altında satmıyoruz ama size yardımcı olalım 10 usd fiyattan 25 tane verebiliriz (ne yapayım ben 25 tane aynı model şeyi 25 x 10 = 250 usd + kdv yaptı  bizi aşar abi)
- daha az alma şansımız yok mu?
- malesef
- Parakende satan bir bayiniz varmı
- malesef
-Teşekkürler.
- dıııııt

Olan bizim şehirler arası telefon parasına oldu elde var sıfır.

Amatör için malzeme temini bu kadar zor olmamalı. Tasarıma göre malzeme değil malzemeye göre tasarım yapmaktan başka çare yok.

Önceki başlıkta güzel söylemişsiniz. 8051 çekirdekli intel canavar gibi iken atmel rezalet olabiliyor. Biri olmazsa öbürü seçeneğiniz var.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

aYe

Selam mp3dragon hocam,

Böyle derseniz konu bir anda değişir.

Şimdi bizim piyasadaki pek çok firma adeta paraya tapıyor.

Özellikle xxx'dediğiniz firma.

xxx'in bir dönemki renesas sorumlusu (ben protel öğrettikten sonra sgs florya lab. a tasarımcı olarak geçti) aynen şu cümleyi sarfetti bana;

"Vestele gidiyoruz 5000 dolarlık emulatoru masanın üzerine bırakıyoruz alın bakın beğenirseniz sizde kalsın diye, 3 ay sonra gidiyoruz paket yerinden bile oynamamış, alıp geri dönüyoruz.
Ama size 50dolarlık kiti parayla satmak zorundayız.
Özel şirketlerde kararlar neyse, çalışan olarak onlara uymak zorundasınız, benim de yapabilecek birşeyim yok."

Sanırım bu durumu açıklıyor.

Değil iki tane 100 tane almaya kalkınca da muamele aynı.

Zaten bu yüzden büyük firmaların kullandıkları piyasaya düşüyor, stok fazlaları vs. şeklinde ellerinde bulunan malzemeler.

Neyse bunun çözümü nedir.

İki yol var;

1) Tanidiğiniz firma sahiplerinden yardım almak, yok demeyin foruma yazarsanız çok kişi yardımcı olacaktır.

2) Başbelasına dönüşmek :D

En son xilinx seminerine kendimi zorla davet ettirdim.
Nasil?
Bu yazdığın mesajın aynısını ingilizce yazıp xilinx'e dair bulduğum tüm maillere (en alakasız birimlere dahi) her gün tekrar tekrar toplu mail olarak attım.
En sonunda xilinx'in italya türkiye avusturalya ortadoğu ve güney afrikadan sorumlu müdürü (baya üst düzey biri sanırım) mail yazdı.
Bu sefer daha sert girdim :D
Sonuçta istediğimi elde ettim.
Adam manyak ne istiyorsa verip kurtulalım dedirttim:D

Sonra TI'den 110dolar değerindeki kiti üzretsiz aldım ama elime anca gelen 5. pakette geçti.
TI'ye paketi ulusal güvenlik kapsamına aldırtıncaya kadar direndim.
Fedex'in paketi gümrükte bıraktıralım işlem yürütürken iyi para kaldırırız mantığını da hiç etmek üzereyim.
Fedex ile gelebilecek ve gümrükte bırakabilecekleri her türlü paketi yurt dışından istiyorum.
Ortalama 3-4 günde bir fedex görevlisi gelip paketiniz gümrükte kaldı diye evrak getiriyor.
Aynı paket için imhadan önce bir kaç kez gelmeliler.
Ama ben fedex'in kanada merkezine mail atıp getirdikleri halde belgeleri getirmediler diyince daha sık gelmek zorunda kalıyorlar.
Aslında başta yine mi ayama geldiniz gümrük kurnazları demekten büyük zevk alıyordum ama hep aynı tip gelince arkadaş olduk, beraber çay felan içiyoruz, o da iyi yapıyorsun diyip gülüyor :)

Sonuç olarak bu iki yöntemden birini benimsemedikçe işiniz zor.

Hadi mcu değilde piyasada olmayan bir sensor bir connector lazım oldu napacaksınız piyasaya düşmesini mi bekleyeceksiniz?

