ebay sorusu

Başlatan Karamel, 23 Temmuz 2014, 03:14:08

Karamel

hocam oyleyse bir gun sonra tarih doluyor fikrimi degistirdigimi dipute actigimi yazayim. daha uygun olur.

zamzam23

ama mesaj at. "dispute actım paramı geri ödersiniz.ürün gelirse paranızı geri yollarım." diye. sen beklicek yerde o beklesin.bu işler böle

Karamel

yok hocam. yarin atacagim iste. sabah bir hafta sonra gelmezse yeni malzemeleri gonder yazdim. kararsiz bir profil sergilemiyeyim. bir gun sonrada dispute acabilecegim :)

zamzam23

Karamel

hocam bu arada borsa programinizi inceledim. gorsel olarak cok yakisikli gorunuyor. programiniz ve borsadaki basariniz icin sizi tebrik ederim :)

zamzam23

Karamel

saticidan mesaj geldi. yenisini gonderecekmis. track number ile gondermesini istedim. sayfada koca koca +2$ karsiliginda track number ile gonderim oluyormus. ben gormemisim bunu. gorseydim boyle sorunlar yasamacaktim. buna cok dikkat etmek gerekli...

Mucit23

Aynı durumdayım.  Benimde kargom kayboldu. Satıcı yenisini gönderecek.

Karamel

Hocam. kargoyu track number ile gondersinler. Simdi yeni mesaj geldi saticidan. Bu gun kargo zamani gelcmis. yarin track number ile tekrar gonderecekmis. Satin alirken + 2$ a with track number ile satin almaknlazim urunleri...

Mucit23

Yok zaten bende senin yaptığın gibi yaptım. Tracking number için  2 dolar para yolladım. 

muhendisbey

Ebay'de 2 çeşit alma seçeneği var.
Birisi sepete ekleme, bunda sıkıntı yok
Diğeri ise sepete eklemeden doğrudan satın alma.

Doğrudan satın alınan ürünler sepete eklenemez. "comit to buy" uyarısı alırsınız. Buna tıklarsanız ürünü satın almış olursunuz.
Eğer satıcı sorun çıkarmak isterse çıkarabilir. Sizi dava edebilir, bunun sonucunda hesabınızdan bazı ürünlerin alınması kısıtlanabilir, veya sadece bu satıcıdan ürün alınması sınırlandırılabilir.
Satıcıya mesaj atıp satıcının iptal etmesi gerekli.

Neden böyle birşey var?
Bazı satıcılar parası ödenene kadar ürünü satmış olmaz.
Bazı satıcılar ise ön sipariş tarzında satışlar yapar. Bildiğim kadarıyla bu ikisi arasında listeleme fiyatı farkı var. Durum bununla alakalı.

mesaj birleştirme:: 20 Ağustos 2014, 11:19:03

@AsHeS

Birkaç postam dışında böyle bir problemle karşılaşmadım. Hatta bir ara malezya üzerinden gelmişti postam ve üzerinde "missend to malaysia" gibi bir ibare vardı.
Teslimat süresi 1 hafta ile 40 iş günü arasında değişir.
Neden?
Kara yolu ile gelen postalar var bir de airmail yani uçakla gelenler var.
Belirli uçak kalkma ve kara yolu ile gönderme zamanları var.
Bir de gümrükte incelemeye takılanlar var, doğrudan x-ray'den geçenler var.
Posta işleme merkezine gelme süresi var.
Postacının dağıtıma çıkma zamanı var.

Örnek: Bizim postacı bulunduğumuz yere teslimatı pazartesi, çarşamba, bazen cuma bazen de cumartesi yapıyor.
İstanbul posta işleme merkezinden 3 günde gelen posta da oluyor 2 hafta bekleyen de oluyor.

Ebay'de case (dava/şikayet) sizin garantiniz. Elinize ürün geçmeden kapatırsanız aynı ürüne bir daha case açamazsınız.

En son Çinden gelen ürünüm arızalıydı. Korkmayın Çin'e 7.5TL ye gelen ürünü gönderdim, çok büyük paralar tutacağını beklemeyin. Ürünüm 70gr'dı. Takip numaralı gitti.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

AsHeS

@muhendisbey  bugüne kadar takipsiz 3-5 tane ürün aldım. 2 senedir düzenli olarak Çin'den elektronik malzeme, incik boncuk kısacası gözüme ne hoş gelirse onlardan alıyorum. Takipsiz olarak 3-5 taneden 1 tane geldi o da 30 kadar transistördü.
O sebepten 1 dolarlık mal bile alsam 2-3 dolar ödeyip takip numarası alıyorum. Hiç gelmemesinden iyidir diyip. Parametrik olarak değişiyor olabilir gelip gelmemesi demek ki bana hep kelek denk geliyor postada :) .

muhendisbey

Size öyle denk gelmiş. :) Öyle ki 200'den fazla takipsiz ürün aldım ulaşmayan sayısı en fazla 10-15'dir. Onlarında zaten parasını iade aldım. 2011'den beri kullanıyorum.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Karamel

merhaba. su http://www.ebay.com/itm/10PCS-Arduino-NRF24L01-2-4GHz-Wireless-RF-Transceiver-Module-New-/170819069271?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item27c59c2557 urunden almak istiyorum. bu sefer kargomu kayitli olarak isteyecegim.(+2$) kayitli kargo ile daha once yasadigim kaybolma sorunlari yasarmiyim?

muhendisbey

Yaşayabilirsin ama daha düşük ihtimal.
Bu arada bu modüllerden almıştım, emin ol kullanmak istemezsin. İlettiğin veriler düzgün gitmiyor. Bir gidiyor bir gitmiyor, yada bozulmuş olarak gidiyor. Bazen bir gönderdiğini 6-7 kez alıyor.