İKİ PİC ARASINDA BİR KABLO İLE NASIL İLETİŞİM KURAR

Başlatan koray351, 13 Şubat 2005, 00:41:41

koray351

Valla hepinize ne diyim çok sağolun özellikle speedyx valla hayatımı kurtardın bu arada hepinizin tavsiyesine uycam size söz ama bişeyleri öğrenmeden uygulama yapmak zor ben daha lise 2. sınıfım ve sınıfta iyilerin arasındayım işallah bende sizin gibi biraz daha büyüyüp daha çok şey öğrendiğimde bende hayırlı işleri kendim yapacam hepiniz sağolun!!

koray351

arkadaşlar hepinize ayrı ayrı teşekkürler özellikle speedyx çok sağol valla hayatımı kurtardın

aydin

Bir cevapta ben yazmak istedim. Daha kolaymı daha zormu olur bilmiyorum ama iki pic in seri port uclarini bu is icin kullan birini master birini slave olarak ayarla. piclerin tx ve rx uclarini birbirine bagla. simdi iki kablo olmaz diyeceksin ama devam ediyorum. slave beklemede kalsin. master giris portunun durumunu slave gondersin slave bunu aldıgında kendininkini gondersin. bu sekilde surekli birbirinin durumunu bileceklerdir. aradaki bosluklarda da cikislari degistirirler. tek kablo olayina gelince. kablo lardan birini sok. diger kabloyu her ikisinin rx ucuna bagla. her iki tarafta da tx ucunu bir adet 1n4148 le rx ucuna bagla. diyotlarin anotlari tx e katotlari rx e gelecektir. bu sekildeki baglantida pic kendi gonderdigi data yi yine kendisi okuyacaktir. fakat sen her gondermeden sonra bir bos okuma yaparsan buda hallolur. kolay gelsin.

oooben

HERKEZE SELAMLAR BEN BULENT,
ONCELİKLE HERKEZE MESAJIMI OKUMA ZAHMETİNE KATLANDIĞI İÇİN TEŞEKKÜRLER.
BEN DE PİC -PİC HABERLEŞMESİ ÜZERİNE UĞRAŞIYORUM BU ARALAR.
İKİ HAFTA ÖNCE ETE HOCANIN HSEROUT VE HSERIN DERLERİNİ ÇALIŞTIM BAŞARILI OLDUM. HOCAMDA BURAYA
YAZDIĞI İÇİN BURADAN TEŞEKKÜR EDİYORUM ELİNE SAĞLIK HOCAM. ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.
            BEN ŞU ARALAR PBP İLE PİCTEN PİCE HABERLEŞME ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUM (ÖĞRENMEYE).
KONUYU AZ ÇOK ANLADIM BENİM SORUM 6 (ALTI) ADET 16F877A NASIL BİR ARADA HABERLEŞİR ?.
VE BU HABERLEŞMEYİ 2MT.LİK 0.35 KALINLIĞINDA KABLOYLA NASIL YAPARIM.
ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER. SAYGILAR BULENT

oooben

BUARADA BELİTMEYİ UNUTTUM DATA GÖNDERMEYE ÇALIŞIYORUM .
TEKRAR TEŞEKKÜRLER ..

subram

http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

oooben

neden şaşırdın
anlayamadım olduğu konusunda bilgim var
nasılda biraz takıldım

subram

Alıntı yapılan: oooben - 15 Ağustos 2011, 17:24:03
neden şaşırdın
anlayamadım olduğu konusunda bilgim var
nasılda biraz takıldım

cümlemde bir şaşkınlık ifadesi mi var? Bildiğin soru cümlesi. şaşıran sen olmalısın ki yazdıkların anlaşılmaz bir dille yazılmış.
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

oooben

var sayalım ole olsun konuyu kişiselleştirmeyelim lütfen

bu konuşma çok boş ve anlamsız amacım bilgi edinmek seninle veya başkasıyla uğraşmak değil.
ama
sorun buydu:

