İki fazlı Dimmer

Başlatan sezgin05, 13 Nisan 2006, 15:31:05

OG

Alıntı Yap2 phase'in üst üste binmiş şeklini düşünürsek asla bir sıfır noktası yok, yani tiryak'ı klasik yöntemle kapatmak imkansız. (yanılıyorda olabilirim ilk aklıma gelenler böyle)
Hocam yanılıyorsun. Skob ile görebilirsin. Faz-notr arasındakinden tek farkı genliğidir. Üç faz diyagramına bakarken notr referansı ile baktığımızdan görüntü yanıltıyor. 2 faz arasında ise referans fazlardan biridir.

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

z

Tatlısukurnazı, problem,  iki fazlı gerilimi farklı düşünmenizden kaynaklanıyor.

Sonuçta geniliği 500 küsür volt, frekansı 50Hz olan bir voltaj.

Sadece fazın her ikisi de toprağa göre canlı.

Triacı susturmayı gerektirecek kadar büyük sorun yok.

Triacın susması için uçlarındaki gerilim sıfır olması yetmez. İllaki içinden geçen akımın tutma akımının altına inmesi lazım. Tabi burda sözkonusu yük resistif olduğu için gerilimin sıfır olması bu uygulamada yeterli.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Burada açıklığa kavuşmamış tek bir konu var.

Isıtıcının bir ucu nötüre bağlımı, değilmi?

Eğer nötür işin içinde yoksa (ben öyle anlıyorum, iki faz arasına ısıtıcı tek triac üzerinden anahtarlanıyor) klasik dimmer devresinde triac 600V dan büyük seçilmek kaydıyla hiç bir sorun yok.

Eğer yükün bir ucu nötüre bağlıysa, bu durumda iki triac kullanmak gerekir.  Triacları devreden çıkartmak hiç sorun olmaz ve kendiliğinden devreden çıkarlar.

Bütün sorun triacı gelişi güzel noktalarda tetikleyemezsiniz. Zaten klasik dimmer devrelerindeki gibi triacları birbirinden bağımsız tetiklemeye kalkarsanız fazları triac üzerinden kısa devre edip bomba yapma imkanınız doğar.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

aster

Madem bomba yapmaya heveslendik bence mos kullan sezgin,
2 N mosu direk araya yükü girerek sür  :) köprüye gerek yok D den gir diğer D den çık

aYe

Selam,

%99 nötr meydanda yok eğer nötr meydanda olsaydı işler daha da zorlaşırdı.

Ben halen ısrar ediyorum standart dimmer devresini iki faza rezistans ile seri bağlarsanız sonuç alamazsınız çünkü tiryak off olmaz, rezistans sürekli max. isi vericektir.

İyi çalışmalar.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

OG

Sıfır Noktasını bulma formulu
0=Sin x + Sin (x+120)
x açısı 1. faza ait
x+120 açısı diğer faza ait

Uygularsak x=120 derece çıkar
Yerine koyarsak;
0=Sin x + Sin (x+120)
0=Sin120+ Sin240
0=0,866025404 + (-0,866025404)
0=0

e3

Üstadların yanında bilgimiz yetersiz kalabilir ama bence de Tatlısukurnazı hocamın dediği gibi olmaz mı?
Yani bizim AC Devre Analizi Dersi'n de hocamız demişti ki 3 fazlı sistemlerde şebekeler arası 120 Derece fark olduğu için iki faz pozitif alternansta iken diğer bi faz mutlaka negatif alternanstadır.Ya da tam tersi de geçerli. OG hocamın verdiği sinyale de bakılırsa ve devrede iki faz kullanılacaksa bu iki faz bazen aynı alternanslara düşmektedir.Bu durumda devrede iki giriş var ve çıkış yok.MOS patlatmaktan daha fazla şov yapılabilir. :D Daha başka çözümlere gidilmesi gerekir diye düşünüyorum ve mikrofonu bu noktada ustalara bırakıyorum. :lol:  ;)
.eem.

OG

Estağfirullah üstadlık falan yok, hiç 2 fazla çalışmadık (ben), fikir yürütüyoruz.

Excel dosyasına bakarsanız

http://www.hemenpaylas.com/download/744800/120_dereceli_2_faz.zip.html
Editledim yenisine bakınız)

1. sütun= 1. faz açısı
2. sütun= 2. faz açısı
3. sütun= 1. faz sinüsü
4. sütun= 2. faz sinüsü
5. sütun= Sinüs değerlerin toplamı

Fark alma yolu ile gidersek
Sıfır değer 30 ve 210  derecede

6. sütun 1-2 (2. faz referans)
7. sütun 2-1 (1. faz referans)
sonuçlarıdır

Burada Kök3 değeri yani 1,73 ü de görebilirsiniz
220*1,73=380 meselesi

Max genlik = 1 kabul edilmiştir (birim değer)

aYe

Selam OG hocam bende daha önce 2phase ile uğraşmadım ama zamanında bu tiryak denen neletlerle yattıp kalktım desem yeridir.

Hayatımda 2 phase'i sadece elektrik sobasını bağlamak için kullandım(gerçekten çok iyi ısıtıyor)

Şimdi şöyle ifade edeyim, olaya iki uc arasındaki gerilim farkının sıfır olduğu an olarak bakarsak evet böyle bir sıfır noktası vardır ve frekansı 120Hz dir, yani iki sıfır noktası arasında 10ms değil 20ms'lik bir süre zarfı söz konusu, burda sıfır geçiş tespiti zordur zira 200v ve 200v arası da 0v'dur ve sıfır noktası buna da denk gelebilir.

