Punomatik takim tutucular

Başlatan bunalmis, 12 Mayıs 2006, 17:40:32

z

Cnc benzeri makinelerde (ozellikle de minik olanlarda) pnomatic takim tutucu mekanizmalarinin nasil bir yapisi var? (Doner vaziyetteki takimi sikarak tutan, acip birakan mekanizma )
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

haciman

Hocam CNC'lerle hobi olarak ilgileniyorum. Mekanizmalaranı sizin kadar ayrıntılı bilemem ama staj yaptığım süre zarfında CNC'lerle baya bi içli dışlı oldum.

Bizim fabrikada CNC tezgahların takım tutucuları pünomatik değil hidrolikti. Yağ basıncı ile takım tutucu freze çakısını sıkıyordu. 15000 devirde dönen bir freze çakısını tutmak için pünomatik basıncı zayıf kalır galiba. En azından büyük tezgahlarda bu şekilde. Hele hele freze çakısı çelik gibi sert bir malzemeye daldığında, oluşan ters yönlü kuvvete pünomatik basıncı ile nasıl karşı konulabilir. Sıvılar pratikte sıkıştırılamaz ama gazlar sıkıştırılabilir. Büyük kuvvetlerin iletiminde pünomatik sistemler tercih edilmiyor (vinç gibi mesela). Bunu FLZ03'e monte etmeyi düşünüyorsunuz herhalde. Küçük bir yağ deposu ve bu yağı tutucu uca basacak bir sistem olabilir. Ama motor sürekli olarak çalışacağı için çok gürültü yapacaktır.

Birde bunun yeri burası değil ama mini bir CNC tezgahı yapmayı düşünüyorum. Size özellikle L297+L298 sürücü devresi hakkında (çalışması, püf noktalar) ve step motorlar hakkında özel mesaj veya mail atabilirmiyim.
“Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir.”  (Şu’arâ Sûresi 109)

z

1500-2500 Euro araliginda punamatik takim tutucusu da olan ve 60 bin devirli hazir motor buldum ve para biriktirmeye basladim.

Benim ilgi alanima giren sistemler icin pnumatik olanlar yetiyor ve mekanizmayi merak ediyorum. Pens nasil sikiliyor ve birakiliyor?

L297-298 icin ozel mesaj atmaniza gerek yok step motor suruculeri bolumune baslik acin ve sorunuzu yazin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

aster

SMC serilerinden bakmak isterseniz,
http://www.smcworld.com/2002/index3_e.htm
http://202.247.36.21/2002/bp_e/pdf/3200_012.pdf
tüm seriyi görmek için
http://eul0600038.eu.verio.net/SMC_Europe/SMC_Europe_qa/SMC_Europe/NEW_EBP/10)Air_Gripper/10.1)How_to_select_Air_Gripper/a)How_to_select_Air_Gripper/SELECTGRIPPER_EU.pdf

not; bunları kullanmak istiyorsanız bence paranıza biraz daha para ilave etmenizde fayda var, en son kıytırık bir malzeme için fiyat konusunda papaz olmuştuk firmayla http://www.entek.com.tr/