16Bit ADC

Başlatan dundarh, 12 Nisan 2006, 13:33:23

dundarh

Piyasada bulabileceğim 14 veya 16bit ADC modelleri nelerdir. ADC ile yapılmış örnek projeler varsa bu konuda yardımlarınızı bekliyorum...

stlg

Sevgili dundarh
Arkadaşım böyle bir cözünürlükle ne yapmayı planlıyorsun bizede açıklarmısın kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

dundarh

Endüstriyel bazda analog modüllerde 12-14 ve 16 bit hassasiyetinde analog input modüller kullanılıyor. Yöntem aynı olduktan sonra hassas olanı yapmak bence daha iyi değilmi.  Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. ADC ler ile PSOC micro controller üzerinden haberleşmek istiyorum kullanıyorum. Psoc ta kendi üzerinde 0-5v girişli 14 bit ADC ler ama ben onları kullanmak istemiyorum.  Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

Erol YILMAZ

AD7705 veya MX7705 olabilir. piyasadaki durumunu  bilmiyorum, büyük ihtimalle vardır.  Bunlar birbirine yazılım uyumlu, 16 bit ADC.

dundarh

Erol teşekkür ederim. LTC1290 ADC buldum pdf sini bi incelersen böyle birşey benim için daha uygun. Bu konuda adc lerin üzerindeki haberleşeme I2C mantığımıdır.bide ACLK, SCLK, DIN, DOUS, CS ne anlama geliyor. Daha önce bu şekilde bi adc kullanmadım adc üzerinden bilgileri nasıl alırım.

Klein

ACLK = muhtemelen analog clk. analog çevirim için gerekli clock. diğerleri de SPI  SCLK= serial clock DIN=data in DOUT = Data out CS = Chip select. ı2C den daha kolaydır. kısa bir araştırmayla çok rahat yazarsın.

Bütün ADC lerde değilse de birçoğunda arabirim SPI ve I2C dir.

dundarh

I2C ile bağlantı kurabileceğim 12,14,16 bit çözünürlükte ADC ler varmı bu konuda yardımlarınızızı bekliyorum. SPI ile adc arasında data alma ve yollamayı tam olarak nereden öğrenebilirim.

aYe

Selam,

i2c protokollü ADC hemen hemen ADC üreten her firmada vardır.

Linear, maxim-ic(dalsemi), analog, cirrus logic vs. bir çok firma olabilir.

SPI ile ADC'den veri almayı en iyi kullandığınız ADC'nin datasheet'inden öğrenebilirsiniz.

İyi çalışmalar.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

mp3dragon

16 bit ve üstü DAC/ADC için audio ya yönelik üretilenlere bakılabilir. Hızları oldukça yüksektir. (48-192 Ksps)Hemde daha ucuzdurlar. Phlips, Crystal, Burr Brown(pahalıdır), AD, Sony vs. kullanılabilir. I2S veya benzeri protokol kullanırlar.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

dundarh

mp3dragon bu ad malzemeler neler kod indislerini yazarmısın. Kolay gelsin.

mp3dragon

@dundarh

Örneğin crystal CS5331A -8 pin 18 bit futurlec teki fiyatı 2.90 usd piyasada hangileri var bilmiyorum ama sony özellikle cxa serileri bir kısmı piyasada tamircilerde bulunuyor.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

dundarh

Arkadaşlar piyasada 12 bit ADS7842 serisinden bulabilirmiyim. Yada buna benzer özellikte ADC de olabilir.

dundarh

Arkadaşlar selamlar. piyasada rahalıkla bulabileceğim ADC ve DAC nelerdir. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

ftsahin

12 bit işini görürse ADC12034 piyasada var. Ben henüz haberleşmeyi başaramadım oldukça karışık bir hab. yöntemi var. 16 bit ADC bana da lazım ama henüz bulamadım.