USB ile PIC18F4550 baglantisi [basit bir Calisma]

Başlatan Digimensch, 16 Ocak 2011, 14:13:05

Digimensch

Arkadaslar kisa bir süre USB Desdekli PIC18F4550 ile USB üzerinden nasil iletisim kurup veri gönderip veri alabilirim diye arastirmaya koyuldum.
Sağolsun buradaki arkadaslarin sayesinde bunu basardim ve birseyler ögrendim.USB üzerinden PIC destekli PIC'lerle nasil iletisim kurabilirim diye merak eden ve bu konuya yeni baslayan arkadaslara örnek olabilmesi icin yaptigim calismayi sunuyorum.
Ha kesinlikle yanlis anlasilmasin ben burde USB ye artik hakim olabiliyorum demek istemiyorum benim yaptigim belkide USB konusunda Denizde bir damla.
Calismamda neler var
-PIC18F4550 ile USB baglantinin saglanmasi
-PC tarafi icin C# ile yazdigim bir yazilim ve Kaynak Dosyalari
-Bu yazilim ile PIC haberlesmesini saglayan umng.dll
-PIC icin yazdigim CCS Kaynak kodu
-ISIS icin similasyon dosyasi

Calismayi bu linkten indirebilirsiniz:
https://www.mediafire.com/?s0y7t3ztdtrlvfs

VFR

Bende proteus 7.4 var açamadım dosyayı, 7.0 olarak farklı kaydedip tekrar ekleyebilir misiniz?

MrDarK

Alıntı yapılan: healme - 13 Şubat 2011, 15:32:05
Bende proteus 7.4 var açamadım dosyayı, 7.0 olarak farklı kaydedip tekrar ekleyebilir misiniz?

7.0 ile bu projeyi uygulayamazsın. Usb eklentisi gerekiyor proteusta o yüzden son sürümünü yani 7.7 sürümünü indirip kullanmanı tavsiye ederim.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

macroasm

Arkadaşlar merhaba Usb li pic 18f4550 ile ilk çalışmam ve çalıştıramadım.
soru 1 : bootloader  nedir? bir led yakıp söndürmek için önceden bootloader  yüklenmelimidir.? nasıl yüklenir.
soru 2 : led yakıp söndürme programımı nasıl yükleyeceğim?

teşekkür ederim.

kudretuzuner

Merhaba
Ben de Hex dosyasını bulamadım.PIC'e yükleyemedim.
Amatör

kudretuzuner

Amatör

subram

merhaba
dosyanın içinde hex dosyası yok. neyse ben kendim oluşturdum hex dosyasını ama "USB BAĞLANTISI KURULUYOR.." yazısından başka bir uyarı gelmiyo. USB programını çalıştırdım BAŞLA butonuna bastım ama cihaz bulunamadı yazıyor...

hex dosyası:
http://www.2shared.com/file/ISL5l3SY/LCD_KONTROL.html
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

macroasm

tekrar merhaba. bootloaderi yükledim. kristal frekansım 4 mhz. de ve  çalışmıyor? illaki 20 mhz mi olması gerekiyor.

muhittin_kaplan

yüklediğiniz bootloader 20mhz lik ise 20mhz crystal kullanmanız gerekir.

macroasm

macroasm

4 mhz lik bootloader buldum. isteyenlere gönderebilirim. şimdi bir sorum var.bu bootloader ne işe yarar. basit bir led yakıp söndürme programı bootloader in üzerine mi programlanır?? nedir bu bootloader?

MrDarK

Arkadaşlar ilginç yorumlar geliyor ?? Ne bootloader'ı bootloader falan gerekmiyor bu proje için. Ben bunun lcd'lisini değilde sadece ledli olan versiyonunu deneyip sağlıklı bir şekilde çalıştırdım. Bu Hid divice olarak olarak düşünün yani usb kablonuzu pc'ye takıyorsunuz ve donanımla pic'in ilgili pinlerinden haberleşiyorsunuz başka bişeyi yok tak çıkar mantığı söz konusu...

Bootloader : Pici bir kere bootloader programı ile programlarsınız ardından pic içindeki yazılımı değiştirmek için usb'den arabirim kullanmadan (pickit2 veya pic programlayıcı kartları) program atmaya yarayan yazılımın ismidir bootloader.

Devre çalışmakta bilgilerinize...
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

subram

Alıntı yapılan: MrDarK - 16 Şubat 2011, 00:21:10
Arkadaşlar ilginç yorumlar geliyor ?? Ne bootloader'ı bootloader falan gerekmiyor bu proje için. Ben bunun lcd'lisini değilde sadece ledli olan versiyonunu deneyip sağlıklı bir şekilde çalıştırdım. Bu Hid divice olarak olarak düşünün yani usb kablonuzu pc'ye takıyorsunuz ve donanımla pic'in ilgili pinlerinden haberleşiyorsunuz başka bişeyi yok tak çıkar mantığı söz konusu...

Bootloader : Pici bir kere bootloader programı ile programlarsınız ardından pic içindeki yazılımı değiştirmek için usb'den arabirim kullanmadan (pickit2 veya pic programlayıcı kartları) program atmaya yarayan yazılımın ismidir bootloader.

Devre çalışmakta bilgilerinize...

Hocam devre çalışıyor dediniz ama ben simülasyonda çalıştıramadım. ekranda sadece usb bağlantısı kuruldu yazıyor başka birşey yok. arayüz programını çalıştırıyorum cihaz bulunamadu diyor. siz nasıl yaptınız yada simülasyonda çalışmayaı gözlemek için ne yapmak lazım?
saygılar
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz