Sim908 ile TCP Bağlantısını nasıl test ederim?

Başlatan Mucit23, 24 Ekim 2015, 19:03:09

Mucit23

Selamlar

Bu GPRS modülü ile TCP bağlantısını test etmem gerekiyor. Modüle internet bağlantısı aktif olan bir M2M kart takılı. Daha önce ethernet ile hiç uğraşmadım. Bu yüzden teknik olarak nasıl bağlantı kurmam gerektiğini bilmiyorum.

İnternette sim908 için TCP, FTP bağlantıları için örnekler buldum. Bağlantı kurmak istiyorum ama nereye nasıl bağlanacam onu bilmiyorum. Şimdilik bilgisayarımda HW Hercules FTP test programını yükledim. Bu programın ayarlarını nasıl yapmam gerekiyor? Ufak bir örnek verebilirmisiniz?

Mucit23

TCP bağlantısı için uğraşıyorum.

Buradaki programı indirebilen varmı?
http://m2msupport.net/m2msupport/tutorial-for-simcom-m2m-modules/
İndirmek istediğimde Java sürümü uyumsuz diyor.

polleme

Alıntı yapılan: Mucit23 - 24 Ekim 2015, 21:47:42
TCP bağlantısı için uğraşıyorum.

Buradaki programı indirebilen varmı?
http://m2msupport.net/m2msupport/tutorial-for-simcom-m2m-modules/
İndirmek istediğimde Java sürümü uyumsuz diyor.

Bu program inmiyor, online bir program. Çalıştırmak için Java'nın güncel olması ve Control Panel Java ayarlarında da bu sitenin girilmiş olması gerekiyor. Bunlar yapılıp browser yeniden başlatılınca çalışıyor.

OG

HW Hercules basit güzel bir program.
Sim908 konusunu bilmiyorum ama HW Hercules programını basitçe çözebilirsin.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Mucit23

Hocam hercules ile bir TCP server kurmam gerekiyor. Burada bunun ayarlarını nasıl yapacam onu bilmiyorum. Etrafımda okadar çok döküman varki döküman karmaşası içerisindeyim.

Bu javanında security ayarlarını yaptım. Ama düzelmedi. Hala açılmıyor.

sadogan

http://s6.dosya.tc/server3/9mqqw1/tcp.rar.html
TCPserver.exe istedigini yapıyor yanlızca dinleyeceği portu yazip sonra listen yapıyorsun

MrDarK

Herculesin öyle zor bir ayarı yok. Server portunu yazıp TCP modunda açacaksın. Sonra modeminin ayarlarına girip bilgisayarının TTNET IP'sinin server portuna yazdığın rakamı local IP'sinin portuna yönlendirdin mi olay tamamlanıyor.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

polleme

Hercules içinde TCP Server modu aktif edip ardından TCP Client ile ona bağlanarak kısa bir test bile yapabilirsiniz. Yazılım buna bile imkan tanıyor. Böylece nasıl çalıştığını daha net anlayabilirsiniz.

Mucit23

Hercules ile deneme yapıyorum. Sormak istediğim birkaç soru var.

TCP server'da Port değerini 1000 olarak belirleyip server'ı açıyorum. Sonra TCP Client moduna geçip IP adresini 127.0.0.1 giriyorum Port olarak da yine 1000 giriyorum. Connect diyince bağlantı kuruluyor.

Fakat ben bu 127.0.0.1 değerini neye göre belirleyeceğim Onu anlamadım. Birde Server modunda sadece port giriyorum ama IP adresi girmiyorum. Burada IP adresini öğrenmek için modemin içine girdim. Modem benim PC ye 192.168.2.158 gibi bir IP vermiş. Burada benim TCP server IP'si'de mi bu oluyor. Eğerki Server IP'si bu ise neden client'de  127 ile başlayan bir ip girmek zorundayım?

@MrDarK
Alıntı YapSonra modeminin ayarlarına girip bilgisayarının TTNET IP'sinin server portuna yazdığın rakamı local IP'sinin portuna yönlendirdin mi olay tamamlanıyor.

Bunu biraz daha açıklayabilirmisin?

MrDarK

@Mucit23 ;

Modem markasından markasına değişiyor, Port yönlendirme diye araştır kendi modem markana göre.

Sonra hangi portu,hangi IP'li bilgisayarın portuna istersen ona yönlendiriyorsun. Örneğin Hercules'de 1000 nolu portu server açtın. Modemden de 1000 nolu portu bilgisayarının IP'si olan 192.168.2.158 IP ve 1000 portuna yönlendirdiğinde GSM modülden yapman gereken tek şey TTNET'in sana verdiği IP'nin 1000 nolu portuna bağlantı kurmak. TTNET IP'sini görmek için ;
https://yandex.com.tr/yandsearch?text=ip%20adresim&from=os&clid=1836588

Linklerinden faydalanabilirsin.

polleme

127.0.0.1, makinanın kendisi demektir. Bir makina, kendi üzerinde açılmış olan bir TCP/IP servis veya uygulamaya kendi IP adresi üzerinden bağlanabildiği gibi 127.0.0.1 IP adresi üzerinden de bağlanabilir. Ancak bir makina başka bir makinaya bağlanacaksa orada 127.0.0.1 gibi bir adres artık kullanılamaz.