6 adet 877 tek kablo üzerinden mi haberleşecek?
anlattığım ise ;

HERKEZE SELAMLAR BEN BULENT,
ONCELİKLE HERKEZE MESAJIMI OKUMA ZAHMETİNE KATLANDIĞI İÇİN TEŞEKKÜRLER.
BEN DE PİC -PİC HABERLEŞMESİ ÜZERİNE UĞRAŞIYORUM BU ARALAR.
İKİ HAFTA ÖNCE ETE HOCANIN HSEROUT VE HSERIN DERLERİNİ ÇALIŞTIM BAŞARILI OLDUM. HOCAMDA BURAYA
YAZDIĞI İÇİN BURADAN TEŞEKKÜR EDİYORUM ELİNE SAĞLIK HOCAM. ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.
            BEN ŞU ARALAR PBP İLE PİCTEN PİCE HABERLEŞME ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUM (ÖĞRENMEYE).
KONUYU AZ ÇOK ANLADIM BENİM SORUM 6 (ALTI) ADET 16F877A NASIL BİR ARADA HABERLEŞİR ?.
VE BU HABERLEŞMEYİ 2MT.LİK 0.35 KALINLIĞINDA KABLOYLA NASIL YAPARIM.
ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER. SAYGILAR BULENT

subram

yardımcı olalım dedik pişman olduk. bu forumdaki bazı insanların neden sadece konuları takip ettiğini yorum yapmadığını sayende anladım.

gambit1244

Alıntı yapılan: subram - 15 Ağustos 2011, 18:04:17
yardımcı olalım dedik pişman olduk. bu forumdaki bazı insanların neden sadece konuları takip ettiğini yorum yapmadığını sayende anladım.

cok haklısın hocam

arkadasn sorusuna gelecek olursak KeyWord Protocol yani (KWP) denen arabaların içindeki network haberleşmesinde kullanılan bi sistem var
sistem soyle çalışıyor
gonderilen 8 byte lık datanın  ilk byte ı pic numarasını son byte ise checksum yapıyor
boylece güvenli bi şekilde data gonderebiliyorsunuz burdaki tek sorun 2 pic aynı anda tek hatta veri gonderirse hat bozulur check sum sayesinde bunu  algılayıp tekrar data isteyip gondertebilirsin bu cok profesyonel bi cozum olur ama gelecegin acısından boyle bi işe kalkışman sana güzel bi tecrübe katabilir
kwp yi araştır...  ve gerginlik yaratmamaya çalış büyüklerinle kolay gelsin
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

agora_meyhanesi42

Alıntı yapılan: ete - 13 Şubat 2005, 23:30:08
İlk düşünce olarak aklıma şöyle bir çözüm geldi.
İki adet pic var. Her ikisinin RB.1 bacağına buton bağlı. Her ikisinin RB.2 bacağına Led bağlı. Her ikisi RB.0 bacaklarından birbirine bağlı.
RB.0 kesmesi açık ve RB.0 lar giriş olarak ayarlı.

Şimdi A pic'inden butona basıldığında;
- Kesme disable yapılıcak
- Porb.0 çıkış olarak ayarlanacak
- Portb.0 dan Serout komutu ile 65 gönderilecek.
- Port tekrar giriş olarak ayarlanıp kesme açılacak.

Şimdi B pic'inde neler oluyor onu gözleyelim.
- PortB.0 dan seri bilgi gelince kesme çalışacak ve gelen bilgi 65 ise LED yakılacak. Led yanık ise söndürülecek.

Bu olay A pic'inde de aynen uygulanacak.
Dolayısıyla her iki pic de tek kablo üzerinden haberleşmiş olacak.

Bence bu sistem çalışır gibi geliyor. Bir ara deneyeceğim.

Kolay Gelsin
ETE
erol hocam fikrinizi denedinizmi acaba denediyseniz sonuç ne oldu.
Yüksel Türk ! Senin için yükselmenin hududu yoktur...