İris Tarama

Başlatan ErsinErce, 21 Nisan 2006, 14:47:25

ErsinErce

selam arkadaşlar internetten bi süre önce elime geçen bi dosyayı sizlerle paylaşmak istedim döküman aşağıda matlab ile yapılmış örnek kodları falan  var acaba bunu bizim Pic'e adapte edebilir miyiz?
Aslında aşağıdaki linkini verdiğim siteye bakınca acaba picle yapmak ne kadar zor dedim ama yanılıyorda olabilirim,
acaba sizin bu konuda düşünceleriniz neler belki biraz maliyetli olabilir ama neden olmasın
pic18F8720@40Mhz gibi sistemde mesala

http://www.scribd.com/doc/59394608/Iris-Recognition

Kamera olarak bunu kullanabiliriz mesela;
http://www.beyondlogic.org/imaging/camera.htm

edit: Link düzenlemesi

ErsinErce

Arkadaşlar hiç bir düşüncesi olan yok mu?

picusta

Ordaki dokümanda iris tanima iki asamada yapiliyor.
öncelikle görüntü gri tonlarina karsilik gelen bir tabloya aktariliyor (kamera bir bmp dosyaya aktariyo mesela).
ikinci asamada ise basit bir algoritma ile göz bebeginin merkezinin koordinatlari bulunuyor, sonra gözbebeginin bitti yer, irisin baslangici oluyor.
Karsilastirma algoritmasi ise burda yapisal sinir aglari kullanilarak yapiliyor.

PIC'in yapabilecegi görüntü islemi ancak resimdeki gözbebegini bulmak olacaktir. Burda kullanilan yapisal sinir ag sisteminin algoritmasi biraz agir kaçar, bildigim kadari ile PIC'e harici RAM takilmiyor.
Karsilastirma için daha basit bir algoritma kullanabilirsin, fakat bu seferde yanlisi dogru tanima, dogruyu yanlis tanima oranlari artacak.

ErsinErce

cevap verdiğin için teşekkürler picusta

ben hepberaber bu projeyi yaparız diye düşündüğümden bu dökümanları verdim sistemi ve ağırlığını biliyorum arm işlemci bile kullanabiliriz 500$'a freescale'in mükemmel geliştirme kitleri var ama pek ilgi çekici değil galiba 1/60 cevap geldiğine göre
iyi çalışmalar arkadaşlar

picusta

Her iste oldugu gibi zor olan taraftan baslamamak gerekir.
önce basit bir sistem yapalim, mesela bir kamera ile PIC'i haberlestirelim, sonra PIC belli bir cismin (yuvarlak bir cisim mesela) koordinatini bulsun. Daha sonra motorlara komut verip takip etsin.
Bu birinci asamayi yaptiktan sonra gerisi iplik sökügü gibi gelir, daha güçlü islemci, resim üzerinde daha güçlü algoritmalar döndürebilir. Bunlari test etmek içinde basta webcam-bilgisayar kullanilabilir. Bunalmis hocam bir ara bu konuya merakli idi.

yenilmez03

türkçe bi kaynak yokmu onu araştırda bakalım.güzel projeler çıkar bundan

aslan_korhan

PIC veya herhangi başka bir işlemci ile bunu yapmak çok zor.
Profesiyonel bir sistemde en son sistem bilgisayarlar bile yetmiyor bu iş için.
Bir Fabrikaya böyle bir sistem kurdu bir arkadaş. Yaklaşık 10 adet bilgisayar ve serverler çalışıyor.
Ama yinede bir kişi tanımlamak için 5-10sn gibi bir zaman gerekiyor...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

Ziya

Alıntı yapılan: "aslan_korhan"...Ama yinede bir kişi tanımlamak için 5-10sn gibi bir zaman gerekiyor...
Ankara'da Zekai Tahir Burak Çocuk Hastanesi'nde duvara monte edilmiş bir cihaz görmüştüm. Çalışan personel işe geldiğinde ya da ayrılacağı zaman cihazın önüne gelip poz veriyorlardı. Yaklaşık 5 saniye kadar sonra bir düt sesi ile görev tamamlanıyordu. Sonra başkası, ... Başhekim işi baya sıkı tutmuş 8)
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

aslan_korhan

Kişi sayısı arttıkça bu süre uzuyor. Benim dediğim yerde birkaç yüz kişi olduğu için bu süre biraz uzuyordu doğal olarak...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

ei

@ziya
Artık hastanelerde retina veya parmak izi tarama metodu kullanılmıyor. Sendikalar karşı çıktığı için kaldırıldı.

Ziya

Alıntı yapılan: "ei"@ziya
Artık hastanelerde retina veya parmak izi tarama metodu kullanılmıyor. Sendikalar karşı çıktığı için kaldırıldı.
En az 5 yıl önce gördüm zannediyordum ama 10 yıl önce de görmüş olabilirim. Orada kalmışım hala :D Sendikalar herhalde personel sağlığı için itiraz etmemişlerdir değil mi?
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

ei

Hayır, "parmak izi ve retina uygulaması hukuka aykırı" dediler. Kişi hakları ihlâli var diye, (Zaten retina uygulaması yok gibiydi)  "kaldurula" deyu ferman itdük  :lol:

tugbatolunbuke

merhaba arkadaslar ben yeni uyeyim.elektronik 4.sınıf tayım ve bitirme projesi yapıcam.yazışmalarınızı okudum ve belki bana yardımcı olabilirsiniz diye dusundum :)
proje konusunu henüz bulamadım.bana proje önerebilir misiniz ya da elinizde proje örnekleri varsa alabilir miyim??
yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..

herkese kolay gelsin

ilker_32

Alıntı yapılan: "tugbatolunbuke"merhaba arkadaslar ben yeni uyeyim.elektronik 4.sınıf tayım ve bitirme projesi yapıcam.yazışmalarınızı okudum ve belki bana yardımcı olabilirsiniz diye dusundum :)
proje konusunu henüz bulamadım.bana proje önerebilir misiniz ya da elinizde proje örnekleri varsa alabilir miyim??
yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..

herkese kolay gelsin

Aslında @cynetron'un ortaja atmış olduğu proje tam sana göre olabilir. @picusta nereden başlamak gerektiğini ortaya koymuş zaten.

Alıntı yapılan: "picusta"Her iste oldugu gibi zor olan taraftan baslamamak gerekir.
önce basit bir sistem yapalim, mesela bir kamera ile PIC'i haberlestirelim, sonra PIC belli bir cismin (yuvarlak bir cisim mesela) koordinatini bulsun. Daha sonra motorlara komut verip takip etsin.
Bu birinci asamayi yaptiktan sonra gerisi iplik sökügü gibi gelir, daha güçlü islemci, resim üzerinde daha güçlü algoritmalar döndürebilir. Bunlari test etmek içinde basta webcam-bilgisayar kullanilabilir. Bunalmis hocam bir ara bu konuya merakli idi.

@tugbatolunbuke geriye projeyi geliştirmek kalıyor. :lol:

z

Alıntı yapılan: "ei"@ziya

Simdi hangi yontem uygulaniyor?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com