DC Current Transducer hakkında

Başlatan OG, 14 Nisan 2006, 22:02:02

OG

Arkadaşlar Akü yolundaki 1-100A arası (kademeli) değişken akımı temazsız ve sökülüp takılabilir bir sensörle ölçmem gerekiyor. Yolu kesemeyeceğim için pens türü bir sensör kullanmam gerekiyor.

Diğer bir husus akü yolundan gececek akım her iki yönlü de olacağından (şarj-deşarj) bunu anlayabilecek ve ona göre çıkış verebilecek bir transducer kullanmam lazım.

Transducer çıkışları pic ADC sinde kullanılacak. Transducer çıkışını bildiğim taktirde akım yön tespiti, ölçüm alanı değiştirme gibi gerekli olabilecek bir ara devreyi yapabilirim bu problem değil.

Böyle bir transducer (pens türü) bulabilirmiyim? Bulamazsam bu pens ampermetrelerden bozarak kullanma imkanı varmıdır. Bu ampermetrelerden çok gördüm ama elime alıp kullanmak hiç aklıma gelmedi. Ters akımlarda - işareti vererek ölçüm yapıyor olsa gerek (diğer multimetrelerden yola çıkarak söylüyorum).

Bu konuda bilgisi olan arkadaşlarımız umarım vardır, konuya yabancıyım.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ipek

og hocam LEM marka LA55p kullaniyorum bunun 100A ligi varmi
bilmiyorum tek kusuru -+15 volt istiyor akuden gelen kalin kabloyu
icinden gecirmem kafi fakat acilamiyor yani pens tipi değil hall sensor
ile olcuyor lineear cikisi var bir incele derim kolay gelsin karakoy piyasasindan temin etmistim...

not simdi aklima geldi elektorun birisinde autotive ammeter diye bir
proje vardi minik bir plakete philips KMZ10 HallSensor lehimlenmis
akuden otonun sasesine giden kalin kabloya simdilerde emniyetin
kelepce niyetine kullandigi plastik straple tutturulmus iki yonlu olcum
yapabiliyordu fakat sayi 5 yildan eski hatirlayamadim....

efe1409

Sayın İpek hocam;
Konuyla ilgisi yok ama bu LEM akım sensörlerini nereden temin ediyorsun?Fiyatları ne kadar?
Teşekkür ederim
Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini, Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini (Anasını)                                                                       Namık Kemal

ipek

OZDISAN dan karakoyden aliyorum merak icin aldigimdan 20 ytl verdim
dostlarim pahali buldular 30 amper surekli veren bir smps radyo vericisini
besleyen guc kaynaginda enteresandir sensorun bir tanesinden 220 nin teli
geciyordu anladigim kadari ile hem ac hem dc galiba

OG

Alıntı yapılan: "ipek"30 amper surekli veren bir smps radyo vericisini
besleyen guc kaynaginda enteresandir sensorun bir tanesinden 220 nin teli
geciyordu anladigim kadari ile hem ac hem dc galiba
ipek bunu biraz daha açabilirmisin, tam anlayamadım.

salim ALTIN

Merhaba.
Lem in sitesine bakın isterseniz  3 yıl önce pens tipi ürün çıkarmışlardı. Fakat pahalı olma ihtimali var.

http://www.lemusa.com/pdfs/Technical-Library/techno-open_loop.pdf

The battery current sensor located on the Series Connected Boost Converter (SCBC) control circuit is a Hall effect sensor. Specifically, it is manufactured by LEM U.S.A., Inc. of Milwaukee, WI and is model number LA25-NP. The LA25-NP has the following salient characteristics:

Measures bi-directional currents up to 25 A rms from DC to 150kHz.
Closed loop Hall effect design (proportional current)
Circuit board mountable, selectable current ranges.
Supply voltage of +/- 15 Vdc, 35mA (max).
Galvanic isolation to 2500 V, 50Hz, 1 min.
Dimensions 26mm x 29mm x 16mm, 22 grams.

http://powerweb.grc.nasa.gov/elecsys/doc/hall.html
http://www.lemusa.com/tech-library.html
http://www.lemusa.com/category/6.html
http://www.lemusa.com/
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

aster

Fikir vermesi açısından bir resim veriyorum, bunu 3500A kadar kullanıyorum ama AC için, DC için nasıl olur bilemiyorum

OG

Aster hocam, bu iş baya bir bunalttı. AC olanları iç piyasada bile yapıyorlar, sonuçta basit bir akım trafosu. DC olanları farklı çalışıyor. Salim Hocam'ın verdiği linklerdeki malzemelere iç piyasada bakacağım.

aYe

Selam,

Basit bir anlatımla DC tip olanlarda Metal nüve troid bir bölgeden kesik ve arasında hall effect sensör var, hiç kullanmadım zira pahalı malzemeler diye biliyorum.

