Hava kaçağı tespit etmek için sensör.

Başlatan smyomekatronik, 13 Ekim 2013, 19:50:07

smyomekatronik

Merhaba arkadaşlar;

Uzun bir aradan sonra tekrar bakımcı olarak iş hayatına geri döndüm. Yeni işyerimde üretilen bir malzeme hava kaçağı kontrolü için suyun içinde test ediliyor, yapmak istediğim malzemeyi suyun içine koymadan test yapmak. Aklıma gelen sistem malzemeye basınçlı hava verip hattaki basıncı ölçmek eğer malzemede kaçak var ise basınç düşecek sağlam ise basınçda düşme olmayacak. Kullanmam gereken basınç sensörü çözünürlüğü kaç olmalı veya başka nasıl bir yöntemle ölçüm yapabilirim.

Klein

smyomekatronik

mustafa_cmbz

testinin yapılmasını istediğiniz malzeme nasıl bir malzeme şayet bir ek gibi birşey ile  hortumu gibi birşeye pratik olarak bağlanabilecek birşey ise dediğiniz yöntem mantıklı olabilir.

tabi birde verilen basınc ile birlikte genişleme yapıyorsa balonu düşünün belli bir yere kara şişer fakat içindeki hava delik noktadan yavaşça çıkar buta basınç okumanızı değiştirir.

İŞe başlamadan önce elinizdeki malzemenin ne olduğunu karakteristiğini iyi bilmek gerekir.Tabi böyle bir soru sorarken aynı şekilde bunu da dile getirmek gerekir..

F.T

sanırım 0-10 bar basınç sensörü size yeterli.zaten sensör çıkışı 4-20 ma standarda binmiş durumda.çözünürlük sizin sinyali okuma yapacağınız adc ye bağlı olur.malzemeyi takar basıncı verip okuduğunuz değeri setlersiniz belli bir süre sonra ölçülen değer setlenen değerin altına düşüyorsa kaçak var dersiniz.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

ipek

bir huni'yi reflektör yapıp dibine ultrasonic mikrofon koymuşlar motorsiklet lastiklerini bununla kontrol ediyorlar . epe magazinin 90'lı yıllarında okumuştum.
demekki hava kaçağı ultrasonik sesler üretiyor tabi bu en basit fikir.birde araba radyatörlerini onaran atelyede FLIR marka gece görüş mü desem böyle bir kamera
radayatöre belli bir basınçlı hava veriyorlar,bu hava biraz sıcak bir hava kaçak yeri monitörde mavi renk olarak gözüküyor radyatör ise kırmızı olarak gözüküyor.cepten yazdım imla için affola..

smyomekatronik

Oparatör malzemeye basınçlı hava verip suyun içine sokuyor, göz ile kabarcık varmı ona bakıyor. Benim yapmak istediğim suyun içine sokmadan hava kaçağını tespit etmek. Malzeme quick kaplin.

Analyzer

Selam,

Ne kadar suyun içinde kalıyor o da önemli. Malzeme kabarcık çıkarabilir ancak sensör çözünürlüğü yetersiz olursa aradaki değişimi anlamak için süre gerekir.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

z

Kapasitif mikrofonla hemencecik bir deneme yapabilirsin. Test edilecek malzemenin oturacagi bir yuva olur. Bu yuvada uygun bir yere mikrofon koyarsin. Boylece her defasinda mikrofonla malzeme esit mesafede dururlar.
Yuva ayni zamanda kismen harici sesleri de engeller. Mikrofon cikisindaki sinyali deneme amacli olarak scopa girersin.

Eger kacak hakkinda tatminkar bilgi elde edersen mikrofon cikisina elektronik devre tasarlarsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Klein

Çoook zor. İmkansız değil ama zor. Özellikle piyasada  her yerde bulunan standart sensörlerle hızlı bir test neredeyse imkansız. Tabi mümkün ama belki bir kaçağı test etmen günler alabilir.
Su kabarcığı yönteminden daha hızlı ve etkin bir test yapmak oldukça zor.
Piyasadaki sensörlerin doğrulukları %2, %1 ve %0.25. %0.25 olanlar oldukça pahalı. Tabi doğrulukla birlikte tekrarlanabilirlik de düşüyor. Aynı şekilde fiyatın düşmesiyle sıcaklık kayması vs.. daha da kötüleşiyor. 

