6 Hücreli Notebook Bataryası

Başlatan dijital74, 07 Nisan 2009, 18:00:12

dijital74

Sevgili Üstadlar ;

Dizüstümün pili bozuldu. Windows pili gösteriyor pilin şarj seviyesini de gösteriyor. Fakat, hiçbir zaman pili doldurmuyor ve makine sadece pili ile açılmıyor. Başka arızaları da olduğundan teknik servise gönderdim. Teknik serviste diğer arızaları garanti dahilinde yapıldı. Bataryanın ise değişmesi gerekiyor ve garantide değil. Zaten üreticiler pile ancak 6 ay garanti veriyorlar.

Neyse, ben de dedim ki; şu pilin içini bir açalım ne var ne yok bakalım. Elektronikçi ruhumuz var ya. 2şerli paralel gruplar halinde 3 takım halinde seri bağlanmış 6 tane pil çıktı karşıma. Bloklardan ikisinin gerilimi 3.8v iken diğer tek blokta gerilim 0 a yakındı.

Sonra 0 v gerilim gösteren iki pili düzenekten çıkardım ve sağlam çalışan paralel bloklardan birini bozup diğer bozuk bloğun yerine taktım. Yani pil dizilimi 1-2-1 şeklinde oldu. En kötü ihtimalle batarya kapasitesi yarıya düşer diye düşündüm.

Dizüstüme pili taktığımda sistem pili algıladı fakat eski arızası devam ediyordu. Ne pili doldurdu, ne de sistem pil ile açılabildi. Şu an halen o söktüğüm ikili pil bloğundaki piller duruyor bir kenarda. Aradan oldukça zaman geçti. Şu anki ölçümde biri 0.12 V diğeri ise 2,0 ve üzeri değerlerde geziniyor.

Bana öyle geliyor ki 0.12 V pil bozuldu ve diğer paralelindekini etkiledi. Bunun yerine muadil bir pil taksak durum düzelir mi? Yoksa sorun batarya üzerindeki dahili şarj ve kontrol devresinde mi? Ne dersiniz?

buiba

dijital74

LG P1-KPP1T.

Batarya üzerindeki bilgiler ise şöyle;

LB62115E 11.1 V 5.2 A/h

mustafa_cmbz

büyük ihtimal ile pillerden sorun yaratabilir...pilin içindeki şarj devresi olası bir duruma karşı pillerin bu durumunu algılayıp ısınma vs. olmaması için pili şarj etmeyebilir...pillerin boyutunda aynı voltajda şarjlı pil alıp denemeni tavsiye ederim bakalım sonuç ne olacak...birde pilin içindeki devreyi bir gözden geçir belki arızalanmış bir eleman olabilir...

dijital74

Alıntı yapılan: "mustafa_cmbz"büyük ihtimal ile pillerden sorun yaratabilir...pilin içindeki şarj devresi olası bir duruma karşı pillerin bu durumunu algılayıp ısınma vs. olmaması için pili şarj etmeyebilir...pillerin boyutunda aynı voltajda şarjlı pil alıp denemeni tavsiye ederim bakalım sonuç ne olacak...birde pilin içindeki devreyi bir gözden geçir belki arızalanmış bir eleman olabilir...

@mustafa_cmbz

Sizce şarj devresi pillerin 1-2-1 olarak bağlandığını algılamış olabilir mi? Şarj devresi çok minyatür birşey. Tamamı SMD elemanlardan oluşuyor. Bozulsa bile tamir edeceğimi sanmıyorum.

buiba

ben sunun ıcın sordum kullandıgım  laptop dell ınspıron 700m pılde 2 yıl sonunda aynı problemle karsılastım.1-veya 2 pılde bozulma vardı.pc nın verdıgı tepkı sarj oluyor seklındeydı,ancak gercekte sarj olmuyordu bıraz ugrastan sonra dell fırmasının bu konuda pıl devresıne ekledıgı yazılımla pılın saglamlık durumunu devamlı kontrol ettıgını ve bıttıgıne kesın karar verdıgınde devreyı kılıtledıgını,bu nedenle aynı unıteye yenı pıl dahı taksanız sonucun aynı oldugunu gordum.

dijital74

Eğer öyle ise bu iş bizim HP yazıcıların kartuş işine benzedi. Modifiye edilmiş kartuş satın almıştım. Bu minyatür devreyi resetleyebilir miyiz acaba?
Diğer yandan sorunun sizinki ile aynı olup olmadığı ancak 6 hücrenin 6sını da tamamladığımızda ortaya  çıkacak.

Edit: Paralel bağlı her pil bloğunu kontrol edecek şekilde şarj devresinden ara kutuplara giden metal aksam pilin içerisinde mevcut. Benzeri bir koruma bunda da olabilir.

Edit(2): Pilleri bağlayınca 11.1 V gerilimi tutturmama rağmen, elektronik devrenin çıkışlarında hiçbir şekilde bu gerilimi okuyamadım.

Macera

Laptopdaki pili illaki servisde değiştirmek zorundamıyız.
Başka alternatif yerler var hem fiatı makul hemde kaliteside orijinalleri
aratmıyor.
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

buiba

macera hocam pıl derken laptopun bataryasından degıl,bataryanın ıcındekı;serı pıllerden herhangı bırı veya bırkacından bahsettım.o nedenle pılı dısardan baska bır yerden de alsanız calısır.

dijital74

Teknik servis batarya için 150$+kdv istiyor. Muadil bataryalar ise 90-120$ civarında fakat bunların kapasiteleri 5.2 değil 4.4 A/h.

Eğer bataryanın kontrolcü devresinde @buiba arkadaşın dediği gibi bir kilitleme mekanizması yoksa ve bu kontrolcü devre bozuk değilse. Bozuk hücreleri tamir edince çalışacağını düşünüyorum.

@Macera

Muadil ürünlerde es geçtiğim yerler olabilir. Birkaç adres belirtmeniz mümkün mü?

Macera

http://www.elosa.com.tr/
Bu adresde her türlü pil vede laptop bataryaları bulunmaktadır
http://www.dataservis.net/
Buradada aradığını bulabilirsin.
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

dijital74

En ucuzu 90$+KDV 180 lirayı buluyor. Bataryayı açarken de sağını solunu iyice dağıttık. Birşeyi yaparken neden tamir edilmeyecekmiş gibi yapıyorlar anlamıyorum arkadaş. :@