İki fazlı Dimmer

Başlatan sezgin05, 13 Nisan 2006, 15:31:05

OG

+240 ila -120 derece aynı şeydir veya -240 ila +120 derece aynı şeydir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Klein

Alıntı yapılan: "tatlisukurnazi"
Sanırım bu tamamen neyi nereye göre referans aldığımızla alakalı gibi :roll:

Evet  tamamen katılıyorum. Aslında konunun bu kadar uzamasının sebebi bu.  hep toprak yada nötr referans alındığı için kafalar biraz karışıyor. Gerilim dediğimiz şeyin iki elektrod arasındaki fark olduğunu hatırlayıp. 2 faz arasındaki gerilimin , faz - nötr arasındaki gerilime göre tek farkının  daha yüksek bir potansiyele sahip olduğu gerçeğini görürsek sorun çözülmüşm olur sanırım.

e3

Alıntı yapılan: "Klein"
Alıntı yapılan: "tatlisukurnazi"Sanırım bu tamamen neyi nereye göre referans aldığımızla alakalı gibi :roll:

Evet  tamamen katılıyorum. Aslında konunun bu kadar uzamasının sebebi bu.  hep toprak yada nötr referans alındığı için kafalar biraz karışıyor. Gerilim dediğimiz şeyin iki elektrod arasındaki fark olduğunu hatırlayıp. 2 faz arasındaki gerilimin , faz - nötr arasındaki gerilime göre tek farkının  daha yüksek bir potansiyele sahip olduğu gerçeğini görürsek sorun çözülmüşm olur sanırım.

Evet hocam ben biraz kafa karıştırdım gibi.Kusura bakmayın.R ile T nin arasında 240 derece olduğunu hep düşündüm grafiğe bakarak.Oysaki birinin tam başladığı yerde diğeri 120 derece sonra başlıyor.Kusura bakmayın. :? İyi günler. ;)
.eem.

OG

120-240 konusuna belki daha bir anlaşılırlık sağlar
Biri diğerine göre hep 120 derece:
(Voltajlar 110V luk şebeke için yazılmış yani 120V)

sezgin05

Beyler Klasik Dimmer sisteminde ne yaptıysam olmadı. Kondansatör ayarlarıda maalesef yemedi.Ama fasılalı çalışmaya daha sıcak bakıyorum.Triyak olarak 600 volt triyak kullandım ama bir türlü kesime gitmedi....

OG

Sezgin, daha önceden benzer bir konu geçmişti. Çamaşır makinası ısıtıcısı idi zannediyorum. Isıtıcılar rezistif de olsa bir sebeple endüktif bileşene sahip olabiliyor. Bir de akım yüksekse az endüktans çok etki yapıyor. O konuda MOC serisinden endüktif yüklere kesme için bir bağlantı var, onu yapınca düzelmişti. Arayın isterseniz, database de duruyor olması lazım.

Edit;

Bulaşık makinası imiş :D
BURADA

z

Sezgin, semani foruma yollasana. Sema uzerinden konusalim.

Fazlar nereye giriyor, isitici nerede, triacli devren nasil vs gorelim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

sezgin05

http://www.subir-imagenes.com/subir_imagen/5fb438c3ee.jpg
Devre şeması bildiğimiz Klasik dimmer.Değişik triyak ve kondansatör değerlerinde denemeler yaptım.Kesimi engeleyecek bir endüktif olduğunu zannetmiyorum.Çünkü Faz Nötr arasında yukarıdaki devre iş görüyor ama 2 faz arası kesim yok....

z

Isitici calisirken triacin Gate Katod ucunu  kisa devre ederek tetiklenmesini engelle. (Katodun adi A1 mi A2 mi hatirlamiyorum ama sanirim anladin)

Bakalim tirac hala tetiklenecekmi?

Eger tetikleniyorsa triac'i daha yuksek voltajli secmen gerekecek.

(Ben olsam varsa 800V yada 1000V olanini kullanirdim)

Gate Katod arasina da 1K gibi bir direnc eklemekte de fayda var.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

sezgin05

@BUNALMIŞ
Ustam haklıymışsın.Girişi kısa devre ettiğimde triyak kesime gitmedi. Daha yüksek gerilimli bir triyak buluduğumda deneme yapacağım.
Fakat denemelerimde kullandığım BTA140 serisinden 600 voltluk triyakın datasheetinde böyle bir bilgi göremedim.
http://www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/B/T/A/1/BTA140.shtml