CEP TELEFONU SERİ PORT HABERLEŞMESİ

Başlatan vatandas30, 22 Aralık 2004, 23:55:45

vatandas30

arkadaşlar. elimde bir sonny ericsson 3618 tel. var. max232 li devreyi yaptım. telefonla ve seri portla ilgili bağlantıları yaptım.(rx-tx vs.) hyperterminal programı ile bağlantı kurmayı denedim. ama hiçbirşey olmadı.
aynı şeyleri siemens c 45 ile de yaptım. ama yine olmadı. bu soruyu sormadan önce günlerdir forumda ve internette araştırma yaptım.
acaba nerede hata yapıyor olabilirim.
şimdiye kadar sorularıma kimse cevap vermedi:)) onun için bu başlığı açtım. yardımcı olursanız memnun olurum:))
ayrıca max232c yerine max232n olur mu?

00001

Hyperterminal  ile telefona ne gönderdin? Ne göndermen gerektiğini biliyor musun?  Önce test için kafadan AT gönderirsin Eğer OK geliyorsa bu işi yapmaya başlamaya başlamış sayılırsın.  Tabi bazı telefonların AT karşısında "höö" dediğini de unutmamak gerekir.

Sonra ne göndersem telefon bunu anlar? gibi soruların cevaplarını içeren bir liste yaparsın. bunlar webte hazır vaziyette durmaktadır. Aramak gerek. Gereken işe göre bu komutların terkibini duruma göre telefona yollaman münasip olur.

vatandas30

tabii ki bu komutları daha önce araştırdım. öncelikle bağlantıyı yaptıktan sonra at yazdım. hiçbir cevap gelmedi telefonda da. bağlantıları kontrol ettim. tekrar tekrar denedim. olmadı.

ayban

devrenin calistigindan emin olmak icin MAX 232nin telefona giden TX ve RX uclarini kisa devre et ve gönerdigin sinyalin dönüsünü aliyomusun kontrol et,baud hizida belki farkli ayarlanmis olabilir.
"Tek kitap okuyandan kork!"

vatandas30

peki bu rx tx uçlarını kısa devre edince yine hyperterminal programında mı deneyeceğim. eğer onda deneyeceksem nasıl bir komut yazacağım.

vatandas30

ayban
dediğin gibi yaptım. hyperterminalde hangi harfe basarsam ikincisini yanına ekliyor. galiba bu da gönderdiğim harfin geri gelmesi anlamına geliyor. metin dosyası gönderdim. metin dosyasının icindekiler aynen geri geldi. devre zannedersem çalışıyor. acaba her telefonun farklı bir bağlantısı mı var.

vatandas30

ayrıca telefonun açık mı kapalı mı, sim takılı mı değil mi, nasıl olması gerekiyor. telefonun gnd sini devrenin gnd sine bağlamam gerekiyor mu?

00001

Gndlerin ortak olması gerekiyor. Telefonun açık olması da gerekiyor. Bazı servis işlemleri tel kapalıyken yapılıyor.  SIM takılı olması gerekir.Hız doğru ayarlanmış  olmalıdır. Bazı tip telefonlar sadece bir tek hızda haberleşir.

En kolayı bir hazır data kablosu ve onun yazılımı ile işe başlamaktır. Hem bu arada hangi iş için hangi komut gönderildiği belki anlaşılabilir.

vatandas30

verdiğin bilgiler için teşekkür. benim amacım bütün telefonlarla aynı bağlantı ile haberleşebilmek. her hızda denedim ama yine olmadı. panasonic gd92 ile de denedim ama olmadı.

00001

Tamam işte. tek bir devre yapacan uçları farklı olacak tüm telefonlara girecek. Bu cep. tamiri yapan yerlerde görmüşsündür. O cihazlar böyle