RFid Projesi Yapıyorum :)[Çalıştı]

Başlatan kostebek, 05 Mart 2009, 01:49:14

proff25

İyi günler.Bitirme ödevim rfid okuyucular üzerine yalnız benim rf okuyucum smx1300.Modülü pic ile nasıl okuyabilirim?RS232 RX ve TX i var bunlar üzerinden doğrudan okuyabilirmiyim?Yardımcı olursanız çok sevinirim.

xoom

teknikelektronikci: Hocam önceki sayfada paylaştığınız Dökümanları veya dernek için yapmış olduğunuz projenizi tekrar paylaşmanızda sakınca varmıdır..
RFID ile ilgileniyorum ve benimde sizin gibi PC de Visual Studio C# ile bi şekilde ID yi alıp .. ID ye göre Database'den işlemler yapmam gerekiyor.
Sizin projeniz veya benzer projeleriniz bana yol gösterecek gibi görünüyor.. yardımcı olabilirmisiniz?

xoom

Yapan iki arkadaşa ulaşamıyorum köstebek ve teknikelektronikçi  arkadaşlar lütfen sesime cevap verin.. yardımlarınıza ihtiyacım var.. 2. sayfada paylaştığınız dökümanları keşke foruma ekleseydiniz dosyalar rapidten silinmiş:(

Birde şöyle bir sorum var.. burada yapılan mikroelektronika RFid reader'in üzerinde em4095 çipi var ama read ederken neden "read_4102" diye kullanıoruz?

teknikelektronikci

hocam benim calistigim rfid rs232 tll yani uart ile calisiyor sizinki ise spi ile sanirsam, ayrica kullandigim dll siiznki ile uyumlu olmaz  size nasil yardimci olabilcegimi anlamis değilim

mesaj birleştirme:: 17 Ekim 2012, 16:37:17

yapmaniz gereken c# veya hangi dili kullaniyorsaniz o dil ile excel tablosuna veri yazip okuma ve arama yapmak tabi öncesinde rdid den bilgiyi nasil okuyaginiz ... kullandiginiz modülün rs232 arabirimi varmi ? varsa önce bunu pc ile virtaul termainal üzerinden haberlstirip ID yi okuyun yani ilk önce pc - modül baglantisini yapin sonrasi sizin c# bilginize kalmis
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

xoom

Hocam Reader'ın tabiki 232 bağlantı modülü yok.. ben 16f877 ile bir devre yapacağım.. max232 entegresi sayesinde pc ile haberleştireceğim.. c# sorun değil iyi seviyede biliyorum..Benim şuanki Sıkıntım Bahsettiğim Reader'dan kart iD'sini alıp LCD'ye aktarmak ve aynı kodu Seri porttan PC'ye göndermek

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: xoom - 18 Ekim 2012, 08:46:29
Hocam Reader'ın tabiki 232 bağlantı modülü yok.. ben 16f877 ile bir devre yapacağım.. max232 entegresi sayesinde pc ile haberleştireceğim.. c# sorun değil iyi seviyede biliyorum..Benim şuanki Sıkıntım Bahsettiğim Reader'dan kart iD'sini alıp LCD'ye aktarmak ve aynı kodu Seri porttan PC'ye göndermek
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

hocam bence ilk etapda lcd de göstermeyi bosverin ilk önce rs232 ile göndermeyi deneyin ama ben bu konuda size yardimci olamam ! cünkü ne modülünüzün protokolünü biliyorum nede elimde kod var... spi i2c ile okuyup bir buffer icine yazip bunu rs232 den göndermek c# bilen biri icin 16F877 de programlamak zor degil sonucta C temelinizin az cok oldugunu düsünüyorum bunuda CCS veya c hi tech veya her neyse bununla yapabilirsiniz

mesaj birleştirme:: 18 Ekim 2012, 10:42:07

Not: simdi baktim internet sayfalarindada örnek kod var
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

muhendisbey

Alıntı yapılan: teknikelektronikci - 13 Mart 2009, 00:44:32

RS232 ile de yapilior
6-7 cm den basliyor artanlarida var diye biliyorum
ayni id den olma olasiligini blemem ama bir tagin (kartin) id sinin degisme sansi malesef yok :S

