Basit bir boost converter tasarımı

Başlatan Cemre., 26 Nisan 2015, 21:16:37

z

Sorunsuz çalışan ilk prototipte, arızalı bir tansiyon aletinden söktüğüm pompayı vakum pompasına dönüştürmüş ve kullanmıştım. Daha sonra aynı pompadan bulamadım farklı olanlardan küçükleri yeterli emiş yapamadı. Büyük olanları da Z eksenine koyamadım uzağa koydum ve sorunlar başladı.

Bazı işler de sıkıştırınca askıya aldım. Şu sıralar smd projesine kızgınım.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

fatih6761

Alıntı yapılan: z - 26 Nisan 2015, 22:24:25
Sorunsuz çalışan ilk prototipte, arızalı bir tansiyon aletinden söktüğüm pompayı vakum pompasına dönüştürmüş ve kullanmıştım. Daha sonra aynı pompadan bulamadım farklı olanlardan küçükleri yeterli emiş yapamadı. Büyük olanları da Z eksenine koyamadım uzağa koydum ve sorunlar başladı.

Bazı işler de sıkıştırınca askıya aldım. Şu sıralar smd projesine kızgınım.
Hocam biraz uçuk ve muhtemel başarısız bir fikir ama söylemeden edemeyeceğim. Isınan gaz genleşir soğuyan gaz büzüşür. Ucu kapalı tüp ona bağlı peltier tüpün ucunda boru onun ucunda smd malzeme. Borular ince, tüp küçük olsun.
XY koordinatları ayarlansın. Kafa smd malzemenin tepesine bastırsın. Peltier tüp içindeki havayı soğutsun. Havanın basıncı küçülsün smd malzeme yapışsın. Konum ayarlansın peltier ısıtılsın gaz genleşsin basınç artsın smd malzeme düşüversin.
Stirling motoru gibi oldu sanki. Piston yerine bizim smd malzeme var.
Bu işlem ısıtma soğutma için en azından 10-15 saniye sürebilir ki bu istenmeyen bir gecikme. Öylesine denenebilir diye fikrimi sundum sürç-ü lisan ettiysem affola :)
Bir de piezo pompalar vardı bir ara ama çok yeni bir teknoloji ulaşması zor.

Cemre.

Hocam konu dağılmadan, çizim budur, çizime sadık kalınarak kurulacak bir devrenin çalışma ihtimali %kaçtır? :)

not1: Diyot rastgele seçilmiştir
not2: Hesaplamalar konunun ilk mesajındaki hesaplamalardır.

Aklıma takılan soru; NE555 18V'ta ne gibi bir tepki verecek? Umarım yanmaz.. 16V demiş max çalışma gerilimi datasheet, yanlış bakmadıysam..

Ve en büyük problem, çıkışı nasıl invert ederim? Tamamen unutmuşum...

fatih6761

Hocam inverting converter için şema yukarıdaki gibi olmalı. Sizin çizdiğiniz non inverting step up devresi.

Icarus

555'in 3.pin'nine gelen gerilim Vout'dan her zaman daha yüksek olacaktır.
Ayrıca 555'in raise ve fall time'ları 100ns, output impedance'i yüksek. Mosfet yavaş yavaş açılıp, yavaş yavaş kapanacak. Isınacak vb...
Şanslıysan L1 + Mosfet bir osilasyon bile yapabilir...

Cemre.

Alıntı yapılan: Icarus - 26 Nisan 2015, 23:45:36
555'in 3.pin'nine gelen gerilim Vout'dan her zaman daha yüksek olacaktır.
Ayrıca 555'in raise ve fall time'ları 100ns, output impedance'i yüksek. Mosfet yavaş yavaş açılıp, yavaş yavaş kapanacak. Isınacak vb...
Şanslıysan L1 + Mosfet bir osilasyon bile yapabilir...

Hocam, bir çözüm öneriniz var mı? Başka nasıl bir yol izleyebilirim sizce..

CLR

MC34063 ile yapabilirsin, hatta ripple'ı da ayarlayabilirsin. Hesaplamaları herşeyi uygulama notlarında güzelce anlatılıyor, step-up uygulaması yapıp malzemeleri ona göre seçeceksin sadece.

12V'tu 24V'a dönüştürüp 1A-2A sürekli çıkışta aldığım uygulamalar yaptım. (çıkışını kuvvetlendirerek)
Hatta bu IC ile 3-4 yıl önce voltajını tam olarak hatırlamıyorum ama (500-750V civarında olduğuna enimim) çıkış voltajı veren bir step-up yapmıştım.
Bir elektronik malzemeyi anlık bu voltaja maruz bırakarak teste sokmak gerekmişti. Diyeceğim malzemeleri frekans, akım ve gerilim verilerine göre seçtikten sonra rahat çalışıyor.

