.:. Akım, Gerilim Nedir? .:.

Başlatan e3, 19 Nisan 2006, 04:31:55

e3

::.Elektrik Akımı Nedir ?..

İletkenden (ya da alıcıdan) birim zamanda geçen elektrik yükü (elektron)miktarına akım denir. Akım, elektronların hareketiyle ortaya çıkar. Ancak eskiden akımın artı (+) yüklü oyuklar tarafından taşındığı sanıldığından, bugün de eski (klâsik) teorem kabul edilmektedir.

Başka bir deyişle, bir pilde akım, artı (+) uçtan eksi (-) uca doğru gider deriz. Ancak gerçekte akım eksi (-) uçtan artı (+) uca doğru akar.


Şekil 1: Artı (+) ve eksi (-) yüklerin iletken içindeki hareketi Şekil 2: Elektrik akımının iletkenden geçişinin basit olarak gösterilişi

Şekil 1'de iletken içindeki artı (+) ve eksi (-) yüklü parçacıkların hareket yönleri gösterilmiştir.

Şekil 2'de ise pilin eksi (-) ucundan çıkan elektronların pilin artı (+) ucuna doğru hareketi görülmektedir.

Elektrik devresinden geçen akım "I" ile gösterilir ve ampermetreyle ölçülür. Akımın birimi amper (A), denklemi, I = U/R [A] şeklindedir.Şekil 3: Ampermetrenin devreye bağlanışı

Şekil 3'de DC üreteciyle beslenen alıcının çektiği akımın analog tip ampermetreyle ölçülmesine ilişkin bağlantı şeması verilmiştir.

Akımın ast katları

Pikoamper (pA), 10^(-12)
Nanoamper (nA), 10^(-9)
Mikroamper (mA), 10^(-6)
Miliamper (mA)   10^(-3)

Akımın üst katları

Kiloamper (kA), 10^(3)
Megaamper (MA), 10^(6)
Gigaamper (GA) 10^(9)

Not: Megaamper ve gigaamper uygulamada pek kullanılmamaktadır. Akımın ast ve üst katları biner biner büyür ve küçülür.


::.Gerilim..

Gerilim (EMK, elektromotor kuvvet, potansiyel fark), bir üretecin iki ucu arasındaki potansiyel farka denir. Gerilim, voltmetreyle ölçülür ve U, E, V ya da e ile gösterilir. Birimi volt (V), denklemi, U = I.R [V] şeklindedir.

Gerilimin ast katları

Pikovolt (pV),10^(-12)
Nanovolt (nV), 10^(-9)
Mikrovolt (mV), 10^(-6)
Milivolt (mV)10^(-3)

Gerilimin üst katları

Kilovolt (kV), 10^(3)
Megavolt (MV), 10^(6)
Gigavolt (GV)10^(9)

Not: Megavolt ve gigavolt uygulamada kullanılmamaktadır. Gerilimin ast ve üst katları biner biner büyür ve küçülür.

Not :. Konu içerisindeki resimler alıntı olup yazı ve açıklamalar bana aittir.Yararlı olur düşüncesindeyim.İyi günler.Saygılar. ;)
.:. Protection .:.
.eem.

Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.