Bunu yapan adama helal olsun gerçekten

Başlatan Firzen, 09 Eylül 2013, 03:59:33

Firzen

internette gezinirken bir video izledim gerçekten çok şaşırttı beni ama keşke bunun win7 desteği de olsa sadece XP desteği varmış :(
Videoyu izleyin ne demek istediğimi anlarsınız :)

ChibiMo: Arduino + KS0108 graphics LCD = USB Monitor
Kararsız...

camby

Tanrın Oğlu

hemen sorarım.

soru1- windowsta 3. screen nasıl tanımlanıyor?
soru2- 3. screen in bilgileri usb ile nasıl transfer ediliyor?

Okan AKÇA

biz halen arm  microchip kavgası edelim microchip ile yada arm ile bunu yapıyorsanız ozaman  arm microchip  tattışması yapalım

Mucit23

Bence pek zor değil.
Burada bana kalırsa işin çoğunu bilgisayar programı hallediyor.  Arduino sadece paket paket gelen görüntüleri grafik  ekrana basıyor.

Tanrın Oğlu

bu konunun iki kilit noktasını yukarıda sordum. halen yanık beklemekteyim.

Alıntı yapılan: Mucit23 - 09 Eylül 2013, 11:26:08
Bence pek zor değil.
Burada bana kalırsa işin çoğunu bilgisayar programı hallediyor.  Arduino sadece paket paket gelen görüntüleri grafik  ekrana basıyor.

usb hid ten bahsediyorsan eğer, o hızlara hid ile ulaşılmaz. iki sorumu cevaplayabilen kişi bu işi yapabilecek kişidir.

volkii

buna benzer bişey STM32 ile yapmıştım (72Mhz), ben renkli ekrana basıyordum ve frame geçişi daha yavaştı HID ile ama  isochron transferle sorunsuz çalışır.
3. ekran tanımlamana gerek yok, C#ta hazırlayacağın bir programla, desktop (belli bir alanının) fotosunu çekip pixel pixel okuyup USB'den gönderiyorsun.

diot

Alıntı yapılan: Tanrın Oğlu - 09 Eylül 2013, 11:30:02
o hızlara hid ile ulaşılmaz. iki sorumu cevaplayabilen kişi bu işi yapabilecek kişidir.
niye ulaşılmasın Ubs hdd lerden full hd filim izlemiyormusun. birde kullanılan ekran  zaten düşük çözünürlükte ve siyah beyaz.

Tanrın Oğlu

Alıntı yapılan: volkii - 09 Eylül 2013, 11:38:35
buna benzer bişey STM32 ile yapmıştım (72Mhz), ben renkli ekrana basıyordum ve frame geçişi daha yavaştı HID ile ama  isochron transferle sorunsuz çalışır.
3. ekran tanımlamana gerek yok, C#ta hazırlayacağın bir programla, desktop (belli bir alanının) fotosunu çekip pixel pixel okuyup USB'den gönderiyorsun.

projenizden birazcıcık daha bahsedebilirmisiniz?

Alıntı yapılan: diot - 09 Eylül 2013, 11:43:59
niye ulaşılmasın Ubs hdd lerden full hd filim izlemiyormusun. birde kullanılan ekran  zaten düşük çözünürlükte ve siyah beyaz.

eğer adamın sitesine girerseniz, bunun renkli tft versiyonunu da yaptığını göreceksiniz. Hid transferin bir hız sınırı var diye biliyorum. atıyorum 20 mips bir işlemci ve hid ile 480mb/sn hızlara ulaşılamaz öyle değil mi?

Mucit23

Alıntı yapılan: Tanrın Oğlu - 09 Eylül 2013, 11:48:04
eğer adamın sitesine girerseniz, bunun renkli tft versiyonunu da yaptığını göreceksiniz. Hid transferin bir hız sınırı var diye biliyorum. atıyorum 20 mips bir işlemci ve hid ile 480mb/sn hızlara ulaşılamaz öyle değil mi?
Evet usb hid'in hız sınırı var.Az önce 64kb/sn olarak okudum. 128x64 ekranın tümü 1 kb olduguna göre  1 saniyede 64 defa ekran güncellenebilir. Video için yeterli değilmi?

diot

USB HIZLARI
    USB 1.0 ve 1.1 : Hız 12 Mbit/sn (1.5 MByte/sn) (fullspeed)
    USB 2.0 : Hız 480 Mbit/sn (60 MByte/sn) (highspeed)
    USB 3.0 : Hız 4,80 Gbit/sn (600 MByte/sn) (superspeed)[1]
    USB 3.1 : Hız 10 Gbit/sn (1,22 GByte/sn) (superspeed 10 Gbps)
Sanırım usb 2.0 ile rahat rahat  bit bit transfer metodu ile DVD formaunda 24bit renk düzeninde transfer yapılabilir. Eğer transfer için sıkıştırma metodlarından biri kullanılırsa daha da yüksek görüntü çözünürlükleri iletilebilir.

