Uçan saat (propeller clock) mekaniğinde besleme gerilimi.

Başlatan akkoyunlu74, 21 Nisan 2006, 12:48:58

akkoyunlu74

Hocam baksanıza sizde kaç yıldız bizde kaç yıldız var,  olsun o kadar.
Haklısınız tek referans yeter ben 3 farklı devre olarak düşünmüştüm. ondan sonraki kısmı hiç anlamadım zaten.
birde pdf ye baktımda  swich mod konusunda da bilgim yok, ondan hiçbişey anlamadım. Çalışmak lazım.

aYe

Hocam boşverin yıldızı, bir aralar yanımda uçak mühendisi bir kozmonot(tipi benziyordu da) vardı, o bana "ustaların ustası" derdi bende ona "çırakların çırağı", önce sevinir bir kaç saniye durup düşünür, "nasıl yani" diye her seferinde sorardı  :lol:
Bu forumdaki her arkadaş o kadar değerliki, yanlarında çırakların çırağı olabilirsem ne mutlu bana.

Neyse konumuza dönelim, siz şu adrese girip 5-6 tane sample isteyin;

http://www.national.com/pf/LM/LM3578A.html

Herhangi bir sorun çıkmazsa 1 haftada gelir.

Malzeme geldikten sonra ben size temiz bir şema çıkartırım, o kısmı dert etmeyin.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

akkoyunlu74

Hocam yardımınız için sağolun, herşeyi yapabilecek kadar ayrıntılı öğrenmeye kalkmak adamı bitirir, sonuçta sıfır olur bu meslekte, neyseki bu forumda nasıl olmuşsa olmuş çok değerli insanlar bir arada toplanmış.

RGB meselesinde tek pal ile yapılabileceğini düşünüyorum. Hatta yapılabilirliği kesin. hem mekaniği hem program mantığı ile çok basit üstelik. Görüntü kalitesi için enaz  4500 devir/dakika olan bir motor ile sonuç daha kaliteli olur..
Uçan yazıyının RGB li olarak yapılıp yapılmadığını bilen arkadaşlar varsa yazmalarını isterim.
Eğer yapılmadıysa patenti neden biz almayalımki?

aYe

Hocam neden yazıyla sınırladınız ki, ben görüntü düşünmüştüm  :lol:

Motor devrinin görüntü kalitesi açısından yükselmesi iyi gibi yoksa tek renk için kurtaran devir 3 renk içinde aynen geçerli olabilir.

Patent konusuna gelince, nasıl araştırılır nolur bilmem ama alınmamışsa ve alırsanız çok sevinirim.

Tabi herşeyden önce dandirikte olsa bir prototip yapıp fikrin yapılabilirliğini test etmek lazım.

Biraz yardım edersek siz bu işin hakkından gelirsiniz gibi, nihayetinde konuya dair baya bir tecrübe edinmişsiniz.

İyi çalışmalar.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

OG

PAL formatını düşünürseniz bir satırın boyu 64usn. Aynı kaliteyi elde etmek için gereken hızı düşünün, zor gibi görünüyor, en azından maliyet çok yüksek. 15625 devir/saniye. 937.500 devir/dakika.
Diğer taraftan 1Mhz band genişliğinde resim isterseniz 64usn/1000.000  hızla ledi sürmeniz gerekir. Lede vereceğiniz parlaklık değeri 256 kademede olacaksa 64usn/1000.000 süre içine bu seviyeyi pwm olarak sığdırmak gerekli.

Belki çok daha düşük çözünürlüklü ve resim değişim hızlı birşeyler yapılabilir. Anime Gif gibi.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

aYe

Selam OG hocam,

Açıkcası fikri verirken işin elektronik kısmını pek düşünmedim, bir çok mcu alternatifi var, onlar olmazsa 300mhz FPGA ile görüntü işlemi çözülebilir.

Hatta dual port ram ve cpld destegiyle sanal dotları ram üzerinde fiziksel hale de getirebiliriz.

İşin elektronik kısmına dair kafamda oluşmuş acaba şunu nasıl çözerim sorusu yok.

Sizinde dediğiniz gibi motor hızının görüntü kalitesine ve çözünürlüğüne direkt etki edeceğiyle hemfikirim.

Bence burda en büyük sorun; "bitirmek için birinin başlaması gerekiyor" şeklinde özetlenebilir  :lol:

OG

Alıntı Yap"bitirmek için birinin başlaması gerekiyor"
Elbette hocam, zaten bu gibi çalışmalar illa ki bu işin başarılması anlamına da gelmez. Arada başka başka şeylere ulaşılabilir. Bilirsiniz icad dedikleri şeylerin çoğu aslında başka bir iş ile uğraşırken veya başka bir şeyi ararken ortaya çıkmıştır.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

akkoyunlu74

Hocam yazdıklarınıza bakınca ciddi ciddi benim RGB den anladığımla sizinkiler acaba farklı mı diye düşünmeye başladım.
Benim tek palle yapılabilir dediğim tek ton mavi, tek ton kırmızı ve tek tonda yeşil renklerin parça parça bir resmi tamamlaması. Yani 256 renk bile yok. Şu besleme gerilimini aktarmayı başardığım gün 3 renkli oluşturacağım grafiklerin resimlerini gönderirim
bobin ve LM 3578 entegrelerinin siparişlerini verdim. 1 hafta beklememek için buradan aldım. fiyat 2 dolar+kdv. P.tesi elimde olacak.
Fikir olması açısından soruyorum; yurtdışı fiyatı 0,79$. Bu fiyat bana ulaştığında (kargo-vergiler) ne olurdu?

akkoyunlu74

4500 devir/dakika meselesini unuttum.
resimlerin bütünlük göstermesi için saniyede 24 kareden yola çıkarak( bunu 25 olarak kabul ettim) her bir renk için 25 tur, 3 renk için 75 tur/saniye. Dakikada 4500 devir. Ama dediğim gibi sadece 3 renk, ara renkleri oluşturmaz.

aYe

Selam,

Yok hocam neden farkli olsun, TFT sürerken de aynı şeyi kullanıyoruz birinde dotlar fiziksel birinde sanal ne farkeder ki, kesinlikle aynı şeyden bahsediyoruz.

LM3578'i burdan almakla iyi yapmışsınız, 1-2 dolar beklemenize deymezdi zaten.

Üretim yapar da biraz adet söz konusu olursa ahlaklı bir satıcı size bu entegreyi 1 dolarlar civarında vericektir, direkt national'dan almaya gerek yok.

Ben akşam datasheet'i biraz inceleyip size temiz bir şema çıkartmak için çalışayım.

İyi çalışmalar.

akkoyunlu74

Şema için  sağolun hocam, yetiştirebilirsem salı gününe bu işi bitirip resimlerini göndereceğim.

aYe

Caffeine hocam evet süper bişey de ismi sakat :D

Bu arada bu link RBG olanı daha önceden yapılmış anlamınada geliyor :D

Bırakmıyorlar ki bişeyi de ilk biz yapalım  :cry:

akkoyunlu74

Evet başarmışlar, dün  siz RGB işini sorunca zaten yaptığım devrenin bu işi göreceğini farkettim.
normal propeller clock ta tek sıra led olur.Bizimkinde 3 sıra led kullandık.   kumandayla 3 farklı renkte (ama tümü 3 farklı yani ya hep kırmızı yada hepi mavi şeklinde) yazı çıkarmayı istiyorduk. Tabi led dizilerinin her birinin + gerilimini bir transistöre verdim. pic hangi transistörü sürerse o transistörün sürdüğü led dizisi aktif olacaktı(toplamda sadece 3 transistör). Sizin sorduğunuz soru olayı çözmemi sağladı. sadece biraz daha karmaşık program ve led dizileri arasındaki mesafeye göre daha ayrıntılı zamanlama hesabı sonucu getirecekti. Anlaşıldı bunuda yapmışlar, bize yine hammalık düştü, canımız sağolsun vazgeçmek yok.
Caffeine kardeşim diğer şemalara daha önce bakmıştım ama epey yüzeysel incelemişim, farketmedim bile adamın beslemeyi nasıl çözdüğünü. Ama bana sorarsanız Yapılan besleme tekniği 3 renkten daha zor. Helal olsun diyorum.

CaFFeiNe

ilahi @tatlisukurnazi

hiç öyle düşünmemiştim CUSTOMWHEELS :)

bende temassız besleme iletimini görünce vay be helal olsun abime dedim :)
aslında heran karşımızda olan trafolar temassız (izoleli) beslemeyi aktarma işini gerçekleştiriyor ama zeka burada devreye girmiş işte sen gel bunu propeller clockta uygula kimin aklına gelir :)