Hub dan net e bağlanma

Başlatan refik1, 23 Nisan 2006, 01:26:38

refik1

Arkadaşlar çatıda bulunan binanın ortak hub undan yararlanıyorum
ama modem bir komşunun evinde

Sorun bağzı günler hub dan diğer bir kaç komşuyu görüyorum fakat
net e bağlanamıyorum sınırlı bağlantı diye mesaj çıkıyor

konuya hakim bir arkadaşın önerilerini bekliyorum

e3

Alıntı yapılan: "refik1"Arkadaşlar çatıda bulunan binanın ortak hub undan yararlanıyorum
ama modem bir komşunun evinde

Sorun bağzı günler hub dan diğer bir kaç komşuyu görüyorum fakat
net e bağlanamıyorum sınırlı bağlantı diye mesaj çıkıyor

konuya hakim bir arkadaşın önerilerini bekliyorum
Arkadaşım sorunun Hub tan değilde modemin bulunduğu komşudan olabileceği aklıma geliyor.Eğer komşunuz baktı modeme çok yükleniliyor hemen size engel koyup net ortamını biraz rahatlatmaya çalışıyor olabilir.Eğer komşunuzdan eminseniz hub'a dönebiliriz. :D Bence hub yerine switch kullanın.En azından hub lar aptallık yapıyor switchler yapmıyor.Daha düzgün bir dağıtma anlayışına sahipler. :lol: İyi günler.Kolay gelsin. ;)
.eem.

haciman

@ refik1

Hocam sınırlı bağlantı veya bağlantı yok diye bir mesaj alıyorsanız, bu size IP atanmadığını gösterir. Diğer kullanıcıları görürsünüz ama modeminizin DNS'i aktif olmadığı için sizede DHCP tarafından IP atanmaz. Genelde ADSL modem 10.0.0.2 diye DNS alır. Bu 10.0.0.2 varsayılan ağ geçitidir. Modem sizede 10.0.0.8 veya daha değişik bir IP atar. MAkinanız 10.0.0.2 numaralı ağ geçiti üzerinden internete çıkar. Eğer modemin ağ geçiti devre dışı ise size bahsettiğiniz uyarı mesajı gelir.

Genelde böyle durumlarda ADSL modemini açıp kapamak gerekiyor.
“Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir.”  (Şu’arâ Sûresi 109)

z

Komşunun bilgisayarından ve senin bilgisayarından Hub'a giden kabloların yerlerini değiştir. Bırak o uğraşsın.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

refik1

arkadaşlar ilginiz için teşekkürler

hub kablolarını yer değiştirdim gene olmadı

konşu rica etdik modemini resetleyince makinam aşağıdaki şekilde yeniden değer aldı  ve normale döndü
şimdi ben bu değerleri sabit olarak girsem bu sorun bitermi ?

ip adresi  10.0.0.10
Alt ağ maskesi 255.0.0.0
Varsayılan ağ geçidi 10.0.0.2
DHCP sunucusu  10.0.0.2
DNS sunucusu  10.0.0.2

haciman

@ refik1

Elle IP tanımlaması ve DNS ayarlarını yaparsan teorik olarak sorun çözülür ama bazı sıkıntılarda olur.

1- Modemin size atadığı 10.0.0.10 numaralı IP bir iki gün sonra başkasına verilirse modem tarafından IP çakışması olur ve yine internete giremezsin. Bizde ADSL bağlantısını 4 kişi kullanıyoruz ve bahsettiğim olay arasıra gerçekleşiyor.

2- Sen bu ayarları elle girsende (elle yapılandırma) modemin DNS'i aktif olmazsa (ağ geçidi yani) yine internete giremezsin. Bu olunca modeme reset atmak (açıp kapamak) kesin çözüm oluyor.
“Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir.”  (Şu’arâ Sûresi 109)

OG

10.0.0.0 ila 10.0.0.10 arasındaki bir IP nin kullanılmamasını önerirler.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

refik1

huba bağlanan 7 kişiyi geçmezken bile elle ip yemedi
hergünde komşuya modemi resetle demek de olmuyor neyapsam bilmiyorum

nedense sanki sadece benim netebook da oluyor gibime geldiğinden eve başka notebook getirdim gene aynı başkaları benim kadar şikayet etmiyor :)  hub dan soketlerin yerinide sıksık değiştiriyorum halen çözüm bulamadım

OG

Donanım / ethernet ayarlarında /gelişmiş sekmesinde "Bağlantı türü" vardır. Bu "Otomatik algıla" olarak default dur. Onu 10Mb ayarlarında deneyin.

Diğer taraftan ethernet kablonuz problemli olabilir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.