CSD işletim sistemine ne oldu ?

Başlatan ByTEK, 27 Eylül 2015, 13:33:24

ByTEK

@t600 hocam sayenizde forum canlandı [emoji1]

trgtylcnky

Bu işletim sistemini kullanmıştım, insan mutlu oluyor: http://kolibrios.org/en/

mesaj birleştirme:: 29 Eylül 2015, 18:22:47

Ayrıca;
http://mikeos.sourceforge.net/write-your-own-os.html

quarko

Bence @t600, kendisi için QBasic te "Türkçe Dilbilgisi" kurallarını pratik yaptıracak bir program yazmalı. En faydalı işi yapmış olur.
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

engerex

Tamamına yakını assembly ile yazılmış işletim sistemi. x86 olan sürüm açık kaynak, x86-64bit olan ise kapalı : http://www.menuetos.net
Quake, DOOM oyununu oynuyor, film mp3 izliyor dinliyor, webde geziyor ve dahası.

Açık kaynak  olan bir işletim sistemi ancak amaç x86 tabanlı Windows EXEleri çalıştırmak. Tersine mühendislik ile : http://www.reactos.org/

Windows XP andırıyor.

Eğer gerçekten çok öenmli ise şimdi bunlar MS-DOS uyumlu "React-DOS" ta çalıştırıyordur. (Dikkat arkada GiMP)

Bunlar gönüllülük esasına dayalı bireysel projelerden birkaçı. Devlet desteği olsaydı neler yaparlardı?

Düşündüğünüz proje bunlardan daha ileri olacak mı?

ilhan_mkp

Alıntı yapılan: t600 - 29 Eylül 2015, 14:03:02
Bugün askeriyede 5 bit telemler var , çünkü windovstan daha güvenli . Elimizde iyi kötü çalışan ve diğerlerinin virüs bile yazamayacağı bir işletim sistemi olur ve devlet bunu bir noktada kullanmak için ikna edilirse iş değişir.
Önümüzde 2 yol var ,

o telemler asker aylak kalıp sağda solda siftinmesin diye var gayet güvenli ve teknolojik haberleşme sistemleri var askerimizin.
diğerleri o virüsü yazar bi ürüne zarar vermek üretmekten kolaydır.
milli değilde daha global düşünmek lazım nasıl anlatsam androidi dünyada popüler yapan ne çinliler milli işletim sistemi peşinde koşmuyorlar ama ekonomileri coştu

trgtylcnky

@engerex ReactOS linux tabanlı değil. Sitesinin ana sayfasında şu yazıyor: "Written completely from scratch, ReactOS is not a Linux based system, and shares none of the UNIX architecture."

ReactOS geliştiricileri Windows bileşenlerini tersine mühendislikle yeniden yazıyorlar. Yani tam olarak öyle değil de Windows bileşenleri hakkında bilgiye sahip olduktan sonra kendi uyumlu alternatiflerini yazıyorlar desek sanırım daha doğru olur.

ByTEK

Yazılımda tersine mühendislik nasıl birsey ?

z

Bir exeyi yada dll'i disassembly edip programı yazanın ne yaptığını tersden giderek anlamaya çalışıyorsun.

Yani source kodda kodlanan temel fikre ulaşmaya çalışıyorsun.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

tunayk

Genel manada  kaynak kodları kapalı olan bir uygulamanın kaynak kodunu yeniden düzenlenebilir bir seviyede elde etme işi olarak tarif edilebilir. Ancak illaki bu seviyede de olmak durumunda değildir. Örneğin haberleşme yoluyla bir makineyi kumanda eden bir yazılımın kaynak kodlarını çözmeseniz de haberleşme hattını dinleyerek yazılımın verebileceği tüm komut alternatiflerine karşılık gelene haberleşme çevrimlerini elde etmek te aynı yazılımı yapmak için yeterli bir veri dir. Görsel tarafları zaten gözle görülüyor. Gözle görülmeyen taraflarında kaynak kod olmasada elde edilen veriler ile aynı fonksiyonlar gerçeleştirilebilir.

Bir exe dosyası diskte herhangi bir text dosyası gibi durur. Ancak içerik makine diline derlenmiş özel kondlardan oluşur. Eğer makine dilini anlayıp kendinize göre düzenleyebiliyorsanız bu da bir rev. eng. sayılabilir. Bu alanda SoftICE vb. çeşitli toollar var ve gerek dosyayı gerekse çalışma anındaki rami gözlemleyebiliyor ve programı debug modda işletebiliyorsunuz. Bu sayede şifre bulma/kırma vb. işler de yapılıyor.  Lakin çalışma asm kodunda.  ASM kodundan C'ye döndürebilen toollar olduğu da ayrı bir vakıa. Fakat bunların en iyisi (benim bulabildiğim) fonksiyonları oluşturup buların içinde ASM kod göstermekten öteye geçmiyor.

engerex

Alıntı yapılan: trgtylcnky - 29 Eylül 2015, 23:48:14
@engerex ReactOS linux tabanlı değil. Sitesinin ana sayfasında şu yazıyor: "Written completely from scratch, ReactOS is not a Linux based system, and shares none of the UNIX architecture."

ReactOS geliştiricileri Windows bileşenlerini tersine mühendislikle yeniden yazıyorlar. Yani tam olarak öyle değil de Windows bileşenleri hakkında bilgiye sahip olduktan sonra kendi uyumlu alternatiflerini yazıyorlar desek sanırım daha doğru olur.
Haklısın, linux olarak kalmış aklımda. Tersine mühendislik aynı olaydan bahsediyoruz. EXE'lerin çalışması için olmazsa olmaz Shell32.dll gibi dosyaları tekrar yazıyorlar. (Eğer yanlış hatırlamıyorsam) Daha önce lisans problemleri nedeniyle Linuxta Wine çalışması için Windowstan bazı dosyaları son kullanıcının elle kopyalaması gerekiyordu. Sanırım şimdi böyle bir şeye gerek yok. Belki de aynı temel çalışmaları kullanıyorlar.