30V çok kolay sadece çıkış akımın 0,5A bu nedenle mc34063'ün çıkışına bu akıma dayanacak mosfet/BJT koyman gerekiyor, çünkü içindeki driver BJT bu voltajda ve bu akıma dayanamaz. Diğer malzemeleri de bu voltaj akım değerinin üzerinde seçmen gerekiyor. 2-3 katı gibi. Mosfet kullanırsan low side ve high side BJT ile mosfeti sürmen gerekebilir çünkü mosfeti tam iletime sokmak için. Bu durumda 18V olayına da dikkat etmen gerekir, çoğu mosfet +20V'a kadar gate voltajı izni verir, 18V'ta birşey olmayabilir ama 15V zener ile voltajı sınırlayabilirsin.   

Feedback olduğu için ripple olayını da ayarlayabilirsin. Malzemelerin hepsi TR'de bulunur.
Knowledge and Experience are Power

Cemre.

@CLR Hocam su an eve gidiyorum, hemen arastiracagim, tesekkurler, iyi gunler..

mesaj birleştirme:: 27 Nisan 2015, 11:40:34

Hocam frekans sınırı benim için uygun değil sanırım? 45kHz?

z

Alıntı yapılan: huseyin67 - 26 Nisan 2015, 22:50:59
Ve en büyük problem, çıkışı nasıl invert ederim? Tamamen unutmuşum

P kanal MOS kullan. Source beslemeye direk bağlı olsun. Drain ile şase arasına bobini bağlarsın. Gate doğrudan 555 çıkışına bağlanır.

skara1214

Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

CLR

Knowledge and Experience are Power

Cemre.

Alıntı yapılan: skara1214 - 27 Nisan 2015, 11:51:46
şunada bir bakıver;
http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm1577.pdf   

Hocam mosfetin dışarıda olduğu bir uygulama göremedim datasheette, bana böylesi lazım, öyle bir kullanımı var mı?

z Hocam, nerede yanlış yapıyorum?

mesaj birleştirme:: 27 Nisan 2015, 12:16:32

Alıntı yapılan: CLR - 27 Nisan 2015, 11:57:56
Uygun 100khz'e kadar çalışıyor

Hocam http://www.nomad.ee/micros/mc34063a/ buradan hesaplattım ancak çok ara değerler çıkıyor, bluemavi.com'dan bakıp en yakın değerleri koyunca olur mu diye düşündüm ama 45kHz ve 30V benim için en önemlileri, siz ne düşünüyorsunuz?

JOKERAS

huseyin67 usta,

Bunu MCU ile yapsan olmazmı?
İstediğin gibi ayarlarsın fonksiyonel bir alet olur.

PWM veya Frekans kontrollü bir sürme mantığı ile fet'i sürersin,
çıkıştan aldığın feedback'i işlemcinin comparatör'üne girersin buradan OVP(Over Volatge Protect) kontrolü yaparsın.

Fet'in Drain ucuna bağlayacağın R-Sens(Shunt) direnci ilede veya yüke bağlayacağınız bir Shunt ile çekilen akımı okuyup işlemcinin adc'sinden girip PID(Proportional Integral Deriviate)gibi bir algoritma ile akımıda kontrol etmiş sabitlemiş olursunuz.
Al işte 10 numara bir alet oldu.

Hocan bunu görünce 100 değil 200TL verir:)
DC/DC Boost regülatör yaptın,fıstık olur fıstık.

invert etmek Buck Boost oluyor,şöyleki;
akımı ilk olarak bobine basıyorsun,burası buck.
Sonra fet'i kesime soktuğun anda invertini boost etmiş oluyorsunuz.

N kanal fet'te sorun şu,fet'in gate'ni iyi doyurman gerek gate'i aç bırakırsan fet tam iletimde olmaz
bu sebeple bobini girdiğin akımla şişiremezsiniz.
Diye düşünüyorum.

z

V2 kaynağı tek bir pals vermiş. Bunun yerine sürekli olarak dörtgen palsler veren bir kaynak kullanacaksın.

CLR

@huseyin67

18V, 30V, 45Khz , %2 Vo ripple, 500mA istiyorsan aşağıdaki değerleri kullan ama mc34063 çıkışını dediğim gibi kuvvetlendirmen gerekiyor, mosfet veya bjt olabilir
bazı değerleri bulamam diyorsan mesela 62k gibi, 50+12 kullanabilirsin

Ct=390 pF
Rsc=0.1 Ohm
Lmin=100 uH
Co=1000 uF
R=180 Ohm
R1=2.7k R2=62k (29.95V)

Negatif çıkış lazımsa
18V, -30V, 45Khz , %2 Vo ripple, 500mA istiyorsan aşağıdaki değerleri kullan

Ct=560 pF
Rsc=0.1 Ohm
Lmin=100 uH