Tanrın Oğlu

Alıntı yapılan: diot - 09 Eylül 2013, 12:45:22
                           USB HIZLARI
    USB 1.0 ve 1.1 : Hız 12 Mbit/sn (1.5 MByte/sn) (fullspeed)
    USB 2.0 : Hız 480 Mbit/sn (60 MByte/sn) (highspeed)
    USB 3.0 : Hız 4,80 Gbit/sn (600 MByte/sn) (superspeed)[1]
    USB 3.1 : Hız 10 Gbit/sn (1,22 GByte/sn) (superspeed 10 Gbps)
Sanırım usb 2.0 ile rahat rahat  bit bit transfer metodu ile DVD formaunda 24bit renk düzeninde transfer yapılabilir. Eğer transfer için sıkıştırma metodlarından biri kullanılırsa daha da yüksek görüntü çözünürlükleri iletilebilir.

diot bey ya yazdıklarımı okumuyorsunuz, yada okuduklarınızı anlamıyorsunuz. dedimki hid bağlantı ile renkli tft ekrana bu görünürdeki şeyi yapmak zordur. youtube linkinde adamın sitesi var. girerseniz eğer göreceksiniz. site japonca olduğundan renkli lcd ekranın çözünürlüğünü anlayamıyorum. 128x128 olsa bir frame 16.384 kb eder. videodan anlaşılacağı üzere adam ekranı çok hızlı taramakta. ekranda donmalar vs olmamakta.

bakın mucit araştırmış bulmuş. 64kb/sn diyor. yani bu kaba hesaba göre adam ya hid kullanmıyor, yada başka bir çözüm yolu var. bence bunları konuşacağımıza nasıl yapılmış onu konuşalım.
Alıntı yapılan: Mucit23 - 09 Eylül 2013, 12:33:18
Evet usb hid'in hız sınırı var.Az önce 64kb/sn olarak okudum. 128x64 ekranın tümü 1 kb olduguna göre  1 saniyede 64 defa ekran güncellenebilir. Video için yeterli değilmi?

mono chrome lcd için hesabınız doğru gibi ama ekranın fotosunu çekip, pixelleri ayrıştırıp, mono chrome hale dönültürüp, usb üzerine yazmak ta çok ağır iş..

gumush

Adam arm'da da renkli olarak yapis aynisini , ancak anladigim kadari ile bir vga driver'i yazmis windows altinda , bu nedenle monitor olarakta bu uniteyi gorebiliyor.

Kesinlikle guzel calisma :)
Hikmet Gumus  izmir

Kabil ATICI

Yalnız adamların sadece tek renkli GLCD projesi tamam. Renklisi tamam değil daha geliştirme aşamasında olduğunu belirtiyor ve sadece resimleri var.

Ayrıca tek renkli LCD üzerine saniyede sadece 8-12 kare arasında yenileme yapabilirsin fazlasında ekrandaki görüntüyü göremiyorsun (ekran yenilemesi yetersiz kalıyor)

Buradaki görüntüyü oluşturmak için illede ekran resmini çekmek gerekmiyor. Doğrudan görüntüyü işlemekte mümkün. Renkli görüntüyü tek renge indirmek için o kadar karmaşık bir matematikde gerekmiyor. Zaten o kısmı burada bilgisayar hallediyor.

Bir olayı doğrudan belirli bir mikrokontroller sınırlarında düşünmeyin  kaldı iki eğer doğrudan atmega328 kullanmışlarsa 32K flash ve 2K ram var. Ve doğrudan USB bağlantısı yok. O sitede ye alan örneklerde adam bunu FT232 serisi USB-seri dönüştürücü entegresi ile yapmış.

ambar7

gumush

ATmega32u4 'da dahili USB'de var. Bilgisayarda HID olarak kullanabiliyorsunuz.

Her zaman gormedigimiz bir uygulama oldugu icin bence cok basarili.

Hikmet Gumus  izmir