Diğer kısmını MrDark açıkladı zaten.

OG

Dış IP nin bilinmesine ihtiyac olacağı zamanlarda ekteki php kodu kullanıyorum.

Konuya yabancı olanlara
ekteki dosya php yapılı sayfa kodudur, bir domain altında (veya ana sayfasında) kullanılır, bu php kodlu sayfayı barındıran bir hosta sahip olunması gerek.

Bir domain name aldınız örneğin www.benimsayfam.com
Bir host (web sayfalarının barınacağı yer) ayarladınız (ücretli veya ücretsiz).
web sitenizi tasarladınız ve hosta yüklediniz. Artık isminiz tıklanınca hazırladığınız web açılıyor.

Bu ismin barındığı hosta ekteki sayfayı da yüklediniz (rar içinden çıkararak "benim_ip.php" veya istediğiniz bir isim ile değiştirerek )

www.benimsayfam.com/benim_ip.php
çağrıldığında içinde başka hiçbir karakter katışığı bulunmadan direk copy dediğinizde elde edilen IP' nizdir.
Örneğin kendim için yuklediğim sayfayı şu an çağırdım, gelen sayfanın içeriğini kopyaladım

188.58.16.79

yanlızca sonda bir boş karakter görüyorum. Başka bir fazlalık yok.

PHP sayfanın kodu
<?php 
function GetIP(){ 
    if(getenv("HTTP_CLIENT_IP")) { 
        $ip = getenv("HTTP_CLIENT_IP"); 
    } elseif(getenv("HTTP_X_FORWARDED_FOR")) { 
        $ip = getenv("HTTP_X_FORWARDED_FOR"); 
        if (strstr($ip, ',')) { 
            $tmp = explode (',', $ip); 
            $ip = trim($tmp[0]); 
        } 
    } else { 
        $ip = getenv("REMOTE_ADDR"); 
    } 
    return $ip; 
} 

$kimlik = GetIP(); 
echo $kimlik; 
?>

- - -
Sayfanın bütün kodu şartları elemeleri kaldırınca şu kadar da yetebilir. Bunda sondaki boşluk da yok.

<?php echo $_SERVER['REMOTE_ADDR']; ?>

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Mucit23

OG hocam bilgi için teşekkürler. PHP konusunda bilgim yok ama anlatmak istediğinizide anladım.

TCP Client bağlantısını biraz anladım. Ben şuanda yine Sim908 üzerinde TCP bağlantısı üzerine uğraşıyorum. Bağlantı kurmak için çırpınıyorum.

Hercules'te TCP server'i açıp port numarasını 1000 yaptım

Sonra Sim908 ile aramızda geçen diyaloglar şu şekilde. Kırmızı olanlar benim gönderdiğim komutlar.

AT
AT

OK
AT+CIPSHUT
AT+CIPSHUT
SHUT OK

AT+CIPMUX=0
AT+CIPMUX=0
OK

AT+CIPSTATUS
AT+CIPSTATUS
OK
STATE: IP INITIAL

AT+CGATT=1
AT+CGATT=1
OK

AT+CSTT="IP"
AT+CSTT="IP"
OK

AT+CIICR
AT+CIICR
OK

AT+CIFSR
AT+CIFSR
10.96.100.164  //Modül IP adresi

AT+CIPSTART="TCP","88.228.84.133","1000"     
AT+CIPSTART="TCP","88.228.84.133","1000"
OK

STATE: TCP CLOSED

CONNECT FAIL

Benim IP adresim 88.228.84.133, PC de Hercules Server 1000 portunda dinleme yapıyor. Birkaç deneme daha yaptım fakat sürekli  CONNECT FAIL hatası alıyorum. Fikri olan var mı bir yerlerde hata yapıyor olmalıyım.

kantirici

@Mucit23  Modem de port açtın mı? Yani yönlendirme yaptın mı? Eğer açmadıysan bağlantı kurulamaz.

MrDarK

@Mucit23 ;

Eğer port yönlendirmeyi yapamamış isen sistem çalışmayacaktır. Hercules'den TCP server kur tekrar server kurulu ve dinliyorken aşağıdaki siteye gir;

http://ip-adresim.net/araclar/acik-portlar

Buraya kendi bilgisayarının IP'sini ve portunu gir. Sonra sorgula butonuna bas. Eğer başarılı şeklinde bir cevap alırsan gsm modülünde bağlanaması gereklidir. Ondan öncesinde gsm modül komutlarına bakmamıza gerek yok. Önce bağlantından emin olmak lazım.