Bundan tam 3 yıl önceydi.. Borsaya giriyorum demiştim. Girdim..

Başlatan zamzam23, 19 Ağustos 2014, 12:46:22

trgtylcnky

@berat23
Bunun doğruluğundan emin değilim. 1.si riskin şart olduğunu hiç duymadım. Risk her zaman olan doğal bir şeydir ama kazanma ya da kaybetme riski olmalı diyebilir miyiz bilemiyorum. Bir mahalledeki ekmek satan tek yer olmak pek riskli bir şey değildir mesela. Yani biraz risklidir ama bu risk onun haram veya helal olmasını değiştirir mi?
Yatırımın gerçekten bir şeye karşılık gelmesi gerektiği doğru. Yani dolar/tl üzerinden işlem yapıldığında gerçekten alınıp satılmıyor, sadece yükseldiğinde para kazanıyor düştüğünde kaybediyorsan bu dolar üzerine oynanan bir kumar olmuş olur. Fakat forexte bildiğim kadarıyla bu işlemler gerçek. Eline kağıt para geçmiyor ama bankada doların olmuş oluyor. Tabii bu şöyleyse helal değildir "Sen şimdi dolar aldın, bankanın sana dolar borcu olmuş olsun ki banka o sırada bu kadar dolara sahip değil". Bu durumda senin kazancın faiz olmuş olur. Banka senin gerçekten var olan dolarını sadece muhafaza görevi görüyor olmalı.

Faizi meşrulaştırmak için şöyle bir yöntem varmış: Sen bana geldin, benim arabama talip oldun. Ben dedim ki 20.000 TL ama istersen senet yapalım üç ay sonra öde. Anlaştık 20.000 TL'lik senet yaptık. Sonra çıkıp iki dakika sonra tekrar gelip diyorsun ki ben arabayı sana satmak istiyorum. Ben de diyorum ki 18.000 veririm. Anlaşıyoruz, 18.000 TL nakit verip arabayı geri alıyorum. Şimdi benim elimde 20.000 TL'lik senet, onda da 18.000 TL para var ve araba yerinden kımıldamadı bile.

mufitsozen

Alıntı yapılan: trgtylcnky - 11 Temmuz 2015, 02:10:34
@berat23
......
Faizi meşrulaştırmak için şöyle bir yöntem varmış: Sen bana geldin, benim arabama talip oldun. Ben dedim ki 20.000 TL ama istersen senet yapalım üç ay sonra öde. Anlaştık 20.000 TL'lik senet yaptık. Sonra çıkıp iki dakika sonra tekrar gelip diyorsun ki ben arabayı sana satmak istiyorum. Ben de diyorum ki 18.000 veririm. Anlaşıyoruz, 18.000 TL nakit verip arabayı geri alıyorum. Şimdi benim elimde 20.000 TL'lik senet, onda da 18.000 TL para var ve araba yerinden kımıldamadı bile.

Hocam buna benzer uygulamalari bende duydum, fakat affiniza siginarak sunu belirtmek isterim, Haram icin alan razi, veren razi olmaz. Gunahsa, siz bunu kilifina uydurmaya calissaniz da gunahtir, cunku onemli olan kalplerdeki dusuncedir. Adam araba almak amaciyla gitmiyor ki oraya, Oburu de araba satmak değil paradan para kazanmak icin yapiyor. Alanda verende ne is icin yaptigini biliyor.

Islam sekil değil suur(akil) Dinidir.

Alıntı YapAllah sizin suretlerinize ve variyetlerinize bakmaz, ancak kalplerinize ve eylemlerinize bakar-Hadis

Alıntı Yap"Benim Rabbim gökte ve yerde (söylenen) her sözü bilir. O, her şeyi işitir, her şeyi bilir" (ENBİYA/4)
Alıntı YapŞüphesiz ki Allah her şeyi hakkıyla işiten, hakkıyla görendir. (NİSA/58)
Alıntı YapGözler onu göremez, O ise bütün gözleri görür; O, lütuf sahibidir, her şeyden haberlidir. (EN'AM/103)

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

OG

Forex den falan anlamam, aslında şu anki borsaların tümünün işleşiyinden anlamam. Duyduğum gördüğüm üzere konuşuyorum.

Genel tarif yapılırsa, ekonomiye artı değeri olmayıp para alıp para satan (faiz veya borsa benzeri taklalar) haraketlerin genel ekonomiye  katkıdan çok zarar vereceği açıktır, arada birkaç kişi nemalansa da. Bu tür hareketin meşru görülmemesi doğaldır sanırım.

Gerçi, değişim aracı olarak "reel değerler" (altın veya benzerleri) yerine, dolaşım işini kolaylaştırması düşüncesiyle, uyduruk evrağa (bankanot vb) geçildiğinden beri oyunun bini bir para. Bu dalavereyi yemek ticket'ında bile görebilirsiniz.