Test düzeneğindeki havayı sıkıştırırken içerideki hava ısınacak.
Sıcaklık düştükçe basınç da düşecek. Öncelikle iç sıcaklığın stabil olmasını bekleyeceksin.  Hatt sabit sıcaklıkta tutmaya çalışacaksın.  Sonra da basınç 0.01 bar düşsün diye belki saatlerce bekleyeceksin. 

Hastanelerdeki basınçlı hava ve gaz hatlarındaki birleşme noktaları önce köpükle test edilir. Eğer köpük testinde bir kaçak bulunamazsa , sistem hava ile doldurulur ve bir kaç gün basınç düşüyor mu? diye izlenir.

mesaj birleştirme:: 13 Ekim 2013, 21:23:03

Alıntı yapılan: z - 13 Ekim 2013, 21:07:16
Kapasitif mikrofonla hemencecik bir deneme yapabilirsin. Test edilecek malzemenin oturacagi bir yuva olur. Bu yuvada uygun bir yere mikrofon koyarsin. Boylece her defasinda mikrofonla malzeme esit mesafede dururlar.
Yuva ayni zamanda kismen harici sesleri de engeller. Mikrofon cikisindaki sinyali deneme amacli olarak scopa girersin.

Eger kacak hakkinda tatminkar bilgi elde edersen mikrofon cikisina elektronik devre tasarlarsin.
Pek zannetmiyorum hocam. Bazen kaçak o kadar küçük oluyor ki, su testinde bile zar zor belli oluyor. Amplifikatörün dip gürültüsü bile  kaçağın sesinden yüksek olacaktır bence.

z

Kacak noktasindan basincla cikan hava yuksek frekansli isliga neden olacaktir diye dusunuyorum. (Islik olmazsa gurultu olmasi lazim)

Denemedim ama hislerim oyle diyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mustafa_cmbz

Bir ara çağtay abinin yanında takılırken bir kart yapmıştı.Hırsız alarmına montelemiş ve çokta hoşuma gitmişti.

Kart üzerindeki mikrafon ortamda bir cam veya kapı açıldığında ortamda oluşan infrasonic ( kendi tabiri ) sesleri algılıyor demişti.

Çalıştığım yerde de elektronik panellerin robotlar tarafından tuşlarına batıkça çıkan buzzer sesini okuyan mikrafonlar var tabi bu işlem pano içerisinde olup bitiyor.

bunları neden söylüyorum..

Mikrafon ile olabilir şayet net bir kaçak var ise ( oldukça fazla kaçak ) mikrafon yöntemi ile kontrol edilebilir belki ama bunu fabrika gibi bir ortamda nasıl ayırıp değerlendirebilirsiniz orasıda ayrı bir dert tabikide..

aklıma gelen işi çabuklaştırmak adına yapılacak bir çalışma istiyorsanız. bence cam bir fanusun içine bu parçaları daldırıp çıkaracak bir otomasyon ile birlkte fanusun içinde hava uygulayıp çıkan kabarcıkları kamera ile algılayıp değerlendirmek olabilir.

basınç sensörü ile vs. olacak birşey gibi durmuyor..

smyomekatronik

newlife

Alıntı yapılan: F.T - 13 Ekim 2013, 20:54:15
sanırım 0-10 bar basınç sensörü size yeterli.zaten sensör çıkışı 4-20 ma standarda binmiş durumda.çözünürlük sizin sinyali okuma yapacağınız adc ye bağlı olur.malzemeyi takar basıncı verip okuduğunuz değeri setlersiniz belli bir süre sonra ölçülen değer setlenen değerin altına düşüyorsa kaçak var dersiniz.

bencede en doğru çözüm size katılıyorum.. 0-10 bar arası basıç transmiteri ile yapılır bu çalışma. 4-20 ma çıkışla istenildiği gibi yorumlanır.

timpati

bu iş için hazır cihazlar var; el büyüklüğünde multimetreye benzer ve birkaç hortum-vanayla birlikte komple kaçak tespit sistemi oluşturuyor. doğalgaz boruları için tasarlanmış ama sanırım her türlü akışkan için -tabii belli basınç sınırları içinde- kullanılabilir. çok gerekliyse temin için irtibat bilgilerini verebilirim.
why mr. anderson, why ?