İyi çalışmalar.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

salim ALTIN

merhaba.
@OG  ohm elektroniğe bir baksan. Onlarda var sanırım getirmeye yeni başladılar diye biliyorum. fiyat olarak lem den daha hesaplı olduğunu sanıyorum.  tatlısukurnazının bahsettiği yapıda ürünler. Honeywell inde aynı tarz ürünü var. Ben ohm dan daha önce TELCOM marka almışım. Hala aynı ürünmü bilemem.
www.ohm.com.tr
Yazdıktan sonra baktım. ABB markalı ürün getiriyormuş şimdi...
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

salim ALTIN

Alıntı yapılan: "ipek"og hocam LEM marka LA55p kullaniyorum bunun 100A ligi varmi
bilmiyorum i elektorun birisinde autotive ammeter diye bir
proje vardi minik bir plakete philips KMZ10 HallSensor lehimlenmis
akuden otonun sasesine giden kalin kabloya simdilerde emniyetin
kelepce niyetine kullandigi plastik straple tutturulmus iki yonlu olcum
yapabiliyordu fakat sayi 5 yildan eski hatirlayamadim....

sayın @ipek sizin görmüş olduğunuz uygulamayı entegre haline getirmişler. ben internette gördüm ama kaydettiğimide hatırlıyorum fakat galiba yaşlandım kaydettiğim yeri bulamıyorum. PCB nin üzerine tam akım yolu üzerine monte etmişlerdi. yoldan akım geçiyor ve oluşan manyetik alandan da akım okunuyor.
Aslında bunu @mmengi bir ara hal effect sensör ararken konuşmuştuk. Belki onun tecrübesi vardır. Sizin söylediğiniz şekilde denemek lazım

OG

KMZ10 enteresanmış, ipek'in mesajını atlamışım. Magnetik sensör. Bunu araştırıp uygulama notları bulursak güzel olur.

necati

Alıntı yapılan: "OG"KMZ10 enteresanmış, ipek'in mesajını atlamışım. Magnetik sensör. Bunu araştırıp uygulama notları bulursak güzel olur.

Kadıköy de int-el de var
kazancı düşük
hard disk motorlarının içinde var
4 uçlu 3adet deme için güzel
[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

aYe

Selam,

Alıntı yapılan: "salim ALTIN"sayın @ipek sizin görmüş olduğunuz uygulamayı entegre haline getirmişler. ben internette gördüm ama kaydettiğimide hatırlıyorum fakat galiba yaşlandım kaydettiğim yeri bulamıyorum. PCB nin üzerine tam akım yolu üzerine monte etmişlerdi.

Hocam bahsettikleriniz şunlar olabilirmi;

http://www.allegromicro.com/hall/currentsensor.asp

Bunlardan ACS750 ve ACS706'yi deneyip test ettim, hem AC hem DC olarak kullanılabilir, ama adc'ye girmeden önce extra malzemelerle ofsett yapmak lazım, VCC/2 yi 0 kabul ediyor ama referans çıkışı koymamışlar, malzemenin belki de tek teknik kusuru bu diyebilirim.

Ticari kusurları varmıdır bilmiyorum, her hangi bir imalata geçmiş uygulamada kullanmadım.

İyi çalışmalar.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

salim ALTIN

Merhaba.

Alıntı yapılan: "tatlisukurnazi"Hocam bahsettikleriniz şunlar olabilirmi;

http://www.allegromicro.com/hall/currentsensor.asp

Bunlardan ACS750 ve ACS706'yi deneyip test ettim, hem AC hem DC olarak kullanılabilir, ama adc'ye girmeden önce extra malzemelerle ofsett yapmak lazım, VCC/2 yi 0 kabul ediyor ama referans çıkışı koymamışlar, malzemenin belki de tek teknik kusuru bu diyebilirim.

Ticari kusurları varmıdır bilmiyorum, her hangi bir imalata geçmiş uygulamada kullanmadım.

İyi çalışmalar.

Ticari kusuru 7 dolar olması...
Hocam bu konu benzeri daha önce de konuşulmuştu buralarda. sizin verdiğiniz bu linkteki malzemeyi ben getirmiştim işim icabı. 50 amp. elimde var. şu anda üzerinde çalıştığım projemde kullanacağım. Detaylı olarak üzerinde durmadım henüz. ama pic ile birlikte 5volt besleme verdiğimizde sıfır amperde çıkış2.5 voltta duruyor. (vcc/2) akım yönüne göre +5 veya 0 olabiliyor.
Asıl yukarıda anlatmaya  çalıştığım ise bu mantıkla çalışan ama akım yolu kesmeyen. akım yolu üzerine monte edilen bir sensör. 4 bacaklı ama biraz irice bir entegre şeklinde idi hatırladığım. PCB üzerinden geçen akım yolu nun üzerine ama yolla fiziksel temas olmayacak şekilde pcb ye montaj yapılmıştı. Bir bulsam malzemeyi kendim kullanmak içinde isteyeceğim.
Fakat hall sensör ile denemek lazım. belki çok hassas çalışmaz ama @og nin dediği aralık olan 0-100 amper de heralde o kadar hassasiyet istemiyordur.
mesela 50 amp 24 volt motor sürücüde kalkıpta tork kontrol yapmadıkça moslar üzerinde düşen gerilimden bile hatta giriş sigortasından bile akım sezme yapılabiliyor.