Çin'in elindeki döviz rezervi 3 trilyon doları geçmiş, kara kara düşünüyor. Uyduruk karşılıksız kağıt parçası.

http://www.iktisatlilar.net/index.php?option=com_content&view=article&id=471%3Abir

İlk 9 dakikası çok şeyi özetliyor

https://www.youtube.com/watch?v=Cvb7pqr9dVc

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

trgtylcnky

Alıntı yapılan: mufitsozen - 11 Temmuz 2015, 02:45:50
Hocam buna benzer uygulamalari bende duydum, fakat affiniza siginarak sunu belirtmek isterim, Haram icin alan razi, veren razi olmaz. Gunahsa, siz bunu kilifina uydurmaya calissaniz da gunahtir, cunku onemli olan kalplerdeki dusuncedir. Adam araba almak amaciyla gitmiyor ki oraya, Oburu de araba satmak değil paradan para kazanmak icin yapiyor. Alanda verende ne is icin yaptigini biliyor.

Islam sekil değil suur(akil) Dinidir.

Tabii ki hocam faiz yasaksa bunun bir sebebi var elbette. Şeklen faiz ortadan kalkınca her şey halloluyor değil ya.

@OG hocam videodaki banka sistemi açıklaması bence tam olarak doğru değil. Ortada dolaşan para sabit demiş, olabilir ama o borçlar da aslında bir malın karşılığı olduğu için havadan gelmiş sayılmaz. Ayrıca dönüp dolaşıp para tekrar bankaya geliyor ama en başta para neden bankada değildi? Yani mesela arabayı satan adam arabayı yaparken bir masraf yaptı ve emek de var. Bu durumda arabayı da mal sayabiliriz. Tabii şöyle bir durum var: Başlangıçta bir ev, bir araba ve on lira para vardı. Sonra bunlara bir ev ve bir araba kadar borç eklendi. Borcu alanlar ödeyebilmek için üretim yapacaklar ve borçlarını ödediklerinde toplam para toplam mala eşit olmuş olacak. Tabii burada faizi yok saydık, faiz olsaydı borç miktarı artmış olacaktı. Bir ara şöyle bir şey görmüştüm, daha iyi açıklıyor gibi: ! No longer available

Tabii bunun da eksiği var. Mesela bankacı hizmetleri karşılığında para alıyor ve bu parayı diğerlerinden mal almak için kullanması lazım yani aslında faizin tekrar sisteme dönmesi lazım. Bir de neden durup dururken borca girmiş olduklarını anlayamadım. Para ilk başta bankanınsa ve diğerlerine borç olarak veriyorsa tüm malların da sahibi aslında banka demek değil midir?

OG

Para ilk önce bankanın da, gerçek değer para değil, gerçek değer her türlü gerçek mal ve gerçek hizmet.

Bankacılık, banknot'u icat ediyor,bunu gerçek değermiş gibi umumun kabulu haline getiriyor, ilk oyun bu.
Sonra gerçek değerler ile kendi kabul ettirdiği uyduruk gerçek değeri parti parti change ediyor.
Bununla beraber "sözde güven ortamı" ile bu kağıt parçalarını küçük miktarlar ile havuzlayıp büyük miktarlı hacme ulaşıyor. Bu da büyük miktarlı güç demek.

Bir an gerçek mal ve gerçek hizmet ile bu stoğu yapmaya kalktığını düşünelim. Fiziken mümkün değil, malları ve insanları stoklamanız gerekecek. Bunu kağıt parçaları ile sanal hale getirip mal ve insanları sanal şekilde stokluyor.

Bir an fiziken de mümkün olduğunu düşünelim. O zaman o kadar mal ve o kadar insana sahip olmanız gerekirdi. Bunun değişik yöntemleri var, mesela bizdeki bir sürü insana ve bir sürü araziye sahip olan "ağalık sistemi" gibi. Veya derebeyleri gibi, veya o, veya bu. Belki de bu bizi Tapınak Şövalyeleri'ne kadar götürür.

berat23

ben bu haramı helalleştirme tekniklerini komik buluyorum. din, fizik ötesi bir kavram, tanrı mutlak güç ise nasıl insani metodlarla tanrı kandırılır? biz allahı nedense bizden biriymiş gibi görüp, işte şunu yapsam ama şöyle yapsam nolur diye düşünüyoruz. senin niyetin faiz ise allah niyetini bilmiyor mu? boş işler.

risk aslında şu, ben birinden 1000 lira alıp haftaya sana 1200lira vereceğim dersem risksiz kazanç olur, faiz olur. mesela bence bu katılım bankaları da şaibeli. nedense hiç zarar etmeden faizin biraz altında kar payı veriyorlar.

banka üzerinden yapılan işlemlerde elinde vardı yoktu tartışmasıda bana doğru gelmiyor. bankadan yapılan tüm transferler(altın, dolar vs.) gerçektir.

cann

konunu geldiği nokta çok ilginç, elekrtonik mi; mekanikmi; otomasyonmu; motor sürücümü anlamadım, belki gömülü sistemdir. daha çok çalışmam lazım, anlamak için..

OG

Konu BORSA. Başlıktan görülebilir.
Borsadaki katakulliler. Kağıt ile oynanan soymaca soydurmaca.

cann

Doğru, konu borsaymış,
arada bir geçen analiz, yazılım kapsamlı mesajlardan anlaşılabiliyor.

zerog26

yazilanlari okudumda bende borsa ve forex ile ugrasan biri olarak yazayim paradan para kazanma yontemleridir bunlarin hepsi kotu diyemem bakildigi zaman borsalar ulkenin temel ekonomi taslaridir.. nicin cunki ulkedeki istikrar ekonomiden cok o ulkeye yatirim yapmis yabancilarin borsadaki payidir. suan aktif olarak turk borsasinin %62 si yabancilarin elindedir. bu yuzden az risk ile az cok risk ile cok para kazanilir birebir testlerimdir bu durumlar.. konu aslinda yazilim olarak acilmis bir konuydu ilk mesajlarda nasil olmasi gerektiginide yazmistim. ama konu utopyalasmaya tamamen komple teorilerne donmeye baslamis..

mesela bu isin din ile alakasi bana gore yoktur. cunki okullarda okutulan sermaya piyasasi derleri oldugu gibi bu is icin ders veren ozel kurumlarda vardir. emek sarf etmeden kazanilan para denmis ama sonucta kendi parasiyla kendi aklini kullanarak para kazanan kisiler icin haram helel tartismasi yapilamaz gayet aciktirki bu kavram ticaret yapanlar ile ayni kavramdir. 1'e al 1.5 'a saat ayni kavramdir..

Icarus

Birinin bir lafı vardı: Tanrı adildir, salak değil.

Borsanın anlamadığım bir yönü var: Bir şiket "benim param yok ama hızlı büyüyorum" diyor ve nakit akışı sağlamak için hisse senedi çıkartıyor ? (doğru mu ?)
Bizlerde bunları satın alarak şiketin bir bölümü karşılığında ona ortak oluyoruz.
Sonra diğer insanlar bu şirketin bu payını istiyorlar, bizlerde onlara senetin değerinden daha yüksek bir değere satarak şahsi bir kâr sağlıyoruz. (Ama şiket açısından değişen hiçbir şey yok, şikete giren para yok !?)

O halde seneti ilk kez satın alan hariç herkes şişirilmiş fiyatlar -senetin gerçek değerinin üzerinde- ve beklentiler üzerinden alış veriş yaptığı için kaybedecektir ? (öyle ki tüm alış veriş sonunda hâla şikete her hangi bir nakit akışı sağlanmış değil)

Merak ettiğim nokta ise şu: Tüm şiketlerin tüm müdürleri şiketin bütün borçlarından %100 oranında sorumludur. Yani şirket battarsa müdürlerde beraberinde gider.
Bu işten firmanın çıkarı ne ?

trgtylcnky

Afedersiniz dolmuş hattı almaya benziyor. O paranın hiçbir yere gittiği yok, sadece "oradan para kazanma hakkı"nı satın almış oluyorsun. Dinle de alakası yok diyemeyiz çünkü ticaretin bazı kuralları var. Ortada bir emek var, orası kesin ama bu yeterli değil.

Yuunus

Farzedelim adamin 200.000 lirasi var ve degerlendirmek istiyor; helalinden. Bu durumda mutehaitten ilk elden ev alan adam helal kazancla istigal ediyor da emlakcidan alan adam haram is mi yapiyor, bana sorarsan sadece ilk elden ev alan adam dogrudan emek karsiligi para oduyor. Malum ev fiyatlari da bir hayli oynak, borsadan farksiz neredeyse.

Borsa haram mi? bilmiyorum lakin elindeki nakti faize yatiran bir suru sirket var(bildigim kadariyla sirketleri elinde uzun sure nakit bulunduramiyor kanunen yasak degerlendirmesi gerek faiz sart deil) ve bir suru faizle borc odeyen sirket var. Onemli olan aslinda temiz sirket bulmak bir de mb faizi 0 a cekerse zaten sorunun covu hallolmus olur. O zaman da ortaya tefeciler cikar eee gene ayni yere geldik , adam onca parayi sana hayrina borc vermeyecek ya. Bu para denen melette var sanirim bir i...nelik. ;)

muhittin_kaplan

trgtylcnky

Bence devlet faizsiz kredi verse sorun olmaz. Kredi faizsiz bile olsa zaten devlet yapılan harcamalardan vergi aldığı için o verdiği borçtan bir şekilde kazanç sağlayacak.