Teorik olarak düşünülen çok basit ama uygulaması gerçekten zor, ben baştan beri böyle bişey düşündüğünüze o yüzden akıl sır erdiremedim.

İyi çalışmalar.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

Klein

sizi trigonometrik hesaplamalardan kurtardım arkadaşlar.  :D
Kırmızı ve yeşil fazın herbiri. mavi ise iki faz arasındaki fark.  Yani iki faz arasındaki gerilim ( potansiyel fark) Sinüs.

Alıntı yapılan: "sezgin05"BUNALMIŞ ustam 2 faz arası nasıl sinüsoidal olur anlayamadım.arasında 120 derece faz farkı var.örneğin 160 derece civarında kesişiyorlar.
yukarıdaki grafik sanırım bunun cevabı.

Alıntı yapılan: "protection"
Yani bizim AC Devre Analizi Dersi'n de hocamız demişti ki 3 fazlı sistemlerde şebekeler arası 120 Derece fark olduğu için iki faz pozitif alternansta iken diğer bi faz mutlaka negatif alternanstadır.Ya da tam tersi de geçerli.

Birinin pozitif diğerinin negatif alternansta olması gibi birşeyden bahsetmek için. 3. bir nokta olması gerekli. Bu da toprak yada Nötr hattı olabilir. Ancak anladığım kadarıyla burada bahsi geçen konu 2 faz arası potansiyel fark. birbirine göre Pozitif yada negatif olduğundan bahsedebiliriz ancak.

e3

Klein hocam zaten bende 3 fazlı sistemlerden bahsederek pozitif ve negatif olayına değinmiştim.Burada 2 fazlı sistem var, onun için bir de nötr ya da toprak olması gerekirdi benim dediklerim için.
Kafama takılan birşey var.Şimdi üstadlar biz hep hesapları arada 120 derece fark olduğunu kabul ederek yaptık.Yani R ile S fazı ya da S ile T fazı arasındaki gibi.Böyle 120 değilde 240 derece fark olursa yani R ile T fazları arasındaki hesaplamalarımız farklı olmaz mı?  :?:
.eem.

OG

Fakat hocam excel e bakarsanız (editlenmiş olana) son 2 sütün da (yalnızca birini dikkate alın) 360 derece içinde 2 kere sıfırdan geçiyor, yani 50Hz. Sıfır derece yoktu onuda ekledim.

http://www.hemenpaylas.com/download/744968/120_dereceli_2_faz.zip.html

Edit:
Klein hocam benden önce göndermiş. Orada görülüyor.

aYe

Alıntı yapılan: "protection"Kafama takılan birşey var.Şimdi üstadlar biz hep hesapları arada 120 derece fark olduğunu kabul ederek yaptık.Yani R ile S fazı ya da S ile T fazı arasındaki gibi.Böyle 120 değilde 240 derece fark olursa yani R ile T fazları arasındaki hesaplamalarımız farklı olmaz mı?  :?:

Şimdi bu da benim kafama takıldı her faz diger ikisiyle 120derece faz farkına sahipse R ile T (isimlerini bilmem) arasında da 120 derece fark olmaz mı?

Yani neye göre 240, kime göre 240 :?:
Sanırım bu tamamen neyi nereye göre referans aldığımızla alakalı gibi :roll:

e3

Alıntı yapılan: "tatlisukurnazi"
Alıntı yapılan: "protection"Kafama takılan birşey var.Şimdi üstadlar biz hep hesapları arada 120 derece fark olduğunu kabul ederek yaptık.Yani R ile S fazı ya da S ile T fazı arasındaki gibi.Böyle 120 değilde 240 derece fark olursa yani R ile T fazları arasındaki hesaplamalarımız farklı olmaz mı?  :?:

Şimdi bu da benim kafama takıldı her faz diger ikisiyle 120derece faz farkına sahipse R ile T (isimlerini bilmem) arasında da 120 derece fark olmaz mı?

Yani neye göre 240, kime göre 240 :?:
Sanırım bu tamamen neyi nereye göre referans aldığımızla alakalı gibi :roll:

Hocam şimdi sıfırdan başladığını kabul ettiğim faz R fazı.Bizim evlerde kullandığımız 220 V genlikli faz.S fazı , R fazından sonra gelen ve R ile arasında 120 derece fark olan faz.T ise S ile arasında 120 derece fark bulunan faz.Yani R ile T arasında 240 derece var.OG Hocam demişki tabloya bakın.Ama hocam siz üçüncü fazıda sıfır olarak almışsınız.Başlangıç noktası 360'a denk geldiği için mi?
Ama benim dediğim olay bu devreyi yapacak arkadaşın R ile T fazını bir arada kullanıp kullanmaycağı? O zaman hesaplar değişir.Çünkü arada 120 değil 240 derece fark olur.Tatlısukurnazı hocam aynen dediğiniz gibi hangi fazı kime göre referans aldığımıza bağlı olarak değişiyor.İyi günler. ;)
.eem.

OG

240 olamaz ki, şebeke 3 faz ve her biri arasında 120 derece var.

R S T fazları. S yi referans alırsak diğerlerinden birisi -120 diğeri de +120 derece.

R yi referans alırsak yine aynı .

T yi referans alırsak yine aynı.

Sonuçta Ya R-S ya R-T yada S-T beraber kullanılacak.

240 derece olabilmesi için onu üreten jeneratör gerekir.