Xilinx Spartan 3e bir sorun ?

Başlatan eddar, 08 Eylül 2011, 17:13:41

eddar

Arkadaşlar ben bilgisayar müh öğrencisiyim ve elektronik bilgimi artırmak için "Xilinx Spartan 3e fbga starter kit" kartını almaya karar verdim , bu kart kullanımını Türkçe olarak anlatılan video , kitap vb şeyler var mı birde bu kartla kendi programladığım şeylerle kendimi geliştirebilirmiyim neler yaparım ? Şimdiden teşekkür ederim arkadaşlar cevaplarınız için

Kadir Can(16F84)

Öğrendiğiniz her yeni şey sizi geliştirir.
FPGA değişik bir donanımdır.Siz programı yazıp sentezlersiniz( Derlemenin HDL tarafındaki adı )  ve buna göre lojik kapılar dizilir.
Türkçe kaynak maalesef fazla bulunmuyor.
cpu-turkey sitesine bakabilirsiniz.CPU tasarlayabiliyorsunuz, elektronik anlamda yapamayacağınız şey yoktur.
Gerçek zamanlı video işleme bile yapabilirsiniz, hız sınırınız yoktur.
Biraz zorlayabilir.Başlangıçta MCU kullanmak daha rahat olabilir.
NOT:İki konu açmanız hoş karşılanmayacaktır.

eddar

"arm cortex-m3 " inceledim , sanırım fbga dan önce mcu mantıklı fakat benim asıl sorum "arm cortex-m3" kullanımı ve bileşenlerini nasıl öğrenicem , kitap , video , site gibi sürekli ve akışkan bir kaynak olması lazım diye düşünüyorum arkadaşlar  :-\

Kadir Can(16F84)

@eddar hocam,
Stellaris serisi Türkiye'de pek yaygın değil.Aldım ama Türkçe döküman konusunda sıkıntı yaşadım.Ben de İngilizce kaynaklar ile çalışıyorum.
LPC serisi Türkiye'de daha çok tutuluyor.PCB basmayı ve yapmayı biliyorsanız aşağıdaki bağlantıda bulunan kiti deneyebilirsiniz.
LPC1343Development Board(Minik Dev -Cortex M3)

eddar

Arkadaşlar ilk başta ilginiz için teşekkür ederim ;

Şimdi benim elektronik bilgim hiç olmadığı için nerden başlıycam karmaşıklığı yaşıyorum sizinde gördüğünüz gibi. Bu verdiğimiz örneklerden mi yoksa PIC eğitim setlerinden mi başlasam , arkadaşlar kafam çok karışık   :( Şu kartı al + şu kitabı al ve başla dediğiniz bir döküman yok mu 

Kadir Can(16F84)

C bilmiyorsan öncelikle bilgisayar ortamında C öğrenmelisin.
Eğer C biliyorsan MSP430 kullanabilirsin.Hem ucuz, hem de FxDev hocanın hazırladığı süper bir döküman var.Başlangıç için ideal olabilir.
Yalnız MSP430'un üzerinde pek bir şey yok.Pin bağlantıları, dirençler, kondansatörler vs. biraz uğraşmalısın.Bu sayede elektronik bilgin de gelişir.

eddar

Bilgisayar müh. 2. sınıf öğrencisiyim , c/c++ dillerini biliyorum c# konusunda geliştriyorum kendimi , fbga yı yüksek lisanstaki bir arkadaşım önerdi ve kullandığın programlama dilleriyle yaptıklarını gözünle görmeni ve elektronik bilgini artırmada yardımcı olur dedi ve kartın ismini verip araştırmamı söyledi. Benim amacım kullandığım programlama dillerinin herhangi bir kart üzerinde kullanarak devre , makina kont vs temelde neler yapılabiliyosa yapmak ve daha ileriye taşımak. Bu Pıc eğitim setleriyle başlmaksa ordan başlıyayım bu fbga kartları satın almam gerikiyosa onu yapayım ,  bu konuda karmaşıklaştı olay  :( :)

dombilik

Bildiklerini kime miras bıraktın?kimseyemi? O zaman bildiklerinin ne önemi kalır. ******** /////////// ******** PROTON-ASM PROTEUS 7.4 SP3 EAGLE 5.40

Kadir Can(16F84)

Hocam, FPGA istiyorsanız alıp çalışabilirsiniz.
Ama ilk aşamada zorlayıcı olacaktır.
Arkadaşınız doğru söylemiş, istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz.
MCU ile başlarsanız daha kolay uyum sağlarsınız.
Seçimi siz yapmalısınız.
Karar verdikten sonra burada belirtin, yardımcı olmaya çalışırım.
Eğer FPGA ile çalışacaksanız yukarıdaki eğitim ve Çizgi TAGEM'deki FPGA kitleri işinize yarayabilir.
E-bay ve benzeri sitelerde de FPGA kitleri bulabilirsiniz.
Eğer FPGA öğrenecekseniz Verilog veya VHDL öğrenmelisiniz.Bunları bir araştırabilirsiniz.