PSU problemi

Başlatan bunalmis, 09 Nisan 2006, 12:49:24

z

Elimde bir PC var. Bu PC yakın zamana kadar 3 kez PSU arızası yaptı.
En son aldığım PSU dan sonra artık sorunsuz çalışıyor.

Şu anda elimde 3 tane aynı arızaya sahip PSU birikti ve arızalarınıı bulmak için çok zaman harcamak istemiyorum.

Sorun şu;

PC çalıştırıldığında sistem açılıyor ve 10 sn içinde geri kapanıyor.
(Geçenlerde Erol'un bahsettiği arızaya çok benzer)

Ana kart ve üstündeki her şey kesinlikle sağlam.

PC kendiliğinden kapanınca tekrar çalıştırabilmek için PSU 220V kablosunu söküp 30 sn kadar bekleyip takıp ardından tekrar çalıştırmak gerekiyor. (Ancak gene korumaya geçiyor, bazen nadiren çalıştığı oluyor)

Sistem korumaya geçtiğinde ana kart üzerindeki  bir led ışımaya devam ediyor.

Benzer sorunu daha önce yaşayan ve sorunu çözen varsa yardımlarını rica ediyorum.

Bu ara bir sorum daha olacak.

PSU'dan ana karta giden güç konnektörüne ilave olarak 4 pinli kare şeklinde (2x2) bir güç konnektörü daha var. (sarı, sarı, siyah, siyah)

Bu konnektörün görevi nedir? Bu konnektörü takmasam da PC çalışmaya devam ediyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

tevfik_kadi

PC niz çok güç çektiğinden kaynaklanabilir. Bir keresinde makinama ektradan sadece bir SCSI HDD takmıştım eski seagate 2GB ama dediğiniz sorunları yaşamıştım güç kaynağını değiştirince (daha kaliteli bir güç kaynağı alınca makine sorunsuz çalıştı diğer kalitesiz güç kaynakları ile de aynı sorunu yaşadım ondan dolayı bu sonuca ulaştım başka bir sorun olabilir ama... )

bahsettiğiniz 4 lü kablo yeni işlemciler için gerekli ek gücü sağlıyormuşş zaten yeni çıkan anakartlar ile birlikde geldi birde 6 lı olanı var yanılmıyorsam güç kaynağı üzerinde onun üzerinde 3.3V gibi diğer gerilimler içinde ek yapmışlar ( sarı 12 siyah gnd büyük ihtimalle regülatörler için düşünülmüş yani işlemci 12 V la çalışmıyor tabiki ama öyle bir ek yapmışlar neden yapmışlarsa güç kaynağında diğer sarı ve siyahlar zaten aynı yerden çıkıyor... )

Kolay gelsin...
Saygılarımla,

ipek

Bunalmis hocam daha evvel ayni sartlarda uzun sure verimli calistiysa
yani herhangi bir isltim sistemi yada yeni bir arayuz karti takmadan
vs vs daha evvel ayni konfigirasyonda kusursuz calisti ise.....

blok kondansatorleri deger degistirmis olabilir
daha cok sekonder taraftaki elektrolitik kondansatorler deger degistiyorlar
(asiri isi omur yapisi gibi) bunlari bulmak pek zor sxe sxf sle cinsi
ultra low esr 105 derece bunlar degistirildiginde sorun cozuluyor
piyasada standart buldugumuz kapasiteler tedavi değil aspirin tam oldu
diyoruz bir ay sonra kurumus ve sismis vaziyette buluyoruz en etkili yontemi bulmussunuz yeni bir guc kaynagi :lol:

aster

geçen sistemler için yedek almıştım daha denemedim 430w diyor ama çin malı bunları deniyen oldumu dandikse hiç takmayalım