Nabız atışını algılayabilen sensör

Başlatan yakup66, 18 Mayıs 2006, 02:10:50

yakup66

Nabız atışını algılayabilen bir sensör çeşiti varmıdır?

birumher

Yöntemlerden biri parmaktan ışık geçirerek geçen kanın ışık şiddetinde yarattığı değişimleri ölçerek kalp atışlarını izlemektir.

Burada pic ile yapılmış bir örnek var.
Birkan.Herguner

teknisyen

Alıntı yapılan: "birumher"Yöntemlerden biri parmaktan ışık geçirerek geçen kanın ışık şiddetinde yarattığı değişimleri ölçerek kalp atışlarını izlemektir.

bu dedigin sistem spo2 olarak geçerki oda kalp ritimlerini  değil kandaki oksijen degerini ölçer
nabız atımları diye bahsettigin sisstem ise NIBP yani non ınvaziv blood pressure  yani bunu da anlatmak gerekirse hani eczanelerde vs. tansiyon ölçülüyorya ha işte bunun elektronik olrak ölçülmesidir  nıbp nin çalışma sistemini biliyosan bakman gereken sensörler pressure transduxerler

tam hatırlamıyorum ama google da scxd sen sor olarak arat bi  

bide bu siteye bi bak
www.biomedikal.org

z

Kan basıncı ölçülmek istenmiyorki, nabız atıyormu atmıyormu sorun buymuş.

EKG ölçümünde olduğu gibi prob ve yükselteçlerle uğraşmaktansa optik olarak parmak ucuna bakman daha basit olur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Erol YILMAZ

Hocamız daha önce tez olarak parmak ucundan ışıkla yapılmış bir ölçümü anlatırdı. Nabız sayımı ile ilgili olarak...

ise

ışıklı yöntemle  hem kanın oksijen seviyesi hem nabız ölçülebilir. yeni model defibrilatörlerde bu sistem mevcuttur.

ipek

ticari olmayip evler icin dusunulmus spor kondusyon aletlerinin
bazilarinda kulak memesine kupe gibi tutturulan kablolu yada rf ile calisan
nabiz sensorlari mevcut bu aletleri satan bayilerden yedek parca olarak
alinabilir.....
fikir icin mutlaka aramizda medikal guruptan biri mevcuttur parmakmi
kulakmi daha saglikli bilgi verir aciklayabilirse seviniriz....

KAZIMUGUR

Parmak yada kulak, kullanılan bantta, neredeyse aynı şeffaflıkta.
Kulağa yada parmağa takılanın sadece mandalı farklı birini diğerine takarsanız çalışır.

Temeli opamp üzerine kurulu.Girişindeki çok ufak değişimleri ölçüyor.
Kan öylesine akmıyor,kalb sıkıştırdığı an akıyor sanki adım adım ve çoğalıp azalan basınclarla akıyor ve demiroksit ışık geçirgenliğini bu tempoda değiştiriyor.
Bir ara istenmişti,o zaman bir kaç devrede konmuştu yanlış hatırlamıyorsam.

ipek

http://www.hemenpaylas.com/download/744137/Nabiz.rar.html
arsivimde bir kac uygulama buldum belki fikir verebilir.......

http://www.fh-aalen.de/dti/proj_T.htm

bir universite tez sayfasinda almanca aciklanmis....

yakup66

Değerli öneri ve yardımlarınız sayesinde aradığım bilgiye ulaştım. Desteğini esirgemeyen bütün arkadaşlarıma çok teşekkür ederim.  Birumher arkadaşımın önerdiği devreyi yapmaya karar verdim

sekerb

hala bu başlığı takip eden varmidir bilmem ama benim sorularima hep guzel cevaplar yazildi. Sosyal sorumluluk olarak ben yazayım da, varsın okuyan olmasın.
nabız atışı direk ve dolaysız olarak ölçülür. direk ölçen bir sensör yok. duruma göre bir buzzer(kötü de olsa gösterir) basınç ölçer kullanılabilir. şu 30 milyona disarda satilan tansiyon olcen aletler basinc sensoru kullanmaktalar. eger ilgisini ceken biri varsa bu konuda hazirladigim tez var orada incik cincik butun bilgileri bulabilirsiniz.
kısaca anlatmak gerekirse manseti ( su sisen sey kolay takilan)  sisirdikten sonra (ort 190mmhg ya kadar)  yavas yavas indirmeye basliyoruz ve icindeki basinckan basincina esit oldugunda yuksek tansiyonu olcuyoruz. bu noktadan itibaren basincta cok ufak mikroVoltlar mertebesinde nabiz atisini gorebiliyoruz. sonrasi elektronik timer vs vs..

emrahmrcn

@sekerb ,eğer bir sakıncası yok ise çalışmanı yayınlamanı dilerim.İyi çalışmalar
Benim yaradılışımda bir ayrıcalık varsa o da TÜRK olmamdır. M.K ATATÜRK

Veli B.

Hiç önemi olmayan yada kalmamış gibi görünen ufacık bilgiler dahi zaman içinde çok büyük öneme haiz olabilir ki siz bir tezden bahsediyorsunuz. Elbette ki oldukça önemli bir bilgi kaynağı olacaktır. Lütfen, yüklerseniz memnun oluruz. :)

sekerb

tevfik_kadi

Nabız ölçümü için bir de buzzur (şu kare dalga verince ötenlerden) kullanarak nabız ve basınç değişimlerini görebilirsiniz (stranin gage gibi bir etkisi oluyor sanırım basınç ile gerilim üretiyor osiloskopa direk bağladığınızda görebilirsiniz) Fakat basınç değerleri için güvenmeyin :D sadece nabız ölçümü için kullanın bence basınç ta ölçülebilir belki ama referans ı neye göre ayarlayacaksınız bu büyük bir sorun