PCnin HDD IDE bağlantsı

Başlatan bunalmis, 06 Nisan 2006, 18:43:15

z

Elimde 20.4 GB Seagate, Model ST320423A HDD var.

PC IDE konnektorunun HDD ye tek yönde takılmasına imkan veren ortadaki centiği biliyorsunuz. HDD üzerindeki ve o çentiğin hemen karşısındaki pin HDD üzerinde var. (Diğer disklerde yok)

IDE konnektorunde o pine giren delik plastik bir tapa ile tıkanmış. Dolayısı ile bu HDD'ye kabloyu takamıyorum. (Diğer HDD lerde o pin zaten sökülü olduğu için sorun yok)

Sorunum: Elimdeki disk neden böyle, HDD nin olmaması gereken pinini kesip IDE konnektörü takılabilir hale dönüştürmeden önce sorayım istedim.

Bir trik mi var?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

emin1

kabloyu ters takmayasın diye
kırmızı uç 1 nolu taraftır.

CaFFeiNe

kabloyu taktığınızda kırmızı renkli taraf güç soketine yakın olan taraf olması lazım

mcan

kablo yönünde bi sorun yoktur yani ona dikkat ettiğinizi  varsayıyorum,oradaki sorun eski hardisklerde o pine de kablo bağlanıyordu yeni kablolarda o pin tıkalı eski çentiksiz kablolarda ise açık ben benim hardiske orayı sıcak iğne ile delerek açıp taktım bi sorun yaşamadım bence deneyebilirsin ben denedim onuç olumluydu hala çalışıyor,

z

Anlaşılmadım galiba.

HDDiye giren IDE kablosu zaten HDD'ye tek yönde takılabiliyor.

Bu kablonun ucundaki konnektörde birde tıkalı delik var.

HDD lerde bu tıkalı deliğe girecek pin yok. (Adamlar takmamış)

Gelelim benim soruma.

Benim elimdeki HDD de bu pin yerinde, dolayısı ile konnektör HDD'ye takılamıyorl. Bu pini kessem sorun olurmu?

z

Mcan, aynı zamanda yazmışız ve cevabını son mesajımı yazıp gönderince gördüm. Tamam dediğin gibidir o zaman.

aster

hocam sizin konuyla ilgisi yok ama mevzu HDD

Yeni bir HDD almam gerekiyor

hala hazırda kullandığım ATA 40GB
Ana kartım SATA 1 i destekliyor
yeni çıkan SATA 2 ler hem ucuz hemde 2 misli hızlı

SATA 2 bu kartta çalışırmı?

marka ve model olarak işi bilenlerden bir tavsiye isteğim olacak

ne önerirsiniz?

conavar

hocam kasma bence IDE kablonu değiş...kesme derim ben..belki lazım olur ilerde ama zaten takarken sen IDE kablonu kendıne tutunca kırmızı çizgili kısmı sağda kalacak şekilde takarsan ne olursa olsun girmesi lazım gibi geliyor.... :roll:

sana bole birşey lazım sanırım sen ultra DMA kablo kullanıyorsun...solda eski sistem sagda ultra DMA
.::BiLgi Paylaştıkça Çoğalır::.[/url]

e3

Alıntı yapılan: "aster"hocam sizin konuyla ilgisi yok ama mevzu HDD

Yeni bir HDD almam gerekiyor

hala hazırda kullandığım ATA 40GB
Ana kartım SATA 1 i destekliyor
yeni çıkan SATA 2 ler hem ucuz hemde 2 misli hızlı

SATA 2 bu kartta çalışırmı?

marka ve model olarak işi bilenlerden bir tavsiye isteğim olacak

ne önerirsiniz?
Hocam yanlış bilgilendirmek gibi olmasın ama az çok anlıyoruz mevzuattan. :P  
Sata 2 diskler bir jumper yardımı ile sata 1 uyumlu anakartlarda çalışıyor. Sata gelecek jumper ayarları bitecek demişlerdi :lol:  bitmedi Sata 2 disk alabilirsiniz..Çalışır.Sata2 destekli bir kartta normal Sata disk kullanabilirsiniz.Ancak tam tersi oldugunda yani, sata2 bir diski sata2 desteği olmayan bir karta takarsanız , normal sata olarak çalışır.
Aralarındaki fark hız... :? Bence önemli olan HDDlerin bellek durumları hocam..Ne kadar yüksek o kadar performans bence.. ;) Saygılar.. :P
.eem.

tevfik_kadi

@aster hocam model değilde marka önerebilirim bildiğim kadarı ile seagate hdd sine 5 yıl garanti veriyor (3 yıl değiştirme 2 yıl da tamir olması lazım... ) ve oldukça düşük erişim süreli hızlı güzel harddiskleri var...

Umarım hdd konusunda yanlış hatırlamıyorumdur.

Kolay gelsin

Saygılarımla ...

e3

Alıntı yapılan: "tevfik_kadi"@aster hocam model değilde marka önerebilirim bildiğim kadarı ile seagate hdd sine 5 yıl garanti veriyor (3 yıl değiştirme 2 yıl da tamir olması lazım... ) ve oldukça düşük erişim süreli hızlı güzel harddiskleri var...
Umarım hdd konusunda yanlış hatırlamıyorumdur.
Kolay gelsin
Saygılarımla ...

Sayın Tevfikkadı hocam.Seagate iyi ama bence Samsung kullanılmalı.Neden derseniz size şöyle açıklayayım::.
Seagate çok ısınıyor ama iyi performans vaat ediyor ancak Samsung'un da ondan kalır yanı yok..Çok ısınmıyor onun  da tek dezavantajı biraz ses çıkarması.Ancak karar aster hocama kalmış..Piyasada hem soğutucu hem de sessizleştirici ürünler var..Her iki hdd'ye de uygulanacakları için eğer soğutucu derdini göz ardı ederseniz o zaman Seagate alın hocam..Ama SATA 2 alınki NCQ desteği de olsun..Kolay gele.. ;)  :lol:  :P
.eem.

conavar

Alıntı YapSayın Tevfikkadı hocam.Seagate iyi ama bence Samsung kullanılmalı.Neden derseniz size şöyle açıklayayım::.
Seagate çok ısınıyor ama iyi performans vaat ediyor ancak Samsung'un da ondan kalır yanı yok..Çok ısınmıyor onun da tek dezavantajı biraz ses çıkarması.Ancak karar aster hocama kalmış..Piyasada hem soğutucu hem de sessizleştirici ürünler var..Her iki hdd'ye de uygulanacakları için eğer soğutucu derdini göz ardı ederseniz o zaman Seagate alın hocam..Ama SATA 2 alınki NCQ desteği de olsun..Kolay gele..    

ben WESTERN DİGİTAL derim..king cünki. :) zaten netten pc sitelerini takip ediyorsanız yapılan testlerde genelde WD kullanıldıgını gorursunuz..bence almışken RAPTOR serinise bir bakın derim..ama biraz tuzlu :P
.::BiLgi Paylaştıkça Çoğalır::.[/url]

e3

Alıntı yapılan: "conavar"
ben WESTERN DİGİTAL derim..king cünki. :) zaten netten pc sitelerini takip ediyorsanız yapılan testlerde genelde WD kullanıldıgını gorursunuz..bence almışken RAPTOR serinise bir bakın derim..ama biraz tuzlu :P

Hocam biz aşırıya kaçma istemedik..Biliyorum Western işin babası ama.. :lol: Aster hocama tuzlu olmasın..Genel olarak bi araştırma yapmadım..Bu vereceğim öylesine bir net sitesinden alınmıştır :. Bir fikir oluştursun diye.. :.  :P

WD - IDE 36 GB 10000RPM 8MB Cache SERIAL ATA RAPTOR HDD

LİSTE FIYATI : 139,70 $ + kdv
BİZDEKİ FİYATI : 131,08 $ + kdv
KDV DAHIL : 208.043.416 TL  : 208,04 YTL

Bilmem bi fikir oluşturabildim mi? 8) 36 GB ama nerdeyse 160-200 GB fiyatına. :? Siz bilirsiniz tabii hocam...Para sizden çıkacak.. :oops:  ;)
.eem.