Engeller hayatın tuzu biberi, mücadele etmek lazim...
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

ipek

degerli arkadaslarim tartisma konu basligi disinda ama cok onemli
vurgulamalar bizler sizler bu kadar imkansizliklar sinir harbi murpy yasalari vs vs ve tum bunlara ragmen halen bir seyler uretebiliyoruz
simdi biz yeteneklimiyiz???? yoksa sanslimi????? ...kolay gelsin
sayin MP3Dragon  Diyalog Muthisti :lol:

Erol YILMAZ

Mp3Dragon, hocam  bu adamlar 5 tane satmasın bundan, şikayet ederiz Japonya ya.  Hatta bu adamlar beceremiyor bu işi diye de protesto ederiz :)  Ne olacak yani.  Düşünsene Caponlar TR dan 1000 tane mesaj alsa heralde neler oluyor diye bir sorarlar. Hee ben şimdi ilgilenmiyorum ayrı konu. Ama geçince, bulunmuyor vs demeyeceğim zira piyasalara girmiş bir entegre şeklinde düşünüyorum :)

Hocam iki tane para babası entegre getirmiyor diye bayrak mı acacaz :)
Aksine, getirenleri destekleyeceğiz.

aYe

Selam,

@ipek

Bu kısım da pek konu dışı diye bir durum yok, canı tartışmak,bağırmak çağırmak, picciler atmelciler zilogcular diye propaganda, şovenlik, şovmenlik vs.. yapmak isteyen olursa bu kısmı kullansın diye açtık.

Renesas sembolik olarak şeytanı temsil ediyor :D

Şıkların içersinde yok ama genel çok sabırlıyız desem :)

Tabi burda bir detaya değinmek lazim; bizim millet garip, ekmek on milyon olsun, cebinde alacak on milyonu olduğu sürece, açlıktan ölme seviyesine gelmedikçe isyan etmeyiz.

Köprünün maliyeti çıkana kadar geçenden para alıcaz derler, on katı çıkar halen para alınır ses etmeyiz.

Benzin 3YTL'ye yaklaşır ses etmeyiz.

Ama ortada kıldan tüyden sebeplerle gerilme ihtimali varsa asla sabredemeyiz  :roll:

Bazı şeyleri düzeltmek için bir şeyler yapmak gerekiyor, bu böyle diyip kabullenmekle olmuyor.

Açıkcası mp3dragon'un yerinde olsaydım, distribütör'ün temsil ettiği firmaya bu dioalogun ingilizcesini yazar yollardım, tabi ısrarla. (belki de yüzlerce farkli mail'den binlerce kopya)

Tecrübeyle sabittir aradan 2 hafta felan geçtikten sonra distribütör firmadan arayarak "merhaba xxx bey, TNT ile mi yollayalım UPS'le mi? Yok hayır ödeme gerekmiyor, bunlar ücretsiz" şeklinde konuşurlar.

Siz de telefonu kapatınca çifte zaferinizi kutlarsınız...

Klein

Arkadaşlar..! ben de tatlısukurnazı'na katılıyorum. Olayı sadece mcu ya indirgemek doğru değil. 16-17 yıldır sektördeyim. Şimdi sizin bakkallarda bile bulduğunuz malzemeleri , biz hayal bele dedemiyorduk. O günlerden geldik bugünlere. Ama hiçbirşey bulunabilen malzemeleri kullanmakla olmadı. Eğer biz satıcıların kafasını ütülemeseydik , şimdi bu PIC'leri bile  hayal edemiyor olurdunuz. Satıcı kullanılmayan malı getirmez. Bulunmayan malzemeleri ne kadar ısrarla istersek o kadar şansımız artacaktır. Türkiye'de PIC serisi mcu ları ilk kulananlardanım. bir 16C54 alabilmek için satıcının kapısında yatacak durumara geldiğimizi hatırlarım. 1 tane epromlu( ozamanlar flash bulmak hayal) 8751' i 30-35 dolardan aldığımız günleri de hatırlarım.  karaköy piyasasına gelen ilk 24c512 yi de 1000 adet sipariş verip 100 adet alarak , kalanını diğerlerinin kullanımına da açan biziz. Bunların hiçbiri kolay olmadı. Lütfen olayı sadece renesas - PIC meselesine getirmeyin. Lütfen size verilene razı olmayın. İhtiyaç gelişmenin anasıdır. Lütfen ihtiyaçlarımızı pyasa şartlarına ayarlamayalım. Piyasayı kendimize uyduralım. Bunun için de çaba sarfedelim.

z

@Tatlısurkurnazı

Distribütorlerin seni ortadan kaldırması yakındır. :D
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

aYe

@Klein

+1

@bunalmis

O halde arayıp sample helva isteyelim :D :D :D

mp3dragon

@Klein,

Sizlere çok iş düşüyor. Neticede profesyonel insanlarsınız seçimleriniz piyasaya yön veriyor. Bizler öyle şövenist filan değiliz olamayızda zaten ne bulursak neye ulaşırsak onu kullanırız. Ayrım gayrım yok. Sadece spesifik ürünler yarın başımıza bela olur (bazen piyasada enteresan şeyler bulunur, bir heves alır uygularsınız meğer o ürün sipariş fazlası imiş arkası gelmez keşke daha fazla alsaydım bir köşede lazım olurdu dersiniz ama iş işten geçmiştir. Artık o malzeme astronomik fiyat ve astronomik adet ile alınabilinir.)

@tatlısukurnazı,

senin dediğin taktiği uyguladığım oldu ama firma ismi vermeyince bir yere kadar. Adamlar sample isterken bile ahiret soruları soruyorlar. Kaç adet kullancan? ne zaman alıcan? nerde kullancan ? sakın fena şeyler yapmayasın? sen niye herkes gibi sudoku oynamıyorsun?, tv seyret, çık dışarı gez toz işin ne bunlarla filan falan
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

Klein

Hazır konu açılmışken buradan yazayım

Dallas/maxim , TI , Allegro , AnalogDevice , Microchip , LT , BB  bu firmalar , eğer sample  listesinde varsa hiç uğraştırmadan sample gönderiyorlar. Hiç temsilciyle vs.. uğraşmak gerekmiyor. Firma bile olsak aynı ahıret soruları bize de soruluyor.  Soruların çoğunu sallayabilirsiniz. Aadamların önem verdiği şey , nekadar alacağınız sorusu değil aslında. Hangi uygulamada kullanacaksınız sorusu. Bu soruya mantıklı cevap verin.  Bu sadece sample için değil , bazı  malzemelerde 1K bile alsan bu soru soruluyor.  Çok canınızı sıkarlarsa akıllı vibratör yapacam dersiniz :D:D

aster

Sevgili mmengi'den alıntıdır,

Japondan numune bir malzeme istedik
başladılar ahiret sorularına
bizim uygulama o kadar ilginç geldi ki ...
numuneleri hemen gönderdiler ve
proje bitince ilgili resimler göndermemizi istediler  :)

benim de bir ilave yapmam gerekirse,
evelden bir firmanın prodüktif bayisiydim
3-5 malzeme kullanmama rağmen sırf ürünü bir projede kullanmam için verilen destek piyasadaki en büyük satıcısına verilen destekten büyüktü
iskonto, uzun vade zamanı az stok ücretsiz seminerler kurslar vs gibi
bu destek ürünü satmak için değil...
sadece herhangi bir firmaya bir projede uygulamalı kullanmak şartı ile

aYe

Selam,

Alıntı yapılan: "Klein"
Çok canınızı sıkarlarsa akıllı vibratör yapacam dersiniz :D:D

8O  8O  8O

Hocam gülmekten çeneme kramp girdi, çok ince olmuş...  :lol:

ipek

sayin hocalarim sample birakalim aranizda mutlaka Digikey Newark gibi
Mail order saticilardan birseyler almissinizdir savaslar'dan sonra politika
degisti AD9951 Max186 AD9854 MP5055 bunlarin siparisini ulkemizden
kabul edilmiyor  bu konuda ciddiyim Bu parcalari hicbir
sekilde T...error.. maksadiyla kullanmayacagim diye forum kagidini noktali
virgullu hic bir eksik birakmadan doldurup newark yada digikey'e yollayip
beyefendilerin Lutfetmesini beklemekten baska secenek yok sonunda bir mail geliyor ad9951 verebiliyoruz permission geldi max186 yi veremiyoruz
farnelden almanizi tavsiye ediyor belge ve dokumanlar elimde web sayfasi
yapip teshir edecegim Elektronun nasihatlarida dahil...
hocam davadan donenin kasigi kirilsi Harward mimarisi derim ....

Klein

@ipek

Bu durumda ne yapacaz , bulabildiklerimize de ambargo konmadan önce , tanıyabildiğimiz kadar tanıyacağız. Ve onlara muhtaç olmayan bir ülkeyi kendi ellerimizle kuracağız. Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın....