Vestel tv arıza

Başlatan bbs2006, 16 Mayıs 2006, 19:03:23

bbs2006

Merhaba arkadaşlar.
vestel 52 ekran comfort tv nin görüntüsü net olmamaktadır. ekrandaki yazılar da   net okunmuyor. renklerde tam ayırt edilemiyor. Ben bu tv nin eht sini değiştirdim fazla bir değişim olmadı. bunula ilgili neler yapabilirim. arızası nerden gelebilir. nelerine bakabilirm.Bununla ilgili yardımlarınızı bekliyorum

turboy

madem eht degiştiriyorsun niye fokus ayarını bilmiyorsun.
-EHT üzerinde iki adet ayarlama pot vardır altakı screen (parlaklık)ayarı üstekide foku ayarıdır (netlik)
-fokus ayarını net oluncaya kadar ayarla
saygilar

bbs2006

Sayın turboy arkadaşım. Eht nin üzeindeki potansiyemetrelerden yapıldıgını bende biliyorum ancak yine net olmuyor. bunun başka bir sorunu var. tv tüpüne giden katlardan bir sorun olabilir mi nerden gelebilir veya tv tüpünün bitip bitmedigini nasıl anlayabiliriz. teşekkürler.

aster

Net olmuyor derken her tarafta görüntü fulu mu?
TV kaç senelik?
anot, grid 2 gerilimlerini ölçtünüz mü?
aydınlık ve kontras ayarlarını değiştirdiğinizde görüntü netliğinde değişim oluyormu?
TV ilk açıldığında görüntü dahamı fazla fulu oluyor sonradan biraz toparlıyor netleşiyor?

turboy

Alıntı yapılan: "bbs2006"Sayın turboy arkadaşım. Eht nin üzeindeki potansiyemetrelerden yapıldıgını bende biliyorum ancak yine net olmuyor. bunun başka bir sorunu var. tv tüpüne giden katlardan bir sorun olabilir mi nerden gelebilir veya tv tüpünün bitip bitmedigini nasıl anlayabiliriz. teşekkürler.
RGB katındaki eletrolitik kondansatorleri degiş fokus ayarı yapınca ekranda bir degişme oluyormu?
besle üzerindeki PTC yi degiş
saygılar

aster

Ekran netliğinin beslemedeki ptc ile ne ilgisi var?

görüntü, video sinyalinin spot olarak katot'tan füloresanlı tabakaya fırlatılmasıyla oluşur, eğer bu fırlatma sırasında spot istenen hızda füloresanlı tabakaya çarpmaz ise görüntü fulu olur, buna etken sebebler sadece grid 2 ve anot gerilimleri dir.

Dostum birde tüp soketine bak bakalım aynısından temin et ve değiştir,
içinde g2 girişinden şaseye bir atlama (spark gap) hücresi vardır, bu hücre oksit olmuş ise gerilim kaybından bu duruma sebep olabilir. O yüzden bu gerilimleri ölçtün mü dedim. G2 gerilimi ~6-7 kV felan olması lazım.

bbs2006

Merhaba Arkadaşlar
Televizyon tüpü soketini terminalleriin isimleri nelerdir. Bunlara göre ölçüm yapacam ancak tüp soketinin bağlantılarını bilmiyorum. yardımlarınız bekliyorum.51 ekran vestel comfort

aster

Valla ne diyim son tüp soketine baktığımdan bu yana ~10 sene falan geçti
elinizde bir şema felan yokmu oradan görebilirsiniz
ama arkadan bakınca soldan sağa doğru önce şase katotlar sonra flamanlar sonra tekrar katot olacaktı g2 ye kablo direk girer onun ucu açık değildir zaten soketi geri çıkartınca o kısım V şeklinde geniş bir aradır ve geriye doğru kutu gibi çıkıntısı vardır, buradaki gerilimi ölçmek için yüksek gerilim probuna ihtiyacınız olacak
voltajı ölçmüş olsanız daha net bir tahmin yürütebiliriz

şu da olabilir katotları oluşturan baryum oksit elemanları tozlanmışta olabilir, o zaman katotta oluşan elektron zayıf kalır gene netlik bozulur
buna tüpte emisyon azalması denir,
bunun giderilmesi için tabancanın şoklanması gerekir bu iyi netice vermeyebilirde, o zaman tüpün komple değişmesi gerekir
tabi bunlar sadece buradan yaptığımız varsayımlar

şunuda unutmayın bu işlemler RİSK doğurur, tehlikeli bir iştir tecrübe ister
tabancayı kırabilirsiniz dikkatli olun

bence tüp soketini dikkat ederek değiştirin veya eldeki bulgurdan olmamak için tamirciye gidiniz onlarında çoluk çocukları var

turboy

Alıntı yapılan: "aster"Ekran netliğinin beslemedeki ptc ile ne ilgisi var?

görüntü, video sinyalinin spot olarak katot'tan füloresanlı tabakaya fırlatılmasıyla oluşur, eğer bu fırlatma sırasında spot istenen hızda füloresanlı tabakaya çarpmaz ise görüntü fulu olur, buna etken sebebler sadece grid 2 ve anot gerilimleri dir.

Dostum birde tüp soketine bak bakalım aynısından temin et ve değiştir,
içinde g2 girişinden şaseye bir atlama (spark gap) hücresi vardır, bu hücre oksit olmuş ise gerilim kaybından bu duruma sebep olabilir. O yüzden bu gerilimleri ölçtün mü dedim. G2 gerilimi ~6-7 kV felan olması lazım.
aster ustad sizler kadar bilgimiz olmasada PTC bozulunca cihazda resim fokus bozuk gibi bir hal alır haliyle renklerde bozuk olur.
biz burda alternatifler sunuyoruz fokus voltajını ayarlayınca ekranda bir degişme oluyormu diyorum cevap yok voltajın girip girmedigini ögrenelim en azından

turboy

Alıntı yapılan: "bbs2006"Merhaba Arkadaşlar
Televizyon tüpü soketini terminalleriin isimleri nelerdir. Bunlara göre ölçüm yapacam ancak tüp soketinin bağlantılarını bilmiyorum. yardımlarınız bekliyorum.51 ekran vestel comfort
r919 direnc cıkışı 170volt olması lazım red
r917 ................................................blue
r916..................................................green
r915 screen voltajı 0-1000volt
r920 fokus voltajı 0-10000volt
ayrıca birde ac 6volt flama voltajı girer
secihaz baya eski ister yeni al en iyisi tamiciye götür
voltajlrı ölcerken dikkat et birde bizim sana sordugumuz sorulara cevap verki sana yardımcı olabilelim saygılar

bbs2006

Merhaba Arkadaşlar,
Tv nin eht sini değiştirdim. Ehtnin screenini tvde yayın izleneblecek şekilde ayarlıyorum. sonra tv yi tekrar açtıgım zaman tv nin üst kısmında potansiyemetrenin değerine göre yeşil veya kırmızı renkli ince çizgi oluşmaktadır. Bu anda ekran görüntüyü getirmek için ehtnin ayarını değiştirdigim zaman görüntü yü alıyorum .Screen ayarını tv nin parlaklıgını ayarladıgını biliyorum ancak screen ayarı na göre kırmızı veya yeşil renge dönüşüyor. Bununla ilgili yardımlarınızı bekliyorum.

aster

EHT üzerindeki screen ayarı pratik olarak şöyle yapılır
TV kontrol düğmelerinden kontras ve aydınlık ayarları en düşük düzeye getirilir sonra EHT üzerindeki screen potu ile ekranda hafif aydınlık gelene kadar ayar yapılır, yani tam karanlıktan aydınlanmaya geçtiği yer en iyi ayarıdır
bu ayar fazla olursa ekran üstünde 2 parmak aralıkla 1-2 tane beyaz geri dönüş çizgisi oluşur (sol tarafı hafif aşağıda)

fokus ayarı da; ekranda sabit duran bir resim olsun belli yerlerde ince yazı veya çizgilere dikkat ederek bu potu çevir o baktığın yerlerde en keskin görüntüyü aldığında fokus ayarı tamdır, aslında bu ayarlar bir patern le yapılır ama sanırım sende bu alet yok olmayınca da en basit şekilde böyle olur

tüp soketi için bir şey demediniz?

bbs2006

Arkadaşlar

bir yerden 17 inç siemens marka bir monitör geldi. Monitörün açma tuşuna bastıgım zaman monitör elektrik geliyor.

Ayrıca bilgisayar monitörü hakkında bilgi almak istiyorum.Bana bir görüntü yok. Ben eht sinden parlaklgını açtıgım zaman ekran taranıyormuş gibi ekranda turnucu ya benzer noktasla götünü meyadan geliyor. Bu noktasal görüntü sabit değil harketlidir. bununla ilgili yardımlarınız bekliyorum