Karmaşık bir SMPS arızası

Başlatan Mucit23, 21 Nisan 2015, 22:03:29

HexfeT

Siyah trafoya benzeyen malzeme PFC indüktörü, irfp460 ise PFC fet'i. İndüktör üzerindeki ikinci sargı ise diyot ve kondansatörden sonra primer taraftataki IC'leri besliyor olabilir.

Fet'i ve indüktörü sökerek PFC yi iptal etmiş oluyorsun. PSU nun geri kalanı bu şekilde çalışabilir.

Eğer fet, gate ve drain kısadevre olacak vaziyette yanmışsa sürücüyü de uçurmuştur. IRFP460'ı süren her ne ise sağlamlığını kontrol ettikten sonra fet'i değiştir. Köprü diyot sonrası ana kapasitörü mutlaka ölç. Bu kapasitörün bozulması direk PFC arızasına sebep oluyor çünkü. Sorunsuz çalışırsa bara voltajını ölç. PFC muhtemelen gerilimi 370v civarına boost ediyordur. 

Mucit23

PFC denilen malzeme sağlammıdır sizce? İki taraftada çok düşük bir direnç var. Hatta kısa devre. IRFP460' değiştirmek kolay. Ama yenisini taktığım zaman aynı bölgenin uçmayacağına nasıl emin olabilirim?  Ayrıca IRFP460'da dediğiniz gibi kısa devre durumu söz konusu değil. Aslında patladığı halde Drain source arasında kısa devre göremedim. Sürücücün arızalı olduğunu sanmıyorum.

Kondansatörü sökmüştüm o sırada ölçtüm problem yok gibi.

Birde Bu PFC denilen elemanlar ilk defa karşılaşıyorum. Nedir? Ne amaçla kullanılır?

HexfeT

PFC indüktöründe sorun olacağını sanmam. Düşük direnç göstermesi normal. Elimden yüzlerce arızalı güç kaynağı geçti diyebilirim. PFC indüktörünün yandığını sadece yanlış nüve materyali seçilmiş olanlarda gördüm. Bu hatayı yapan da koskoca güç kaynağı üreticisi FSP! Tıbbi cihazda böyle salakça bir hata olacağını sanmıyorum.

Ya öncelikle PFC katındaki diğer elemanları kontrol edeceksin, ya da uğraşmadan direk fet'i değiştirip deneyeceksin. Yine yanarsa sorun aramaya devam.

PFC konusunu araştırabilirsin. "Power Factor Correction"

Mucit23

Teşekkürler cevap için.  PFC Denilen elemanın bire bir trafo gibi düşünmeye başladım.  Ölçü aletiyle iki tarafinda kisa devre göstermesi biraz  soru işareti olusturuyor. Herhalde fet ile cok yuksek frekansta anahtarlaniyor.

PFC nin çevresinde ki bütün elemanları kontrol ettim. Arızalı başka malzeme bulamadım.  Mosfeti degistirdigimde çalışması gerekir. Umarım Başka bir problem çıkmaz

JOKERAS

Fet'i takmadan önce gate'ine analog ölçü aleti ile 2.5v kademesinde bak,aletin ibresi tık, tık, tık belli bir zamana göre titreyecek,
bu start pulse'i.Bu pulse yoksa Fet köfte olabilir!

Mucit23

Osiloskobum var. Mosfeti Takmadan önce gate sinyalini inceleyecegim.

z

Bu tip resimler çekerken yanına kesme şeker, kalem, çakmak vs koymakta fayda var.

Bu malzeme mosun gate bacağına mı bağlı.

Gate sürme trafosu gibi duruyor.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

JOKERAS

Yok z usta gate sürücü olduğunu sanmıyorum.
İlk resimdeki siyah büyük parça.
Olsa olsa PFC bobini-Trafosu'dur diye tahmin ediyoruz.

HexfeT

İçinde toroid nüveye sarılı indüktör var büyük ihtimalle.

Mucit23

Resimdeki parçanın boyutlari yaklasik olarak 50x55x35mm

mosfet dogrudan bu elemanı anahtarliyor.  Bir önceki sayfada şema çıkarmaya çalıştım.  Bu arada pcb 1 den fazla katmana sahip.  Alttan ışık tutunca arada giden yolları görebiliyorum. Takip etmesi cok zor.

Az önce malzemeciden mosfet alip geldim. Umarım sıkıntı yaşamam.

ares

bu elinizde ki smps short-arc xenon lamba yı calıstıran devredir. elektronik devre cıkısında kucuk bır tesla bobını mevcuttur. lamba baglı ıken ilk ateşleme için katot ıle anot arasında lambanın tipine gore 20-30 kilovolt luk bır peak te atlama yaparak lambayı iyonize eder ve devamında smps yıne lambanın gucune gore 10volt ile 25-30v arasında akım modunda lambayı calıstırır.yanı devreyı tam calıstırabılmek ıcın  lambanın bağlı olması gerekebılır..saygılarr

Mucit23

Mosfeti değiştirdim ama yine problem var.

Mosfeti PFC dediğimiz malzemeyi ve diğer söktüğüm elemanları yerine taktım.
Mosfet anahtarlıyor gibi ama PFC dediğimiz malzeme kısa devre olduğu için Mosfet iletime geçtiği anda lamba yanıyor. Anahtarlama frekansı 10Hz gibi birşey Bu frekansta anahtarlarsa Arada Lamba olmazsa eğer ne olursa olsun sigortayı camı çerçeveyi indiririz yine. Lambanın kesinlikle yanmaması lazım.

Test videosu aşağıdaki gibi.
https://www.youtube.com/watch?v=3S-ZIsLIOL8

Bu Kapalı kutu hakkında hiçbir döküman bulamıyorum. Nedir neyin nesidir hala tam olarak anlayabilmiş değilim. Tahminler üzerinden gitmek aklımda soru işaretleri oluşturuyor.

Üstelik Kara kutuyu lehimleme den mosfeti lehimledim ve Gate sinyaline osiloskop ile bakayım dedim. Osiloskobun Şasesini Köprü diyotun - çıkışına değdirdiğim anda evin girişindeki kaçak akım rölesi atıyor.

Acaba PFC dediğimiz malzemeyi takmadan gidip makine üzerindemi denesem. Şuanda aklıma birtek o geliyor. Belki gereksiz birşeydir. Fazladan takmışlardır.

JOKERAS

Yapma Mucit23,olurmu öyle şey fazladan malzeme takılırmı? :)

PFC dediğimiz bir malzeme değil bir devre,şöyle düşün DC/DC boost convertörler varya onun gibi bir şey.
O siyah parça sadace PFC'nin bobini olabilir.

Scobunu topraklı prize takarsan faz nötr çakışması oluyordur,o sebeple atıyordur diye tahmin ediyorum.
Belki köprü diyot bu şekilde arızalanmış olabilir.

PFC 10hz olmaz, start pulse'dir o,start aldıktan sonra asıl osc çalışır,yaklaşık 50khz civarlarında olabiliyor.

Bak ares arkadaş daha önceleri uğraşmış o devreyle,kendisiyle irtibata geçip
şema malzeme konusunda yardımcı olabilir sanırım.
Şansını dene derim.

ylmz

1 ) Mosları tetikleyen trafo vardır büyük bir ihtimalle onu kontrol et
2 ) Mosların girişindeki diyotlar
3 ) Baba kondansatörler
4)  Giriş köprü diyotu
5)  Çıkıştaki hızlı diyotlar
Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups