BUYRUN SİZE BİR PİC PRORAMLAMA SORUSU

Başlatan tahir549, 13 Mayıs 2006, 17:23:03

tahir549

Merhaba arkadaşlar madem bir picproje formundayım bu konuyu burdakilerden daha iyi kimse bilemez dimi

arkadaşlar konum şu hatırlarsanız ben bir pll devresi yapıyorum ve burda p=16f84 kullanarak mc serisine bilgi gönderimi yapmam gerekiyor araştırdım ama bi döküman bulamadım.

BEN bu pic in programını yazamadım dökümanda bulamadığım elimde sadece  sayısal değerler var ve ben pic ten anlamıyorum acaba bilgisine güvenip bana yardımcı olabilecek arkadaş varmı

pici programlarken hangi komutları neyi nerede kullanmam gerekiyor ve ben bu konuyu MİKROİŞLEMCİ VE DENETLEYİCİ DERSİNDE ANLATACAM AÇIK dökümanlar ve bahsettiğim programı  nasıl yazabiliriz,

arkadaşlar  şu devre ve kotlarda bu sayfada

http://ufukdumlu.sitemynet.com/pll/pll1.htm                                              

EN GEC SALI GÜNÜ DÖKÜMAN VE PROGRAMA ULAŞMAM GEREKİYOR  şimdiden teşekkür ediyorum

tahir549

bu arada konuyu yanlış yerde çmtıysam çok özür diliyorum admin arkadşalardan :?  :?  :?

seco06

Alıntı YapMerhaba arkadaşlar madem bir picproje formundayım bu konuyu burdakilerden daha iyi kimse bilemez dimi
buradakiler mutlaka bilir. ;)

Alıntı Yappici programlarken hangi komutları neyi nerede kullanmam gerekiyor ve ben bu konuyu MİKROİŞLEMCİ VE DENETLEYİCİ DERSİNDE ANLATACAM AÇIK dökümanlar ve bahsettiğim programı nasıl yazabiliriz,
İlkönce bu işi öğrenmek için bir çaba harca ve hangi programlama dilini biliyorsan o bölümü araştır.Bir şeyler yaptıktan sonra doğru olup olmadığını veya eksik birşey varmı  kontrolu için buradakiler sana yardımcı olur.Hiçkimse sana senin isteğin doğrultusunda bir program yazmaz.Sen birşeyler öğrenmeye başla sonra söz ben sana yardımcı olacağım.Ama ilkönce kendi çaban önemli.Başarılar  ;)

seco06

http://ufukdumlu.sitemynet.com/pll/pll2.htm
Bak aynı sitede PİC ile yapılmış hazırı da var.  ;)

seco06

Alıntı YapBu Arada Bazı ukala Arkadaşlar Sitedeki bir çok şemanın bana ayit olmayıpta üzerine Url ve Mail Adresimin yazılmasına içerlemişler

1- Adreslerin işlenmesi Sitenin tanıtımı ve adresin akıllarda yer etmesi içindir.
2- Bu Sitedeki yayınlanan kaynakların tam adres ve kaynakları site içerisinde belirtilmiştir.
3- Yaptığım Sitedeki Devrelerin bir çoğu free hostinglerin üzerine kurulu olduğu için artık görüntülenmemektedirler.
4- Ayrıca Sitede verilmekte olan Devreler 5 senelik bir internet araştırmasının ürünüdür.Bu Nedenle çalışmayacak hiç bir Devre bulunmaz.

Unutmadan ayrıca beğenmiyorsanız ve size uygun gelmiyorsa girmeyin kardeşim.... Ben bana yittir diye bir ibareyi hiç bir sayfada kullanmıyorum sadece uygulama şansına sahip olduklarımı belirtiyorum zaten bu sayfadaki 130`a yakın olan linkin bana ayit olmasıda imkansızdır.Bana ayit olan kısım Birazda Ticaret bölümüdür.
Bak site sahibi bile bunu onaylar şekilde bir açıklama yapmış.Bu tip devreler ticari amaçlıdır.Bunların açık kodlarını bulmak zordur.(imkansız değil)Bu yüzden bence bu işe başladıysan PİC konusunuda öğren.

tahir549

arkadaşlar  tamam ama benim istediğim şeyi ben hiç birşey bilmiyorum ilk defa bu olaya kalkışıyorum ve buda mecburiyetten perşemmbe günü anlatmam gereken bir ödev  ben mpasm olarak bir derleme programında kullanıcam ama hangi komutla nasıl başlıycamı bilmiyorum  hadi pic tanıtmayı gectim orası zaten standart gibi bişi ancak bunun gerisini bilmiyorum ilk defa görüp uygulamaya dökeceğim bişi ve cok acil HALADA mikro işlemci ve denetleyiciler kitabı yardımıyla pic olayının mantığını kavramnaya çalışıyorum acil gerekli olan bişi bu yoksa dediğim gibi acelesi yok der ilgilenmem sizden yardım bekliyorum kendi isteklerim doğrultusunda size al yp demiyorum  bulunduğum ilçede yeterli kaynak yok net olanağım çok kısıtlı imkanlarım çok az yoksa önemli değil neyse anlaşıln burda yardım edecek yok neyse :(

SECO dediğin gibi öğrenmek için can atıyorum ama  imkanlar el vermiyor evet ufuk abinin bütün sitesini bilirim ve bir çok  verici devresini uyguladım ve çalıştırdım ncak pll de sorun bay çok çıktı nedir anlamadım neyse çok acil olmasa zaten bu kadar sizede yüklenmezdim buraya nedne geldim adı üsründe picproje ve bir forum sitesi sizler için sölemiştim eğer sizler bilmiyorsanız kimseler bilmez diye neyse canınız sağolsun  görüşmek üzere allaha emanet olun

OG

Senin konun bir hayli geniş. Sırası ile;

VCO nedir nasıl çalışır?
PLL nedir, nasıl çalışır?
Frekans bölücü ile PLL
Step frekanslarını yükseltmeden frekans bölücü kullanmak.
PLL ve Bölme oranlarının ayarlanması.
Oranların paralel yolla atanması.
Oranların seri yolla atanması
Seri atama için pic devrelerinin kullanılması.
PIC nedir ve nasıl çalışır
PIC programlarının yazılması ve yüklenmesi.

Moralini bozmuş olmayayım...
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Ziya

Tahir, yazacağın programın hatasız derlenebilmesi için üzerinde noktası olan ve dokunduğunda ekrana nokta işareti koyan bir klavyeye sahip olmalısın. Yoksa ne yaparsan yap çalıştırılabilir bir kod üretemeyeceksin.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

OG

Ayrıca ben şunu hiç anlamıyorum. Bahanesi ne olursa olsun anlamak da istemem. Çünkü olabildiğince saçma.

Bir hoca ki öğrencisine ciddi konuları ödev veriyor. Konular nerede ise ticari anlamda fm vericisi imal ettirecek içerikte. Hoca bunları yeterince anlatmamış ve cumartesi gününden salı gününe kadar istiyor.

İşte bu çok saçma.

Varsayıyorum, yanlışlarım için bağışlayın.
-Bu konu bir ödev değil (en kötü ihtimalle)
-Bu ödev için RF temelleri, PLL temelleri, PIC temelleri anlatılmış ama öğrenci bihaber.
-Bu ödev için 1 ay süre verilmiş ama yumurta yeni dayandı.

Bu sözlerim yanlızca burada geçen soru için değil. Son günlerde "ÇOOKK ACİİİLLLL ÖDEEEEV" türünden gereksiz istekler sinir bozuyor.  Unutmamalı ki buradaki herkes o sıralardan geçti. Bunun yanısıra buradaki bazı insanlar zaten öğretmenlik yapıyor. Ve hatta bir özel okulda ben dahi 1,5 sene öğretmenlik yaptım. Yani az buçuk durumdan çakıyoruz. Yardım etmek inanıyorum ki bütün arkadaşların arzusudur. Fakat bu tür istekler de, kendi sorumsuzluğunu telafi için diğer insanları kullanmaya çalışmaktan öte birşey değil.

Velev ki dediklerim doğru, bu taktirde isteğin şekli şöyle olsa;
-Arkadaşlar beceremeyeceğim bir işi üstlendim, çözmem de gerekiyor, yardımınız...
-Hocamız bir ödev verdi, aptallığımızdan salladık bu güne kadar, şimdi el aman yardıma ihtiyacım oldu. Bu da bana ders oldu.

insanlar bu dürüstlük karşısında belki yine yardıma yanaşır.

BUYURUN, BU DA BU TÜR İSTEKLERE CEVABIMIZ..

.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

tahir549

Ziya

Alıntı yapılan: "tahir549"ziya sağol kardşeim klavyem müsait prog yazmaya
Tahir, noktalama işaretleri kullanmadan yazdığın mesajları anlamak için çaba sarfetmek gerekiyor.  Bizim zamanımız malesef buna müsait değil.
Alıntı Yap
og abi istersen ağır ol yani terbiyeli olursan iyi olur

Herhalde bu cümlenin sonunda nokta olacaktı. Bu cümlede terbiyesiz diye itham ettiğin kişinin mesajında terbiyesizliği gösterecek hiç bir ifade yok. Tam tersine senin cevabın terbiyesizce olmuş.
Alıntı Yapyardım etmiyosan etme
Sen bu forumda hiç kimseye etmiyorsan etme diyemezsin. Kimse diyemez. Ben de diyemem. Bu terbiyesizliktir. Zahmet etmiş sana (ve moderatör olduğu için) herkese bir mesaj vermiş. Hazmedeceksin zira sana hitaben yazmamış ve bunu özellikle belirtmiş.

Alıntı YapKARDEŞ ELİNE SAĞLIK GENEDE ALLAH RAZI OLSUN
OG Kardeşimizin yazısını beğenmediysen yazman gereken sadece bu olacaktı.

Bu konuda polemiğe girmemeni tavsiye ederim. Forum database'i gereksiz mesajlarla büyümemeli. Aksi taktirde soru ve istek anlaşılamadığı için başlığı kilitlemek zorunda kalabiliriz.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "tahir549"ziya sağol kardşeim klavyem müsait prog yazmaya

og abi istersen ağır ol yani terbiyeli olursan iyi olur yardım etmiyosan etme 3 hafta önce bir program verildi yetiştiremedim bendeki devreyi göstermiştim gecen gün hoca dediki buda picli bunu anlat nasıl yapıcanı arkadşlarında gercek denenmiş bir pic görür ve ben programı hoca götürüp o derleyip pic e yüklüycek 28 kişi de onun nasıl çalıştını ve nasıl yapıldını anlatılacak yoksa bizde yalan yok kardeşim niye söyleyeyim ki zaten bilgi istedim anlıyosunuz diye OG SEN CEVAP YAZMA KARDEŞ ELİNE SAĞLIK GENEDE ALLAH RAZI OLSUN

Tahir kardesim, Pic hakkinda hicbirseye sahip değilken PLL kontrolu yapan bir program yazip bunu hocana goturup te calistirman IMKANSIZ !

Benden sana bir yol, ilk once PIC ile bir LED yakip sondurecek duruma gel, ondan sonra da PLL kontrolu mu yaparsin, uzay mekigi mi kontrol edersin artik sana kalmis.

Ayni zamanda cevap verdigin insanlar senden cok daha egitimli ve yasca da senden daha kidemliler. Yazdiklarin cok dogru değil. Daha dikkatli olman gerekiyor.

Simdi ne yapacagim diyorsan yolunu anlattim.

Saygi ve sevgiyi unutmayalim. Kolay gelsin.

tahir549

aster

Her isteğin bir yolu yordamı vardır. Tatlı dil bu forumun tek istek yolu sanırım. Bağırmayla çağırmayla elde edilecek hiç bir şey yok. Kimse kimseden zorla bilgi isteyemez
Konunun örnek olması açısından kitli olarak kalması uygun olur sanırım.

Forumda soru sormak isteyen arkadaşlar lütfen ilk önce bu linke girip okuyun sonra sorunuzu sorun.
http://picproje.org/index.php/topic,4587