Ynt: Atmega Harmonik Belası

Başlatan Farukc, 01 Ekim 2014, 17:00:14

K46

Önceki söylenenlere ek olarak, cihazın (varsa) diğer fonksiyonları çalışıyor, sadece ekran sapıtıyorsa ekranın besleme pinlerine, 100nf takınız.
Bak, ibret al, yere düşen yaprağa, O da eskiden, yukarıdan bakardı toprağa!

Erhan YILMAZ

Şebekeden olabilir diyorlar sanmıyorum diyorsun. Nerden biliyorsun?
Şema,pcb paylaş diyorlar yapamam diyorsun.
Aküden besle diyorlar yapamam diyorsun. Hiç bir şeye yanaşmıyorsun. Bu şartlar altında nasıl çözüme ulaşırsın bilemiyorum.
Pcbyi nasıl çizdin onu bilmiyoruz. Misal, belki kristal bacaklarını röle kontaklarının arasından geçirdin.
Arduino kütüphanesi kullandım diyorsun sorun yazılımda da olabilir.
Çalıştığım bir firmada testlerde sorun çıkarıyor diye karakter lcdyi de topraklamıştık.
Lcd de sorun çıkarabilir. Nokia 3310 ekranı kullandığım devre yanında flash patlayınca ekran sapıtıyordu. Watchdog timer kullandın mı? Onu deneyebilirsin. Bir çok şey olabilir yani.

Farukc

Alıntı yapılan: Erhan YILMAZ - 02 Ekim 2014, 12:16:17
Şebekeden olabilir diyorlar sanmıyorum diyorsun. Nerden biliyorsun?
Şema,pcb paylaş diyorlar yapamam diyorsun.
Aküden besle diyorlar yapamam diyorsun. Hiç bir şeye yanaşmıyorsun. Bu şartlar altında nasıl çözüme ulaşırsın bilemiyorum.
Pcbyi nasıl çizdin onu bilmiyoruz. Misal, belki kristal bacaklarını röle kontaklarının arasından geçirdin.
Arduino kütüphanesi kullandım diyorsun sorun yazılımda da olabilir.
Çalıştığım bir firmada testlerde sorun çıkarıyor diye karakter lcdyi de topraklamıştık.
Lcd de sorun çıkarabilir. Nokia 3310 ekranı kullandığım devre yanında flash patlayınca ekran sapıtıyordu. Watchdog timer kullandın mı? Onu deneyebilirsin. Bir çok şey olabilir yani.

Keşke dedikleriniz elimde olan şeyler olsa cihazı kendime üretsem sıkıntı yok fakat bir frimaya üretince sizin dediğiniz gibi olmuyor malesef cihazı test etmek için bile 2 hafta beklemek zorunda kalıyorum. İstediğim zaman kazan dairesine giremiyorum. Frimanın yetkilileri ile giriyorum ve o zaman zarfında sadece birkaç saatlik vaktim oluyor. Bu yüzden dolayı testlerin hepsini yapamıyorum ve pcb çizimini paylaşamıyorum. Bu cihazdan yüzlerce satılacak bilmem anlatabiliyormuyum.

• Devrede 1 adet role var ve kristal ile birbirinden uzaktalar.
  • Arduino kütüphanelerini kullandığım için sorun olabilir. Fakat yazılımda timer kullanmadım bekleme fonksiyonları kullandım bu yüzden pek şüphelenmiyorum açıkçası fakat yinede kontrol edeceğim.
  • Karakter lcd sapıtıyor fakat bununla birlikte işlemcininde sapıtması normal değil bence fakat bunuda deneyeceğim.

Yorumlarınız için teşekkürler..

Alıntı yapılan: EGE - 01 Ekim 2014, 20:52:08
    1-Sigorta ayarlarına bakınız
    2-Gnd hatlarını kontrol ediniz,
    3-Kristal kondanstorlerinin değerini çek ediniz
    4-Mcrl direncini çek ediniz
    5-Besleme voltajını yükte iken çek ediniz

1-3-4 adımlarını zaten yapmıştım. 2 ve 5. adımları deneyeceğim. Teşekkür ederim..

Kendime şöyle bir yol belirledim:

• Gnd hatlarını kontrol edip gerekli yerlere gnd hattı bağlayacağım.
  • İşlemcinin dahili osilatörünü kullanarak deniyeceğim.
  • Yazılımı kontrol edeceğim.
  • Eğer bunlar olmazsa endüstriyel tabanlı bir Atmel işlemci  kullanmayı düşünüyorum.(Fakat Atmel friması Microchip gibi endüstriyel tabanlı işlemciler üretiyormu bilmiyorum.)

Eğer bir yanlışlığım varsa uyarırsanız sevinirim.

sadogan

Alıntı yapılan: sadogan - 01 Ekim 2014, 19:20:51
Kazan dairesinde kontaktörler varmı ? varsa şebeke üzerinden sizi bozması çok muhtemel.

Alıntı yapılan: Farukc - 01 Ekim 2014, 20:23:38
Evet var hemde dolu.

Alıntı yapılan: Farukc - 03 Ekim 2014, 10:01:16
Uyarıyoruz !.
Ama kontaktörler arasında yaptığın bir testin sonucu yok.
Demekki ciddiye almıyorsun.

EGE

Herkes şunu söylüyor Pic ile kontaktör -role vs vs ile çalıştığında pic sapıtıyor diyorlar hemen işlemci değiştirme arayışına gidiyorlar, her nasılsa bende hiç böyle şeyler olmuyor.

Sorunun temeline inmek lazım  bu tür olaylar sadece yazılım bilmek-işlemci değiştirmek ile  çözüm olmuyor maalesef Alaylı olmak lazım yani tecrübeli olmak lazım,

Yurt dışında devre dizaynını yapan ayrı -yazılımı yapan ayrı -kart tasarlayan ayrı dır .

Bu gibi işlerde kart çizimi ve kullanılacak malzeme seçimi çok önemlidir  püf noktalarını çok iyi bilmek gerek dolayısı ile çözüme en kıssa yoldan cevap almak istiyorsanız en azından kart çizimini buraya koyun işiniz çözülsün inanın burada çok değerli  bilgili insanlar var yoksa kendi başınıza bu işin içinden çıkamazsınız.

Erol YILMAZ

İlk uygulamanın müdahil olunabilecek en yakin yerde test edilmesi bizim isler için çok önemli.
Aksi halde iyileştirme calismasi bile yapılamaz hale gelinebiliyor.
Ayrıca mcu değiştirmek burada ne kadar çözümdür belli değil.
Problemli noktanin tespiti için plan yapilmali ve adim adim uygulanmalidir.
Sadece birşeyler değiştirmek sadece zaman kaybina yol acar.

Atmel kullanmadim ama pic ten çok daha kötüdür demek te sadece bir tahmin olur.
Bunu çözmenin yolu kendi atölye şartlarında kotu durumları oluşturup tek tek deneme yapmak teşhis veya teshislerden sonra da iyilesmeyi kendi gozunle görüp müşteride ürün değişime gitmektir.

patasana

Pic ile alakalı boyle başlıklar açıldığında pic dandik algısı oluyordu. İşte farklı üretici vede picden çok daha iyidir denilen üreticinin ürünü ile kullanılış olan tasarım. Mesele mcunun markası değilde tasarım bilmezlik olduğu ortada.

Alıntı yapılan: Farukc - 03 Ekim 2014, 10:01:16

Çok fazla yanlışın var. Ama hiç bir şeyi duymuyor ve anlamaya çalışmıyorsun. Endüstiriyel tip denilen şey sıcaklık ile alakalıdır. Cahil bir arkadaşın I kullan demiş. Onun farkının ne olduğunu yazdık ama onuda okumadın. Kafanda kuruyorsun, I olursa içi daha korumalıdır vs...

Cihazınızın tasarımında çok bariz hatalar var ve size yardım edilmesi mümkün değil. Hiç bir şeyi ticari olarak kamuya açık bir alanda yayınlayamayacağınızı kendiniz söylüyorsunuz. Boşu boşuna burayı meşgul ediyorsunuz.

Ücreti mukabilinde profesyonel destek almanız yapmanız gereken işlemdir.

Farukc

Alıntı yapılan: patasana - 03 Ekim 2014, 13:17:12
Pic ile alakalı boyle başlıklar açıldığında pic dandik algısı oluyordu. İşte farklı üretici vede picden çok daha iyidir denilen üreticinin ürünü ile kullanılış olan tasarım. Mesele mcunun markası değilde tasarım bilmezlik olduğu ortada.

Çok fazla yanlışın var. Ama hiç bir şeyi duymuyor ve anlamaya çalışmıyorsun. Endüstiriyel tip denilen şey sıcaklık ile alakalıdır. Cahil bir arkadaşın I kullan demiş. Onun farkının ne olduğunu yazdık ama onuda okumadın. Kafanda kuruyorsun, I olursa içi daha korumalıdır vs...

Cihazınızın tasarımında çok bariz hatalar var ve size yardım edilmesi mümkün değil. Hiç bir şeyi ticari olarak kamuya açık bir alanda yayınlayamayacağınızı kendiniz söylüyorsunuz. Boşu boşuna burayı meşgul ediyorsunuz.

Ücreti mukabilinde profesyonel destek almanız yapmanız gereken işlemdir.

• İlk önce atılan her mesajı bir kaç defa okuyorum fakat bir soruyu tam emin olmak için 2 defa sormak nedense tarafınızca baya sıkıntı olmuş.
  • Devre ve testler hakkında gerekli açıklamaları yapmama rağmen hala aynı şeylerin tekrar tekrar atılması cidden insanın moralini bozuyor..
  • Burada bir kaç konuda yardım bekleyen insanların üzerine bu şekilde atlayıp konudan soğutuyorsunuz bu forumda böyle olaylar olunca cidden insanın canı sıkılıyor.

Alıntı yapılan: Allegro - 03 Ekim 2014, 12:42:18
    İlk uygulamanın müdahil olunabilecek en yakin yerde test edilmesi bizim isler için çok önemli.
    Aksi halde iyileştirme calismasi bile yapılamaz hale gelinebiliyor.
    Ayrıca mcu değiştirmek burada ne kadar çözümdür belli değil.
    Problemli noktanin tespiti için plan yapilmali ve adim adim uygulanmalidir.
    Sadece birşeyler değiştirmek sadece zaman kaybina yol acar.

Atmel kullanmadim ama pic ten çok daha kötüdür demek te sadece bir tahmin olur.
    Bunu çözmenin yolu kendi atölye şartlarında kotu durumları oluşturup tek tek deneme yapmak teşhis veya teshislerden sonra da iyilesmeyi kendi gozunle görüp müşteride ürün değişime gitmektir.

Evet haklısınız, bende bu şekilde testleri yapmayı düşünüyordum. Bir yol haritası belirledim onun izinden gitmeyi düşünüyorum.

Alıntı yapılan: EGE - 03 Ekim 2014, 12:02:32
    Herkes şunu söylüyor Pic ile kontaktör -role vs vs ile çalıştığında pic sapıtıyor diyorlar hemen işlemci değiştirme arayışına gidiyorlar, her nasılsa bende hiç böyle şeyler olmuyor.

Sorunun temeline inmek lazım  bu tür olaylar sadece yazılım bilmek-işlemci değiştirmek ile  çözüm olmuyor maalesef Alaylı olmak lazım yani tecrübeli olmak lazım,

Yurt dışında devre dizaynını yapan ayrı -yazılımı yapan ayrı -kart tasarlayan ayrı dır .

Bu gibi işlerde kart çizimi ve kullanılacak malzeme seçimi çok önemlidir  püf noktalarını çok iyi bilmek gerek dolayısı ile çözüme en kıssa yoldan cevap almak istiyorsanız en azından kart çizimini buraya koyun işiniz çözülsün inanın burada çok değerli  bilgili insanlar var yoksa kendi başınıza bu işin içinden çıkamazsınız.

Burada çok değerli insanların olduklarının farkındayım bu yüzden buradan yardım istiyorum. Fakat anlatamadığım kısım şurası, devreyi yayınlamak bana bağlı değil. Hadi yayınladım diyelim ve bu konuya denk gelenler oldu (ki muhtemelen olucak). O zaman çok büyük sıkıntıya girerim ve bu projenin bir anlamı kalmaz. İnşallah derdimi anlatabilmişimdir.

Teşekkürler..

Alıntı yapılan: sadogan - 03 Ekim 2014, 11:18:32
    Uyarıyoruz !.
    Ama kontaktörler arasında yaptığın bir testin sonucu yok.
    Demekki ciddiye almıyorsun.

Kontaktörler ile devrenin bir bağlantısı yok daha açık nasıl yazılabilir bilmiyorum kontaktörler ile devre arasında 2metre var ayrıca dışardan gelen girişlerin tamamı filtreli.

Herkese teşşekkür ediyorum fakat aradan böyle adamlar atlayıp sen ciddiye almıyorsun diyince insan üzülüyor. Ben insanları ciddiye almak istemeseydim buraya konu açmazdım. Ama arkadaşların verdiği tavsiyelerin bazılarını yapmıştım. Bunları yaptım diyince ciddiye almamak oluyorsa , nediyebilirim ki daha...

Melih1802

Devrenin bulunduğu yerde nem oranından olabilirmi. Bunu denedinizmi.

sadogan

Alıntı yapılan: Farukc - 03 Ekim 2014, 18:08:13
Herkese teşşekkür ediyorum fakat aradan böyle adamlar atlayıp sen ciddiye almıyorsun diyince insan üzülüyor. Ben insanları ciddiye almak istemeseydim buraya konu açmazdım. Ama arkadaşların verdiği tavsiyelerin bazılarını yapmıştım. Bunları yaptım diyince ciddiye almamak oluyorsa , nediyebilirim ki daha...
Bu nasıl bir hitap şeklidir "aradan adamlar atlayıp"
Bilseydik bizde (kendi adıma) herhanbir bir şey yazmazdık.

LukeSkywalker

Arduino kutuphaneleri ile ticari proje , hem de gizli hem de yuzlerce hem de pompa motoru kontrol edilecek ama calismiyor. Tarantino filmi gibi.

patasana

Dışarıdan kontaktörlerin gürültüsü karta girdiği kesin olduğunu yazıyorsunuz. 2 yol ile bu gürültü devreye ulaşabilir. (3. bir yol bilen varsa yazar.)

1- Besleme hatları üzerinden devrenin her türlü giriş çıkışından.
Çoook süper bildiğinizden buralarda sorunum yok deyip kulak arkası ediyorsunuz.

2- Havadan manyetik alan ile girebilir.
Bununla alakalı çeşitli koruma girişimlerinin başarısız olduğunu yazdınız. Havadan ulaşma olasılığı çok düşük olacağı için bunun üzerinde düşünmeye gerek yok. En azından o ortamda cep telefonu veya başka bir cihaz çalışmasında sorun yoksa bu olasılık üzerinde düşünülmesi gerekmez.

Çok gizli, çok satacak, o olmaz, buradan değildir, ben oraya 2 kat hatta 3 kat filtre koydum oradan olamaz, dışarıdan gelen girişler filtreli......
vs diye yazıp duruyorsun.

Endüstriyel mcu diye bir şey uyduruyorsun. Bu tip mcu nedir diye merak ediyorsun. Yardım edenlere fırça atıyorsun. Durumunu özetleyenlere  bozulup gene veryansın ediyorsun...

Yukarıdakilerin hepsini sen yapıyorsun başkası değil.

Farukc

Alıntı yapılan: patasana - 03 Ekim 2014, 20:38:05
Dışarıdan kontaktörlerin gürültüsü karta girdiği kesin olduğunu yazıyorsunuz. 2 yol ile bu gürültü devreye ulaşabilir. (3. bir yol bilen varsa yazar.)

1- Besleme hatları üzerinden devrenin her türlü giriş çıkışından.
Çoook süper bildiğinizden buralarda sorunum yok deyip kulak arkası ediyorsunuz.

2- Havadan manyetik alan ile girebilir.
Bununla alakalı çeşitli koruma girişimlerinin başarısız olduğunu yazdınız. Havadan ulaşma olasılığı çok düşük olacağı için bunun üzerinde düşünmeye gerek yok. En azından o ortamda cep telefonu veya başka bir cihaz çalışmasında sorun yoksa bu olasılık üzerinde düşünülmesi gerekmez.

Çok gizli, çok satacak, o olmaz, buradan değildir, ben oraya 2 kat hatta 3 kat filtre koydum oradan olamaz, dışarıdan gelen girişler filtreli......
vs diye yazıp duruyorsun.

Endüstriyel mcu diye bir şey uyduruyorsun. Bu tip mcu nedir diye merak ediyorsun. Yardım edenlere fırça atıyorsun. Durumunu özetleyenlere  bozulup gene veryansın ediyorsun...

Yukarıdakilerin hepsini sen yapıyorsun başkası değil.

Mesajları dikkatli okursanız yardım edenlere fırça atmıyorum tam tersine hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. mesajları inceleyebilirsiniz ben sadece amacı yardım olmayan arkadaşları eleştiriyorum okadar. Ayrıca gürültünün karta girdiği kesin evet ama bence gürültü osilatörü etkiliyor diyorum. Endüstriyel mcu diye bir şey uydurmuyorum. Böyle bir şey duydum ve bununla ilgili yardım istiyorum diyorum. Ben Endüstriyel mcu hakkında soru sormanın varlığını araştırmanın bir hata olduğunu düşünmüyorum. Mesajları tekrar incelemenizde fayda var..

Alıntı yapılan: Melih1802 - 03 Ekim 2014, 19:34:04
Devrenin bulunduğu yerde nem oranından olabilirmi. Bunu denedinizmi.

Evet aslında olabilir ama test ettiğimiz yerdeki nem oranı oda şartları ile aynı. Pek sanmıyorum ama kontrol edeceğim.

Teşekkürler...

patasana

Laf ola torba dola.

Kristal gürültüden etkileniyormuş.  Demekki kartta bir gürültü varlığını onaylıyorsunuz. ..

Tüm mesajlarınızda gürültü bu karta giremez diye diretiyorsunuz. Ne şema, ne kod hiç bir şeyde yok. Nasıl yardım alacaksınız ? Birileri geriliyorsa bunun sebebi o kişiler değil. Size yardım etmemek istendiğide yok. Ama bu şekilde olamayacağı kesin.

Yaptığınız devrenin uydu kontrolü yapmadığını varsayarak, devreyi bir bilene göstermenizde çok fayda var.Altı üstü plc türevi bir kontrol cihazından başka ne olabilir?

leblebitozu

Hızlı çözüm istiyorsan devreyi izoleli AC/DC ya da DC/DC konvertör ile beslemeyi deneyebilirsin.