IR Alıcı nasıl yaparım?

Başlatan ArGoN, 25 Nisan 2006, 22:00:43

ArGoN

Elimdeki Uzaktan kumandayı F877 yi yönetmek için kullanabilir miyim?
Kurmam gereken devre hakkında yardımcı olabilir misiniz?
kumandayla uyum sağlaması için seçeceğim alıcı ne olmalı?
Avermedia TV kartının kumandasını kullanmak istiyorum.
Düzeltme: UV nerden çıktı anlamadım. IR olması lazım tabiki afedersiniz

otm

merhaba
Sanırım UV değilde infrared den bahsediyor olmalısınız.Uzaktan kumandanın kod modulasyonunu bilmeniz gerekir.yani her kumanda ayrı ayrı module edilerek alıcıya verilir.alıcıda da bunun bir dekoderi mevcuttur aynı module şekline göre demodule eder.Alıcı olarak dekoder içinPNA4602M tipi bir sensor kullanabilirsiniz.

ipek

elindeki kullanmak istegin kumandanin ilk bastan tasiyici frekansini
ogrenmen gerekiyor bunun icin hazir 3 ayakli ir alicilari sizi yaniltabilir nedeni su bu alicilarin icinde scf filter ve sharper vardir bununla frekansi okuyamazsiniz cikislara normal yada evrilmis bit yiginidir normal bir foto diyod bulup bias akimini verip 220nf gibi bir kapasite ile ses kartini kullanarak tasiyici frekansini bulman gerekir klasik tasiyicilar 36khz ve 38khz 'dir bununla birlikte yine klasik olarak REC80 SIRC RC5 gibi 10 ila 20 bit uzunlugunda bit yigini gelir ilk 2 yada uc bit master header'dir yani hangi gurup hangi nesil gibi sonra gelenler islem kodlaridir avermedia bu ailenin disinda kaldigi icin yapacagin yazilim kod tarama yaparak ogrenmeli ogrendiginide e2 rutini ile bellege yazilmali dostum zor is ama olmayacakbir is değil simdilik bu kadar kolay gelsin.....
not google ir sirc rec80 rc5 diye aratir isen bu konuda cok yararli olur...

ArGoN

teşekkürler sanırım sandığımdan daha derin bi dereye daldım...  :roll: