samsung monitör arızası?

Başlatan mustafa_cmbz, 07 Mart 2008, 00:13:09

mustafa_cmbz

merhabalar

arkadaşlar elimde 1 adet arızalı samsung marka bir monitör var..içindeki etikette type:m36kuq35x92 yazıyor...  arızası ise power tuşuna bastıktan sonra power led'i yanıp sönmeye başlıyor.benim tv tamircisinde çalıştığım zamanlarda bize gelen arızalı bir tv'nin arızasına çok benziyordu ama çözümünü tam olarak şimdi hatırlayamadım o tv yi tamir etmiştik ama hangi malzeme değişmişti hatırlayamadım ama büyük ihtimal blok kondastörüdür diyerel blok kondastörünü ve 220uf/400v bir kondastör var onları değiştirip denedim olmadı 6n60a 'yı değiştirdim oda olmadı görünürlerde şişik veya patlak kondastör'de yok.. acaba sorun nerededir neden kaynaklanıyor olabilir?

buiba

muhtemelen yuksek voltaj trafosu veya devresinde asiri akim cekimi var .monitor bu nedenle beslemeyi kesiyordur.once beslemedi tarafonun cikis voltajlarini kontrol edin.eger olmasi gereken gerilimleri olcemiyorsaniz.ilk yazdiklarimi dikkate alin.

mustafa_cmbz

hocam bu ekran bobının yanında buh1015 diye bir transistör var onu söktüm ve ölçtüm bütün ayakları şaşe göseriyor acaba sorun bundan mıdır?

mucitotomasyon

merhaba senin arızan horizantal trs arıza sı beslemen calısıyor ancak
horizantal devre ye girdiginde coküyor  trs bulman zordur  ama uyan trs var istersen kotolagdan akşam bakar  solerim bu arızalarla cok ugraşmıstım

M_B

Tum ayakları kısa devre gosterıyorsa Transistor bozuktur.
O transistorun yanmasının bir kac nedeni olabilir.
1. Trafosu ( FBT ) Bozuk olabilir.
2. Transistor etrafında Elektrolitik ( Seramik ) Kondansatorun ayakları soguk lehım olmuş veya bozulmus olabilir.
3. BUH1015 suren horzantal surucu ufak trafo ayagı soguk lehım olmuş olabilir.
4. BUH1015 in bozulacagı vardı bozuldu.

Not: Plaketi inceledikten sonra tekrar bir tane daha BUH1015 tak ve sonucu gor.

kolay gelsın
M_B
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

mustafa_cmbz

arkadaşlar sorunu çözdüm ve monitör şu an da çalışmakta.sorunun çözümü ise buh1015'i daha iyi ve kaliteli olan 2sc5589 ile değiştirerek ve smp trafofonun önündeki 2-3kondasörü değiştirerek çözdüm.ilk buh1015 in yerine taktığım kaliteli transisörü monte ettikten sonra çalıştırdım görüntü 5-6 sn'ye göründüken sonra ekrandan gidiyordu birazdaha dikkat ile inceleme yaptıkan sonra plaketin sonlarına doğru yuksek akım trafosunu yanında 220pf kondastörün çatlamış olduğunu fark ettim ve onu da değiştirdikten sonra monitör fıstık gibi oldu :D

yardımcı olan ve  olmaya çalışan bütün arkadaşlara  çok çok teşekkür ederim..kolay gelsin..

m.c

ilker_32

Alıntı yapılan: "mustafa_cmbz"merhabalar

arkadaşlar elimde 1 adet arızalı samsung marka bir monitör var..içindeki etikette type:m36kuq35x92 yazıyor...  arızası ise power tuşuna bastıktan sonra power led'i yanıp sönmeye başlıyor.benim tv tamircisinde çalıştığım zamanlarda bize gelen arızalı bir tv'nin arızasına çok benziyordu ama çözümünü tam olarak şimdi hatırlayamadım o tv yi tamir etmiştik ama hangi malzeme değişmişti hatırlayamadım ama büyük ihtimal blok kondastörüdür diyerel blok kondastörünü ve 220uf/400v bir kondastör var onları değiştirip denedim olmadı 6n60a 'yı değiştirdim oda olmadı görünürlerde şişik veya patlak kondastör'de yok.. acaba sorun nerededir neden kaynaklanıyor olabilir?

Aslında cins bir arıza.  :lol: TV arızasını monitörle karşılaştırmak pek doğru olmaz. Arada büyük farklar var.

1 - Yanıp sönen güç ışığı süre bazında düzenli mi yoksa düzensizmi yanıp sönüyor ?

2 - Monitörün tam olarak modeli nedir ? Yada monitör fotoğrafını çekebilirmisin. Bu arıza tuhaf geliyor bana. :lol:

3 - Kondansatörle yakından yada uzaktan bir ilgisi olacağını sanmam.

4 - Güç düğmesine bastığın anda(tüpe dair) bir ses duyuyormusun.

vb...

Edit : Ah ne iyi...

fatihsatir

Samsung servisini çağır, çok iyi ilgileniyorlar. Evinden alıp evine götürüyorlar..:)
Dünya güzelliklerine dalıp ahiret hayatını unutma..!