CSD işletim sistemine ne oldu ?

Başlatan ByTEK, 27 Eylül 2015, 13:33:24

engerex

MS-DOS zaten bitti. Uzun süredir kullanılmıyor. Donanıma erişimi de kısıtlı bir yapı. Bir firmaya ait kapalı kaynak kodlu MS-DOS üzerine kurulacak bir sistem zaten ne kadar milli olabilir? Anca bitirme projesi gibi bir şey olur. Linux üzerine git çok daha mantıklı. Zaten masaüstü ortamı giderek daralıyor. Gelecek mobilde. Gelecek ARM'da. Belki x86 kısa vadede ölmeyecek ama ARM pazar payı hızla yükselirken x86 hızla düşecek. Cebimizde taşıdığımız telefonlar bile yerini saat, gözlük, bileklik gibi akıllı cihazlara bırakacak. Bu cihazlar aynı zamanda bilgisayarımız olacak. Bu cihaz bir ekrana kablolu/kablosuz bağlanıp görüntüyü aktaracak. Fiziksel veya sanal klavye belki de farklı kontrolcülerle kişisel bilgisayarlarımız kullanacağız. Bu saatten sonra biri kalkıp MS-DOS tabanlı bir işletim sistemi geliştirelim derse emeklerinin heba olacağını söyleyebilirim. Sıfırdan yazacağım derse önünde çok yol var. Linux veya benzeri bir yapıyı kullanırsa zaten bir çok kişi bir çok şey için emek harcadığından çok daha çabuk ilerleyecek.
Bir işletim sistemi yazacaksanız sürücüleri de düşünmelisiniz: Google ChromeBook projesini en çok sekteye uğratan şeyin printerlar olduğunu açıkladı. Ortalık o kadar printer çöplüğüne dönmüş ki sürücülerle başa çıkamıyorlar. Piyasa da o kadar çok donanım ve çevre birimi var ki hangisi için sürücü yazacaksın?
Bir işletim sistemi yazacaksanız temel uygulamaları da düşünmelisiniz: Hangi kitleyi hedefliyorsunuz ve hangi ihtiyaçlarını karşılayabileceksiniz? En baştan bir ofis uygulaması olacak mı yoksa Milli Not Defteri bize yeter mi diyorsunuz? Ofis uygulaması olmadan bir eğitim kurumunda dahi kullanılamaz. Bir şirkette sekreter bilgisayarı dahi olamaz.

t600

engerex , haklısın , bu durumda  zaten biz birşey yapamayız , adamlar datasehtleri sadece kendi aralarında paylaşır , biz kalırız .Bu noktada şu aklımıza gelmeli , işletim sistemi internete girmeye yarıyan birşey değildir .
Ben şunu gördüm . Pek yakında insanlar çok daha cahıl olacak , Evindeki bir lambayı bağlayamayacak kadar , ama kollarındaki saat veya telefon u  sadece kullanacaklar , ve buna köle olacaklar , bununla yönetilecekler , Hiçcir mahremleri kalmayacak , ve bu işler gitgide uzaklaşacak . Evet bir bu gemiye binemedik , Ama elimizde 3.1 tarzı birşey hazırda olursa  birgün iş değişir .Donanımın küçülmesine takılmamak gerek . Bugün askeriyede 5 bit telemler var , çünkü windovstan daha güvenli . Elimizde iyi kötü çalışan ve diğerlerinin virüs bile yazamayacağı bir işletim sistemi olur ve devlet bunu bir noktada kullanmak için ikna edilirse iş değişir.
Önümüzde 2 yol var ,

Gökhan BEKEN

@t600 hocam daha forumda Türkçe yazı yazamıyorsunuz.  İşletim sistemi nasıl yazacaksınız?
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

ByTEK

@Gökhan BEKEN Hocam işletim sistemi Türkçe ile yazılmadığına göre sanırım sıkıntı olmaz..  ::) :P :o

t600

havayı değiştireyim bir müzik dinleteyim size , rahmetli Allah için yazmış .
! No longer available

kantirici

mufitsozen

Alıntı yapılan: SercanTEK - 29 Eylül 2015, 14:32:05
@Gökhan BEKEN Hocam işletim sistemi türkçe ile yazılmadığına göre sanırım sıkıntı olmaz..  ::) :P :o

Aslinda Turkcyi de Isletim Sistemini de daha yazamiyor arkadas. Yani diyor istesem yazarim. Yazdiktam sonra tartisinda bilgi kirliligi olmasin.

Aralik basinda bu konuya geri doneriz, su milli windowsla beraber (msdos kaynak kodu elimizde olduguna gore qbasic ile 2 ayda windows 3.1 yazilir dedi arkadasimiz)

Sonucu gorenler bu konuda artik bir soz soyleyemeyecek duruma gelir zannimca.

Ben 7 aralik 2015'i outlook'da isaretledim. Arkadastan herkesin agzini kapatacak sekilde bir milli windows 3.1 bekliyoruz, qbasic ile yazilmis.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

z

Hocam işletim sistemi yazılır da para getirmesi için yaygınlaşması lazım. Kimse bu riske girmez. Sonuçta çok büyük bir ekip ve zaman işi.

Başarılı bir işletim sistemi yapıp satabilmesi  için piyasaya girildiği anda yanında hiç bir eksiği olmayan uygulama programlarını da bedavaya verebilmek lazım.

Nedir bu uygulamalar?

Aklınıza gelen herşey.

Çok daha öncesi var ama miladı 1980 yapsak. 35 senelik birikime meydan okumak çok zor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

engerex

Diğer ülkelerin ilkokulda programlama dersini zorunlu hale getirdiği dönemde biz sadece sosyal ağları konu etmekle yetiniyorsak gelecekte de pek aydınlık değil. Tüketen topluma gidiyoruz. Yüksek teknoloji üretirsin tarım üretirsin ama üretip dünyaya satarsın. Dünyanın ürettiğini tüketirsen bir bakmışsın cebindeki para onların cebine girmiş.

t600

Sadece paramız gitse iyi , veririz  kurtuluruz . Bankalar ,  piyasadaki paranın çok  ama çok fazlasını kıredi olarak verirler . Biz bu kırediler ile ihtiyaç sandığımız , üretemidiğimiz  son teknoloji  zımbırtılardan alırız . Fakat bu hacim öyle büyür ki  dolaşımda olan para borcun faizine yetmez , Çocuklar ellerinde son teknoloji oyuncaklar ile oynar iken büyükler evlerini arsalarını  satar borçlarını ödemek için sonu olmayan bir uçuruma giderler . Donanımdaki para ,  borcu ödeyemediği için tüm mal mülk ve hatta daha kötüsü  başkalarının eline geçer .
Korkmayın Allah bizimle  . Sizden işletim sistemi  yapmanızı istemiyorum bende yapamam belki   . Bu forumun Türkiye için önemli olduğunun biliyorum . Bu yazıları 10 - 20 yıl sonra çocuklarımız okusun , onlara aktarabileceğimiz bir gerçek , Bu yola nasıl düştüğümüzü , babalarının ne düşündüğünü ne yaptığını  bilsinler , Samimiyetinize güvenerek ,lütfen imla kurallarını bahane ederek bu yazıları silmeyin . Bu yazılar geleceğe duğadır .

yamak

Arkadaşlar üşenmeden şu konuya cevap yazıyosunuz ya hayret ediyorum...

t600

Doğru cevaz yazmayın , beni de  ortaçağdaki kilisenin yaptığı gibi  forumdan aforoz edin . Atın , İçinizde bizim  bunları yapabileceğimize inanmayanlar  var , Bir toplum durumunu  düzeltmedikçe Allah onları düzeltmez . Lütfen bunları yapabileceğimize inanın . Devrim arabası yapıldı da ne oldu ?   Ben 3.1 i yazsam ne olacak ????

CaFFeiNe

@t600

arkadaş laf salatalığı yapacağına bişey yap/yaz da paylaş ta milletin ağzının payını ver, amacın ne? ben lider olayımda arkama birkaç yüz yazılımcı katılsın ben onlara yol göstereyim onlarda işletim sistemi yazsın vs?, politikaya atıl bence sen

boreas

Öyle demeyin yaw çok eğlenceli oluyor. Günüme keyif kattı vallaha sağolasın @t600 :)