Motion Capture

Başlatan elektroombank, 20 Mayıs 2006, 12:05:00

elektroombank

Slmlar

Arkadaşlar önce Motion Capture denilen cihazın ne olduğunu anlatmak istiyorum.

Motion Capture; Mesela King Kong filminin yeni versiyonunu izlemişsinizdir.Ordaki yaratık tamamen bir bilgisayar ürünüdür.Yani Yaratık 3d olarak modellenmiş.İçine de sanal bir iskelet konmuştur aynı insanlardaki gibi.Tabi eğilecek bükülcek yerleri farklı olabilir.Hayvanlardaki gibide olabilir.Sonuıçta bir iskelet sistemi var.Bu iskelet sisteminde her kemiğin mesela el bileği kemiğinin bir hiyerarşisi var.El bileği bu hiyerarşiye gööre oynatılır.Yani mesela ben iskeletin bileğini ileri doğru çeksem iskletin diğer kısımları yani kolu omzuda bu olaydan etkilenip belirlene derecede oynama yapar..

İşte Elin gevuru bunu zamanında bilgisayarda adamı oynata oynata filim yapıyordu.Ama sonra farkettiki hareketlerde gerçekçilik olmuyor.Tıpkı bir insan, hayvan anotomisi gibi hareket etmeliki insanlar bu filmden zevk alsın dedi.VE MOTİON CAPTURE denilen bir cihaz yaptılar.

Bu cihaz şöyle bir cihaz.Bu cihazın ufak ufak bazı vericileri var.Bu vericiler insan üzerinden kemiklerin hareket edeceği bölgere konuluyor.
Bir de cihazın alıcı kısmı var.Alıcı kısmı 3 boyutlu yani bir oda gibi.

Üzerinie vericiler takılı bir insan bu odaya girdiğinde vericileride her salise koordinat bilgisi alınıyor.TAbi sadece X ve Y değil..

X,Y,Z,Yükseklik,Genişlik,Açı..vs...

İçte bu değerler cihaz tarafından PC ye aktarılıp PC de bir dosya oluşturuluyor.Bu oluşturulan dosyalar daha sonradan 3d programında hareket dosyası olarak kullanılıyor.Yani program o dosyayı tanıttığımız zaman modellediğimiz insan veya hayvan o dosyadı koordinatlara zıplıyor atlıyor sürünüyor herşeyi yapıyor..

Buda hem zamandan kazandırıyor.Hemde bir sürü animation filmi olma şansı doğuyor.

ufak bir orman ve bir kaç hayvan modelleyip KİNG Kong gibi filimler yapılabiliyor.

Filmin masrafı=0 oluyor böyleyece.

e tabiki bazen gerçek şeylerde kullanılıyor.Ama durum bu şekilde..

ICE AGE 2 filmide bu şekilde yapıldı..

Yazım biraz uzun oldu ama sonuça geleyim.Bu cihaz çok pahalı.Türkiyede
herhalde benim bildiğim bir tek STV 'de var.oda daha yeni.

Vede bu cihazı almak için köklü firma olma gibi koşular bile var.

Bu yüzden bu cihazı çözebilirmiyiz diyorum...

Aynından yaparsak hem ülke için, hemde Fİlm ler vs ler için süper bir cihaz olur.

Olabilirliğini söylerseniz. konu hakkında ayrıntı verebilirim...vede burada parça parça nereleri yapabiliriz nelerde eksiğiz gibi konuları tartışırız..

Saygılar..

elektroombank

MC_Skywalker

slm;

yapmak istediğin cihaz komplike bir chiaz ki;
donanımın yaptınğını varsayarsak yazılım işi var.

cihaz kızıl ötesi duyalı kameralar ve bu kameraların aldığı görüntüyü 3D oluşturan güçlü bir pc çiftliği ve onun üzerinde koşan bir yazılım ile yapılmakta.

elektroombank

Böyle bir cihaz olmadığını varsayalım.Diyelimki şöyle bir cihaz yapacaz.

Bir küp içinde bir verici noktanın koordinatlarını saptama..

Bunu nasıl yapabiliriz...?