Bazı RFID tagların yüklenme özelliği var, ancak yükleyebilmek için R/W modülü almalısınız.
Ör:http://marktrace.en.alibaba.com/product/355872126-209710611/Desktop_UHF_RFID_Writer.html
http://cpbay.com/Product/125khz-Writable-RFID-Card--prod-16529-144534.html
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

xoom

Hocalarım.. Bende bu başlık altında yukaridaki kartı kullanarak yazdığı kodu paylaşan arkadaş var köstebek rumuzlu sanırım.. her neyse ben 2 gündür yukaridaki karta rfid tag'i okutamadım.. lcd de bişey göremedim sinirim bozulmaya başladı.. kullandığım kodlar google aramasında buldugum kodlar.. acaba sizinde buldugunuz kodlar varsa benimle paylaşabilirseniz sevinirim..

if(read_4102(code)){
        disable_interrupts(global); 
         printf("%X-%X-%X-%X-%X"code[0],code[1],code[2],code[3],code[4]);
        enable_interrupts(global);
        }

yukaridaki kodla çalıştıramadım..

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: xoom - 19 Ekim 2012, 16:21:16
Hocalarım.. Bende bu başlık altında yukaridaki kartı kullanarak yazdığı kodu paylaşan arkadaş var köstebek rumuzlu sanırım.. her neyse ben 2 gündür yukaridaki karta rfid tag'i okutamadım.. lcd de bişey göremedim sinirim bozulmaya başladı.. kullandığım kodlar google aramasında buldugum kodlar.. acaba sizinde buldugunuz kodlar varsa benimle paylaşabilirseniz sevinirim..

if(read_4102(code)){
        }

bu kodlar bir sey ifade etmiyor ki? okuma rutini nerde kütüphane nerede siz bence bütün kodlari koyun ikincisi niye direk seriden göndermeye calismiyorsunuz ? bence daha kolay alt tarafi seri haberlsme alt programi yazip önce sabit verielr gönderceeksiniz sonra rfid fonksionundan okuyupda degisken icine aldiginizi seri haberlesmeye verip göndereceksiniz...

yukaridaki kodla çalıştıramadım..

xoom

Hocam kodun tamamı bu ben deneme yaparak öğrenmeye çalışıyorum..
#include "C:\RFID Reader-F877.h"
#fuses XT,NOWDT,NOPROTECT,NOLVP,NOBROWNOUT,PUT // Sigorta ayarları
#use delay(clock=4000000)
#include <em4095.c>
#include <em4102.c>
#include <lcd.c>

#use rs232 (baud=9600, xmit=pin_c6, rcv=pin_c7, parity=N, stop=1) // Seri Port Giriş ucları tanımlandı..

unsigned int8 code[5];

void main(void)
{
   rf_init();
   lcd_init();
   while(1)
   {
        printf(lcd_putc,"\fRFID Kartınızı Okutunuz:"); 
        Delay_ms(100);
        if(read_4102(code))
         {
        delay_ms(200);
        lcd_gotoxy(2,1);
        }
     }
}

Hocam Şuan Seri iletişimden göndermeyi bahsettiklerinizi daha önce yapmadım.. Bunu yaparsam ona devam edeceğim.. o zamanda sizden yardım isterim:)

teknikelektronikci

merhaba
simdi daha iyi gözüküyor öncelikle donanimizin calistigindan emin olun
lcd yazma kütüphaneisnin calisip calismadiigni ve donanimin calisip calismadiigni test etmek icin merhaba dünya gibi bir program yazip atin gerci kartinizi okutun da ayni heaba geliyor o zaman söyle sorayim lcd de kartinizi kutun kismini göremiyormusunuz ? ikincisi rf modül sanirim sadece init edilmis ama okumak icin fonksioyn cagrilmamis

xoom

Hocam Programı çalıştırdıgımda ekranda " RFID kartınızı Okutunuz!" yazıyor ama kartı okutuyorum malesef ekrana birşey gelmiyor?

Aşağıdaki Kodla okuma fonksiyonunu çağırmış olmuyormuyum?
if(read_4102(code))
         {
        delay_ms(200);
        lcd_gotoxy(2,1);
        }

xoom

Bu konuda kendi yaptığınız modüle görede olsa şema ve kodlarınızı inceleme şansım varmıdır?

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: xoom - 22 Ekim 2012, 12:30:59
Bu konuda kendi yaptığınız modüle görede olsa şema ve kodlarınızı inceleme şansım varmıdır?

hocam ben kodumu paylassam ise yaramazki ben okumak icin hserout herhangi bir kac hex gönderioyrum hepsi bu
sizinki seri port ile calismyior ki ikincisi bu yukaridaki kodda ben okumak icin bir sey göremiyorum

kont

Hocam rfid çalışmanızı

seyitkont@gmail.com adresine gönderirmisin iz.