lcd ekran ile ilgili bir soru

Başlatan karakartal10, 01 Şubat 2007, 15:51:55

karakartal10

tezde lcd ekran a görüntü atmam gerekiyor
her hangi bir botona basılınca bizim lcd ekranımızla
butona basanın görüntüsünü alacağız. yukarıda kısaca değindiğim devre için
şu cep telefonlarının lcd ekranları olabilirmi.

bir sorum daha olacak küçük bir analog kamera ya ihtiyacım var
bu kamerayı nereden bulabilirim ve yaklaşık fiyatı ne kadarıdır.

teknikelektronikci

Online magaza linki

bunun gibi bir kamerami lazim bunlarin analogmu dijitalmi oldugunu bilmiorum kau hakinda bilgim yok

lcd ekran renkli ekran olacak öyle değilmi ? eger renkli ise forumumuzda nokia renkli lcd ile uygulamalar yazilar vardi bi ararsaniz sevinirim  bu arad islemci olarak ne düsündünüz ve hangi dili kullanacaksiniz ? bu arada foruma hos geldiniz
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

fatihsatir

Dostum foruma hoşgeldin ilk önce.! Yanlız projeni biraz daha açık bir şekilde anlatırsan sevinirim. Tam olarak anlayabilmiş değilim. Kaç buton olacak, hangi dilde yazılacak ve işlemci olarak ne kullanılacak.! Bunlarıda eklersen yardımcı olmaya çalışırız.
Dünya güzelliklerine dalıp ahiret hayatını unutma..!

karakartal10

hoş bulduk arkdaşlar programı pic ile yapacağım şimdi butona bastığımızda picden uyarım gelecem kameramıza ve analog kameradan direk görüntü alacağız ekrana. bir tane analog kamera elime gecmiş bunu  bir lcd ekranına bağlamam gerekiyor renkli olsaddaha iyi olur. ekran programlama hakkında yeterli bilgim yok. bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

teknikelektronikci

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

picusta

Analog kamera'dan gelen bilgiyi nasil dijitale çevireceksin? ADC'nin ne kadar hizda çalismasi gerektigini biliyormusun?

ise

bu işlem için piclerin hızları pek müsade etmez. video işlemek için çok yüksek hızlı bir adc(7mhz band genişliği olan ) ye ihtiyacınız var. resim tarama zamanı 30 fps olacaksa bunu ARM7ile  bile yapmanız pek mümkün değil. ARM9 ve video endecoder(BT8XX  veya  saa71XX) kullanmanız gerekir. arm9 da direkt tft sürücülü modelleri tavsiye ederim..  ayrıca bir arabirim kullanmanız gerkmez işi otomatik olarak DMA halleder..

picusta

Evet beyler (ve bayanlar),
Karsinizda USBey PIC:

PIC18F2550 paralel port webcam'dan aldigi bilgileri tikir tikir USB'den bilgisayara atiyor (CDC sinifi iletisim, içinde USB bootloader de var).
Asil proje daha güçlü islemciler ile görüntüyü islemek, burdaki devrenin amaci debug islemini çabuklastirmak (bilgisayar kontrolünde olmasi için).
Webcamin 2 dollar oldugunu düsünürsek bence robotik görüs için en uygun devre (çizgi izleyen, sumo, toplama, yol bulma gibi robot yarismalarinda kullanilir mesela)
PIC için USB'yi adim adim anlatan site :
http://pic18fusb.online.fr/wiki

Webcam ile iletisim kurmak için parallel portun ECP (IEEE1284) iletisimini bilmek gerekiyor ve tabii driverini bulmak.

PIC'in su an 2 bacagi bosta, USB kullanilmaz ve harici OSC kullanilirsa bu sayi 5'e çikar.
Bahsettiginiz uygulama ancak böyle bir devre ile olur kanisindayim, giris-çikislar ile SPI grafik ekran sürebilirsiniz.

karakartal10

benim elimde bir tane analog kamera var şu an bu kamerayı tv ye vağlayıp görütü alabiliyoruz ya işte bu görüntüyü sağlayacak bir lcd ekranına ihtiyacım var

devrede kullanacağım pic analog kamera ile sadece açma kapama için çalışacak pic 16F84 entegresinden 5 volt gerilimle 9 volt ile çalışan role tetikleyeceğim  bunun içinse 2N2222 transistör ve 9 voltluk röle ile bir devre kurdum  bu kısmı tamam zaten

benim anlamadığımsa teknikelektronikci arkdaşımızın vermiş olduğu lintketi GCLCD ekranın türkiyede hiç bir yerde bulunmayışı...

bir kaç yer araştırdım nafile

saygılar...

ise

15''tft monitörlerin bazılarında video ve ses girişi mevcut bunlardan kullanabilirsin.  illede küçük tft modül kullanmak istiyorsan arrow future gibi dist. 1 haftaya getiriyor.. onlardan faydalanabilrisin

karakartal10

teknikelektronikci

karakartal10 arkadasim bahsedilen ekranlari burada izmirde cankayada 15-20 ytl ye veriorlar :) diye biliorum bunlar nokia marka renkli lcd ekranlar bunu bulmak problem değil bnm anliyamadigim siz bu ekranin yazilimini yazdinizmi cünkü bu ekranlar bildigim kadariyla in grisiine video bilgisini veripte ekranda göstermior sitede ayrintili olarak üstadlarimizim tft ekran calismalari vardi onlara baktinizmi ? illaki link vereyimi ? siz bu projenizde ccd sarj kuplajli kamera kullanmaniz gerek bence kolay gelsin

bu arada üstadlar bu ccd kameralar gene analog kamerami oluor yoksa dijitalmi bu dijital ve analog kamera lari birbirinden ayiran en önemli özzelik nedir acaba bnm bildigim bzm bildigimiz dijital kameralarda normal analog kamera ama kamera bunu kedni icinde dijital bilgiye cevirior mu? bu konu hakinda bilgisi olan varsa bizleride aydinlatirsa sevinirim tesekürler saygilar

edit internetende arastirdim bahsetigim lcd fiatlari o fiata diilmis ben herhalde yanlis hatirladim ama asagidaki linkte fiat lar var
http://urun.gittigidiyor.com/Nokia-3650-KAMERA-Ucretsiz-Kargo_W0QQidZZ3413481

kamera:

lcd:
http://urun.gittigidiyor.com/NOKIA-3650-ORJINAL-LCD-EKRAN_W0QQidZZ3447565

tümü: http://www.gittigidiyor.com/main/search.php?aramakategori=&aramakelime=nokia+3650&search_type=detail

karakartal10

teknikelektronikci sağol kardeşim yazıların için  oysa CCD kameraları da dijital oluyor  tezde özel olarak analog kameradan görüntü almam istendi o yüzden ... bakarım ben lcd ekran programlamalarına sağol

ise

piyasada satılan doom dedikleri uygun ccd kameralar mevcut  35-40 lira civarı bunlardan bulabilrisin..
kamera

karakartal10

Alıntı yapılan: "teknikelektronikci"bu ekranlar bildigim kadariyla in grisiine video bilgisini veripte ekranda göstermior sitede ayrintili olarak üstadlarimizim tft ekran calismalari vardi onlara baktinizmi ? illaki link vereyimi ?

üstad araştırdım iyice formu malesef bulamadım şu tft ekran çalışmalarını link atabilirmisin