ödev için yardım edermisiniz?

Başlatan azaaad, 20 Nisan 2006, 14:57:11

azaaad

cpu dersinden ödevim var ve yapamıyorum yardım ederseniz çok sewinirim

Soru 1)  (06A0)16 - (06B0)16 adres aralığındaki sayılardan en büyük sayıyı bulan ve (0800)16 adresinde saklayan programın akış şemasını çizerek,  8085 asembly dili ile yazınız.
Soru 2)  Mikroişlemciler ile mikrodenetleyicileri karşılaştırarak, Farklı üreticiler tarafından piyasaya sürülen mikrodenetleyicilere en az beş tane örnek veriniz.

Soru 3)  Mikroişlemci ve mikrodenetleyicilerde kullanılan mimarileri açıklayarak farklılıklarını yazınız.

sorular bunlar arkadaşlar umarım yardım edebilirsiniz.

stlg

Sevgili azaaad
Kardeş aramıza hoş geldin, ögretmenin 8085 asm ile ilgili odev verdigine gore bu konuyla ilgili dersi gormüş olmalısın ve bu sorulan 1.soruyu cok rahat yapabilmelisin digerleri ile ilgili bilgilerde internette bolca mevcut kendin birşeyler araştırırsan senin icin daha verimli olur ve sonunda bu işten birşeyler ogrenmiş olarak cıkarsın kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

diot

8085 dilini bildiğini tahmin ediyorum. Buna göre bir yol tarif edecem.

1- Birinci adresteki değeri bir registere alıp bunun en büyük sayı olduğunu kabul ederek hedef adrese yazacaksın.
2- Adres sayacını bir arttırıp (yani 2. adresteki sayı yı almak için) adres içeriğini  hedef adresle karşılaştıracaksın.
     2A- Eğer hedef adres 2 adresteki bilgiden büyükse  2 nolu satıra dönülecek
     2B- eğer hedef adres 2 adresindeki bilgiden küçükse 2 adresindeki sayı hedef adrese yazılıp 2. satıra dönülür.

Bu işlem tüm sayılar bitene kadar devam edilir ve adres sonuna gelindiğinde hedef adreste en büyük sayı bulunacaktır

Akış diyagramı ve programı buna göre yazınız.Mantık olarak yapılması gereken bu.