24 Ekim 2020, 15:07:51

Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME


System resettting IC

Başlatan AST, 11 Nisan 2007, 01:20:50

AST

selamlar,

 Mikrodenetleyici devrelere ilk enerji verildiğinde, sistemi resetleyen entegrelerden arıyorum.İsim olarakta tam bilmiyorum.İstanbul'da bulabilirmiyiz bu entegrelerden.Ya da başka şekilde nasıl çözebiliriz sistem resetleme olayını.Kondansatör direnç ile sağlıklı olmuyor.Örnek bir IC


Kolay gelsin.

gloin

sisteme ilk enerji verildiğinde mikrokontrolörü resette tutmak için POR (power on reset) özelliği kullanılabilir, gerekli stabilizasyon için 70ms civarı mikrokontrolörü resette tutarsınız, eğer voltaj süpervisor gibi bir entegre arıyorsanız mesela www.analog.com da reset controller diye aratırsanız birşeyler bulabilirsiniz, ya da zaten mkontrolörlerde olan BOR kullanılabilir bu tip voltaj düşümlerini algılayıp reset durumuna geçmek için...

iyi çalışmalar
Gloin

Klein

ds1232 piyasada rahat bulunan bir IC. hem reset hem WDT hem de voltage süpervisor.

elektroombank

PIC18f842'de bu özellik kendi içinde yazılımsal olarak yapılabiliyor diye biliyorum.Hatta ben bir kere PIC16f877'de bunu yapmak için brownout denen devreyi kullanmıştım.Gerçekten iyi birşey...Gerekirse buraya eklerim devreyi..

AST

Kullandığım(89S52)  işlemcinin POR özelliği yok.Tavsiyenize uyarak DS1232 entegresinden aldım.Fakat bir türlü çalıştıramadım.Strobe ucunu direk olarak GND'ye bağlıyorum.Acaba yanlış mı yapıyorum?Benim istediğim sadece devreye ilk enerji verildiğinde mikrodenetleyiciye temiz bir şekilde reset attırması.

gloin

datasheetteki şu cümleye bakarsanız

The ST input can be derived from microprocessor address signals, data signals, and/or control signals.

yani st inputunu mkontrolörden süreceksiniz, mkontrolörün rst bacağını DS1232 resette tutar ve belirlediğiniz wdt süresi sonunda mkontrolör reset alır,  siz de programınız da st inputunu high-low geçisi yaptırırarak ds1232 nin wdt sini taşmadan önce resetlemelisiniz.

(The time period is set by the TD input to be typically 150 ms with TD connected to ground, 600 ms with TD left unconnected, and 1.2 seconds with TD connected to VCC.)

tablo1 de td pinine yapılan bağlantıya göre ayarlanabilen wdt zamanlarını görebilirsiniz.

voltaj düşmeleri için 4.5V ve 4.75V seçenekleri var, Tol pini ile

iyi çalışmalar,
Gloin

AST

Evet ST pini mikro tarafından sürülüyor ve WDT kontrol ediliyor.Ben WDT kullanmak istemiyorum.Bana ilk anda bir reset sinyali lazım.Bunu DS1232 ile nasıl yapabiliriz.IC'nin özelliklerinde " power up reset " özelliğinden bahsedilmiş ama detay göremedim.

gloin

When VCC returns to an in-tolerance
condition, the reset signals are kept in the active state for a minimum of 250 ms to allow the power supply
and processor to stabilize.

bu cümleye baktınız mı, yoğunluktan dolayı tam zaman aıramıyorum kusra bakmayın.

iyi çalışmalar
Gloin

ilker_32

Mikro denetleyici sistemi kendiniz kuruyorsanız resetleme işlemini denetleyiciyede yaptırabilirsiniz.
____________
Kolay gelsin...

AST

Alıntı yapılan: "ilker_32"Mikro denetleyici sistemi kendiniz kuruyorsanız resetleme işlemini denetleyiciyede yaptırabilirsiniz.
____________
Kolay gelsin...


Sistemi ben kurdum.Yalnız kurduğum sisteme her enerji verdiğimde bazen reset olmuyor(direnç-kondansatör ile).Bu işi yapan entegreler var diye bunlardan kullanmak istedim.Mikrodenetleyicide nasıl yapacağız resetleme işlemini.

gloin

size gönderdiğim cümlede stabilize olana kadar 250ms beklendiği söyleniyor bildiğiniz gibi, bu da piclerdeki POR a karşı geliyor, sizin istediğiniz de bu sanırım, wdt olayı için de programınızın içerisine st yi 1-0 yapan kod eklerseniz işiniz çözümlenecektir sanırım,

kendi kendine reset atma işlemini ben de merak ettim bu arada..

iyi çalışmalar,
Gloin

Klein

WDT kullanmayacaksanız DS1233 kullanabilirsiniz.  3pin econo reset.
http://pdfserv.maxim-ic.com/en/ds/DS1233.pdf

AST

Arkadaşlar, Max803 ile hallettim resetleme işlemini fakat malzeme SMD malzeme idi.Lehimlerken biraz uğraştık.
Karıncadan bile daha ufak :D