Uçan saat (propeller clock) mekaniğinde besleme gerilimi.

Başlatan akkoyunlu74, 21 Nisan 2006, 12:48:58

aYe

Selam,

CaFFeiNe hocam dikkat etmek lazım, işi yapanın adı çıkabilir  :lol:  :lol:  :lol:

akkoyunlu74 hocam LM3578A'nın datasheet'inde 17. sayfa
FIGURE 22 "buck-boost regulator"

isimli semayı uygulamanız gerekicek.

Çıkış voltajını olarak ne belirlediğinizi bilmediğim için fazladan bir şey diyemiyorum, ordaki hesaplarla bir iki direnç vs. değerini değiştirmeniz gerekebilir.

İyi çalışmalar.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

akkoyunlu74

Selamlar.
Neden bahsediyo bunlar diyerekten ingilizce sözlüğü biraz karıştırma gereği duydum.
Yok kardeşler ben almayayım, dileyen o ismi yaptığı devrede  kullanabilir tabi. :)
Bu durum bizim tv programlarını benzedi. Çekilen programlar uydu yer istesyonundan uzaya gönderilip oradaki türksat tan tekrar yeryüzündeki  milyonkilometrekarelik kapsama  alanına dağıtılıyor.
Ve içini bi açarsan içinden seda sayan, kuşum aydın ve memet ali erbil. :)

OG

Alıntı YapÇekilen programlar uydu yer istesyonundan uzaya gönderilip oradaki türksat tan tekrar yeryüzündeki milyonkilometrekarelik kapsama alanına dağıtılıyor.
Bu durum teknik bir mecburiyetten laynaklanıyor. Karasal link etme zorluğundan
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

akkoyunlu74

Hocam site içi arattım ama yazılanlar beni aştı malesef.
Bu smps olayı şumudur?
bundan 3-4 yıl önce arkadaş cep telefonu adaptörünü getirdi arızalı diye. İçini açtım,  trafo yok, tek bi kart var.
Bu kart smps kartımı. Nasıl çalışır? Girişteki sinüs sinyalini yüksek değerli dirençten geçirip sonra  kırpıp salınımları yok ederek çıkışamı veriyo?
Birde gönderdiğiniz şemada çıkış 12V, akım 100 mA. Ama bilgi dosyasının ilk sayfasında gerilim belirtmeden 750 mA çıkış akımı demiş.Benim devre 5V !ta çalışacak ama 750 mA anca kurtarır. akımı neye göre belirlemiş o devrede.Bildiğimiz hesaplar pek tutmadı burda .
12V'ta 100mA ise 5V'ta 240mA olması lazım. 750 mA nerede?.
Yoksa değerleri tümüyle yanlış mı değerlendirdik?

OG

SMPS aslında baya geniş bir konu. Hatta ayrı bir uzmanlık alanı.

Switching Mode Power Supply  Yani anahtarlayarak çalışan bir güç kaynağı sistemi.

İnternette çok kaynak var. En temel 2 özelliği enerjiyi dönüştürürken (E-I parametrelerdeki değişimler) kayıpların linear tiplere göre çok daha az olması. Kullanılan trafo, bobin tipi materyallerin ebatlarının 50Hz deki demir saç tiplerine kıyasla çok daha küçük olması.

Neler yapılabilir?
AC-AC çevrimi
DC-DC çevrimi
AC-DC çevrimi
DC-AC çevrimi
F-F dönüşümleri
Polarite dönüşümleri (- den + ya veya + dan - ye gibi)
UP-DOWN dönüşümler
SMPS'in temellerindendir.

İster adaptör yapın, ister endüktif ısıtma yapın her bir taşın altından çıkar. Çok geniş kullanımı var. Zamanla değişik uygulamalarda tanışırsınız.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

aYe

Selam,

Alıntı yapılan: "akkoyunlu74"Birde gönderdiğiniz şemada çıkış 12V, akım 100 mA. Ama bilgi dosyasının ilk sayfasında gerilim belirtmeden 750 mA çıkış akımı demiş.Benim devre 5V !ta çalışacak ama 750 mA anca kurtarır. akımı neye göre belirlemiş o devrede.Bildiğimiz hesaplar pek tutmadı burda .
12V'ta 100mA ise 5V'ta 240mA olması lazım. 750 mA nerede?.
Yoksa değerleri tümüyle yanlış mı değerlendirdik?

Hocam R1 direncinin değerini düşürerek (ufak ufak 5Volt'u görene kadar düşürün) çıkışı 5V'a ayarlayabilirsiniz, ve bu durumda datasheet'inde geçen değerlere göre switchdown yani buck modda 5 nolu pin üzerinden 750mA basacaktır.

Tabiki bu giriş 5V'un üzerinde olduğu durumlar için geçerli, giriş 5volt'un altına indiği durumlarda Q1 üzerinden switchup yani boost modda çalışması gerekecek, bu durumda 5 nolu uc akım basmak için değil Q1'in base'ini kontrolt etmek için kullanmışlar.

Mevcut örnekte Q1 düşük güçlü bir transistör seçilmiş olucakki 100mA diye söylemişler, bu durumda Q1 yerine daha güçlü bir transistör kullanarak switchup modda'da 750mA çekebilirsiniz.

Ancak bu haliyle switchdown modda 750mA vermeye yeterli olucaktır, Q1 örneğin 2V giriş 5V çıkış gibi durumlarda önem kazanmakta.

Siz zaten bu kısmı sürtmeden dolayı olası besleme kesilmelerinde önlem olsun diye kullanacağınız için mevcut hali bile tad verecektir.

Siz devreyi kurup üzerinde biraz çalışın bir sorun çıkarsa beraber düzeltiriz.

Yalnız şemadaki 1 tek malzeme dahi yerine takili değilken girişine voltaj vermeyin, smps tarzı devrelerdeki parçalar zincir gibi birbirine bağlıdır, bir tanesi dahi koparsa devre ciddi hasar alabilir.

İyi çalışmalar.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

akkoyunlu74

Hocam selamlar,
Verdiğiniz devrede bazı değişiklikler yaptım (1820 pf yerine 1800pf, 0,0022mF yerine 2,2nF, bobinde 220 yerine 200 bulabildim) , sonuçta sabit 5V çıkış veriyor. Giriş gerilimi 5V veya 12V olsa da çıkışta sabit 5V görülüyor. Ancak devrenin çıkışına direnç ve led bağladığımda gerilim 2,72 V'a düşüyor. R1 direnci 100K'lık çok turlu pot taktım; 1,09 V ile 8,72 V arasında çıkış gerilimi  ayarlanabiliyor. PDF dosyasında
R1=(Vo-1)*R2 formülü var, R2 yi 10K alın demiş. 5V'a  39,7K lık direnç değerinde ulaşılıyor. trasnsistör NPN  BD243   Sizce sorun nerede? enbasit yük bile çıkış gerilimini değiştiriyor.

aYe

Selam hocam,

Benim verdiğim şema resmi üzerine kullandığınız tüm malzemelerin diyot, direnç, kondansatör vs. değerlerini yazıp eklemeniz mümkün müdür?

Malum sorun her yerde olabilir.

İyi çalışmalar...

akkoyunlu74

SMPS

Hocam zahmet veriyorum, konuyla ilgili kaynakta bulamadım. OG hocam siz bolca kaynak olduğunu yazmıştınız, ben anlaşılır bi kaynağa ulaşamadım. Hala ezbere iş yapıyorum, aslında konu güç elektroniğine girdi ama bildiğiniz linkleri yazarsanız memnun olurum (çalışma mantığıyla ilgili)

aYe

Hocam R3'e paralel bir 0.22ohm(watt'li) daha ilave edin.

350uH civarı ferrit nüveli bir bobin kullanın, telin kesiti çok ince olmasın.

C1'i 1nF veya 1.2nF yapın.

Q1 içinde bdx53'ü (aslında çok büyük ama aklıma gelen ilk darlington tip oldu) deneyebilirsiniz.

Tüm detaylar pdf dosyasında var;

http://cache.national.com/ds/LM/LM2578A.pdf

İyi çalışmalar.

akkoyunlu74

Hocam Selamlar,
R3 direncini 0,06 ohm'a kadar düşürdüm ve C1 kondansatörünü artırınca çıkış daha kararlı oldu ama yine belli bir noktaya kadar(4nF). Şuanki durum 90mA, sabit 5V altında.
Ferrit nüve bulup bobini sardım (300 mikro henri civarı) .Bu nüve epey büyük (transistör devede kulak) bunu kesebiliyomuyuz ortadan? radyolarda da çok az bi kısmına bobin sarılı ama nüve çok uzun. Birde bobinde aşırı gürültü var bu önlenebilirmi?

aYe

Selam,

Hocam C1'i büyütmek demek frekansı düşürmek demek, gücü olumsuz yönde etkileyebilir.

Ferrit nüveyi kesin, hatta baya bir kesin, biraz yemek tarifi gibi olucak ama sarılmış hali küp şekerden daha büyük olmasın.

Gerçi akım sorunu yaşanan  nokta switch-down durumu gibi.

Yani giriş gerilimi çıkış geriliminden yüksek olduğunda dahili transistör üzerinden buck mod'da çalışıyor.

Çıkış girişten yüksek olduğunda harici transistör üzerinden boost mod'da çalışıyor.
Bu durumda da çıkış gücünüz harici transistörle sınırlı.
Kısaca 1-20V giriş 24V çıkış yapıyor olsaydınız devre daha az sorun yaşatırdı.

Çıkışınız 5V olduğuna göre 2.5V ve 7.5V girişler ile ayrı ayrı çıkış akımına bakabilirmisiniz? Sorun çıkartan kısım boost mu, buck mu, yoksa her ikisi birden mi emin olalım.

Devre elimde olsa skopta biraz incelemek isterdim uzaktan uzaktan anca bu kadar oluyor.

akkoyunlu74

smpss
Hocam osiloskoptaki değerler grafikte.
çekilen  akım max 86 mA  (Sabit gerilim altında)
156mA kadar akım verdiğinde çıkış 0.5V'a kadar düşüyor.
Son bir fikriniz varmı?

aYe

Selam,

Hocam skop görüntüsüne bakınca çıkış gücü hariç devre mükemmel çalışıyor gibi.

Çıkış kondansatörünü bütüyerek akım arttırmayı denyebilirsiniz, yinede olmazsa geriye datasheet değerleri ve gerçek değerler birbirini tutmuyor demekten başka bişey kalmıyor.

İyi çalışmalar.