Fimer x 164 IGBT

Başlatan penamen, 28 Kasım 2011, 11:35:11

penamen

Ben tamir etmeye çalışıyorum bu makineyi çalışıyor normalde çıkışı ölçüyorum 52 v var ark kaynak yapmaya başladığımda hiç ark yapmadan IGBT patlıyor sorun nerde olabilir.

K46

Alıntı yapılan: penamen - 28 Kasım 2011, 11:35:11
Ben tamir etmeye çalışıyorum bu makineyi çalışıyor normalde çıkışı ölçüyorum 52 v var ark kaynak yapmaya başladığımda hiç ark yapmadan IGBT patlıyor sorun nerde olabilir.

Sorun muhtemelen sürücüde yada taktığın igbt'lerdedir. önce sürücüden tam olarak emin ol, bir de taktığın igbt tam olarak nedir belirtirsen daha net birşey söylenebilir.
Bak, ibret al, yere düşen yaprağa, O da eskiden, yukarıdan bakardı toprağa!

penamen

ıgbt 15n60a diye sürekli takılan modellerden kullanıyorum.. Sürücü dediğiniz opto koplor mü oluyor tam bilmiyorum nasıl emin olacağımı acemiyim.. Şimdiden teşekkürler

Erol YILMAZ

IXFM 15N60 diye bir model var ama bu IGBT değil MOSFET...

K46

acemiyseniz %99 sürücüdeki problem devam ediyordur. Sürücü katı igbtlerin geyt ucunu takip ettiğinizde ulaştığınız kısımdır.
tam olarak emin değilim ama 10 ohm direnç, 1k2 direnç, 18v zener filan olacaktı fimerlerin sürücüsünde. şeması nette bile vardı bir zamanlar.
En çok yapılan hatalardan biri sürücüdeki zenerlerin yerine 1N4148 takmak, sırf tipi benziyor diye, böyle hatalar yapılınca kaynak uçlarını temas ettirdiğiniz anda güm tabi.
Bir de 15N60 patlamayı seven bir igbt, her ne kadar orijinali o olsa da, onun yerine x204'lerde kullanılan 20N60A4 tavsiye ederim.
Bak, ibret al, yere düşen yaprağa, O da eskiden, yukarıdan bakardı toprağa!

penamen

Saolun üstadlar şimdi tekrardan hepsine bakıcam..