Yarım Kontrollu Tam Dalga Dogrultmac

Başlatan conavar, 06 Mayıs 2006, 16:06:27

conavar

arkadaşlar bu devre hakkında biraz bilgiye ihtiyacım var....orcad de simulasyon falan hazırlamam da lazım....
netten ben  Türkçe birşey bulamadım..Bilen,duyan yada kullanan varsa bana biraz bilgi verebilir mi?
tez zamanda lazım bu bilgi... :roll:
bizim süper yardımcı doçentin dersinde anlatacam bu konuyu :D :D

acaba aradığım şey bu mu? :?: SINGLE-PHASE HALF-CONTROLLED BRIDGE RECTIFIER
http://services.eng.uts.edu.au/~venkat/pe_html/ch06s1/ch06s1p1.htm
.::BiLgi Paylaştıkça Çoğalır::.[/url]

CoşkuN

conavar

hocam işeme yarar...eyw
peki tam kontrollü tam dalga dogrultmac bu olduguna göre

yarım kontrollüde 2 tane diyod 2 tane tristör olamsı gerkir deil mi?

CoşkuN

conavar

arkadaşlar bu devrenin simulasyonunu yapcağım fakat hocam biraz takıntılı.....neyse tristör gecikmesi var devrede peki kaynak ölçüldüğünde neden boyle bir kırmılma soz konusu....bu dalga şekli için bir yorum alabilir miyim?

The waveform of mains current bu giriş akımı mı?Neden boyle bozuk :D

Ayrıca tristörler için nasıl ayar yapmalıyım...tetikle açıları falan varmış.16 derecemiymiş ne....bunu tetiklemek için hangi kaynağı kullanmalıyım.....
Ve son ricam bu devre nedir ne işe yarar? Türkçe biraz acıklama bulabilir miyiz?

conavar

http://www.denizyildirim.org/mylibrary/pspice/pspicescr/index.html

bu sitedeki ayarları yapmaya calışıyorum ama nedense olmuyor....versiyon farkı olabilir mi?
ya tristörleri severdim ama uyuz olmaya başladım   :evil:  :evil:

z

Şebekeden çekilen akımın dalga şekli, tristörelerin tetikleme açısına ve yükün reaktansına bağlı olarak değişir.

Eğer simülasyonyda  yukarıdaki dalga şeklini elde etmeye çalışıyorsan, tetikleme açısını sabit tutup omik ve endüktans değeri ile oynamalısın.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

conavar

@bunalmis

cok sagol hocam...bir arkadasımdan notlarını aldım şimdi..bakalım onlar ne yapmış  :lol:
işn. çözerim bu olayı.ORCAD den nefret ediyorum  :twisted:  :twisted:

yaşasın Elektronik Workbench :D :D :D :D

conavar

birkaç saattir ugraşıyorum ama anlayamadım normalde AC sinyalde akım da AC olası gerekmez mi?
şema bu.....
burda DC güç kaynagı ne arıyor anlamadım  :roll:

giriş sinyalim bu ama akımım neden boyle....acaba biryerle bir hatam mı var....off orcad of :?

picusta

Bu semadaki yük (R+L+E) bir DC motor yükünü modelemek için. ordaki DC kaynagi motorun ters E.M.K.'sina denk geliyor.
Sanki thyristörler dogru tetikleniyor gibi geliyor bana:
- 5V yetiyormu?
- iki kolun tetiklemesi arasinda pi olmasi gerekmezmi?
- Türkiye'de sebeke 50Hz değilmi? 16.67ms'lik periyotlar nerden çikti?

conavar

Alıntı yapılan: "picusta"Bu semadaki yük (R+L+E) bir DC motor yükünü modelemek için. ordaki DC kaynagi motorun ters E.M.K.'sina denk geliyor.
Sanki thyristörler dogru tetikleniyor gibi geliyor bana:
- 5V yetiyormu?
- iki kolun tetiklemesi arasinda pi olmasi gerekmezmi?
- Türkiye'de sebeke 50Hz değilmi? 16.67ms'lik periyotlar nerden çikti?

hocam ben de bilmiyorum ama benden once konuyu anlatan arkadasım hocamız ile konusmus falan...bu şekilde tetiklenmesine karar vermişler..onun için boyle denedim.Bugun de tam kontrollü tam dalga dogrultmac anlatan arkadasım oldu (beni atladılar :D) onun notlarını aldım..inşallah halledeceğim  :roll:

Alıntı YapBu semadaki yük (R+L+E) bir DC motor yükünü modelemek için. ordaki DC kaynagi motorun ters E.M.K.'sina denk geliyor

bunu biraz acar mısın?

z

DC motorların armaturlerinin  direci ve  endüktansı vardır.

Öte yandan dönen bir motor EMF üretir. Bu da seri RL devresine seri bir voltaj kaynağı şeklindedir. Voltaj kaynağının değeri motorun devir sayısı ile orantılıdır.

Tristörlerin şebeke sıfırını beklemeden devreden çıkmasının sebebi de bu voltajdır.

Sebeke gerilimi, bu voltaj değerine ulaşmadan trsitörleri isteseniz de tetikleyemezsiniz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

conavar

ben bir şeyi daha merak ettim...bu devre endüstride yada gunluk yaşamda ne işe yarar...kim tristör ile dogrultucu yaparki?
bunu merak ettim şimdi...  :roll:

aster

*Her güçte DC motoru sürmek için özellikle trifazede yüksek güçleri
*Redresörler
*Kaynak makineleri
*Jeneratör kontrolları, ikaz kartları vs
DC çalışan aklına gelen her türlü yerde kullanabilirsin
kullanımı çok kolay ve rahattır bilhassa yüksek güçlerde

AC Motor kıyıcılarımız neyle çalışıyordu? DC barayla değilmi,
DC gerilimden tekrar AC gerilim elde ediyor ve AC motorları sürüyoruz
Senkron motorlarda DC gerilimden sonra tekrar tristörlerle AC gerilim elde etmemizden sonra çalışıyor

kubratercan

arkadaslar acilen bana tek fazli iki yollu denetimli dogrultucu devresi lazim. simulasyonu icin. benim simulasyonda eksigim var yardimci olursaniz sevinirim.....