İnverter kaynak makinası tamiri hk. YARDIM..

Başlatan Emek_teknik, 04 Kasım 2015, 22:17:57

ahmettas

Merhaba.
Meslekte sizler kadar tecrübeli değilim ve bir konuda tavsiye ve görüşve yardımlarınıza ihtiyacım var.
Bir tane mytol 200A inverter kaynak makinamız var. Bir ustaya verilmiş daha önce 400 tl gibi bir fiyat istenmeiş ama olmadı diye iade edilmiş.
Kaynak makinesini açtığımda igbt olarak fgh40n60 gördüm. Igbt lerin girişinde(3 er adet 2 grup var) grubun birinde u1560 var diğer grupta byr29 var. Igbt lerin yenisini aldım u1560 ve byr29 u da yeni u1560 ile değiştirdim. Enerjilerdim 5 saniye sonra 2. Grubu süren byr29 yerine taktığım u 1560 patladı igbt leri ölçtüm onların da arızalı olduklarını gördüm. Igbtlerin tetiklemesinde smd malzemeler var bys 10 45 ve byg 20g var incelediğimde bys 10 45 in kırık olduğunu gördüm. Yenisini internette bulamadım eş değerini de bilemiyorum. Byr29 un datasheet ine baktım u 1560 ile uyumlu olur diye düşündüm.
Maddi zararım var :( şimdi igbt leri (6 tane) ve u 1560 ı tekrar sipariş edeceğim. Kaldı ki henüz arıza çözülmüş değil parçalar geldiğinde nasıl devam etmeliyim bilemiyorum.
Bu arada kartın çıkışına doğru bağtığımda çıkış bölüöünde stth 6003 var 6 tane orta bacaklarını söküp ölçtüm sağlam görünüyor.

İlgilenenlere şimdiden teşekkürler.

telra

Alıntı yapılan: Emek_teknik - 24 Kasım 2015, 13:53:30hocam resimleri yükledim zenerleri sokmeden gelen voltajı olcmustum olcumleride yazdim igbt ve zenerleri devreden cıkardıgım halde yukarıda bulunan 2 adet direnc ısınıyor surekli ve igbt gelen voltajlarda resimde yazdıgım gibi. sayın emek kardeşim biz fımer yetkili servisiyiz o ısınıyor dediğiniz dirençler makinenin logıc devresine ilk start enrjisini vermek normal bir şekilde ısınması gerek önünde 2 adet diyot tarafından doğrultulur ve devrenin çalışması gerekir sayın logan ve diğer arkadaşların yazdıkları tamamen doğru
saygılarımla..

mesaj birleştirme:: 24 Kasım 2015, 15:44:17
hocam kartı komple temizledim zenerleri yeniden degistim igbtleri yerine taktım enerji verdim igbt baglı zenerlere bi tarafa 2sine  6.7v  diger tarafa 2sine 7.6 v geliyor onceden 2 igbt ısınıyordu digerlerinde ısınma yoktu simdi hepsi esit oranda ısınıyor ve asırı degil kaynak yapmadim henus bir parca kablo ile cıkısları ark yaptırdım bir kac defa ısınma hafif igbtlerde voltajlarıda normal mi acaba kaynak yapmaya korkuyorum son toplam 10 igbt gitti son igbtlerim üzerinde yorumlarınızı bekliyorum

SAYGILARIMLA..

fofo

Resimdeki STANLEY marka kaynak makinası 10-15 sn kaynak yapınca girişteki NTC patlıyor. Sebebi ne olabilir.

devrecii

Alıntı yapılan: fofo - 05 Aralık 2018, 15:42:14
Resimdeki STANLEY marka kaynak makinası 10-15 sn kaynak yapınca girişteki NTC patlıyor. Sebebi ne olabilir.

Röle çekmiyor olabilir, bozuk olabilir, bütün yük dirençe yükelnince yanıyor olabilir.

fofo

Alıntı yapılan: iboibo - 05 Aralık 2018, 17:37:43Röle çekmiyor olabilir, bozuk olabilir, bütün yük dirençe yükelnince yanıyor olabilir.

Bu makinenin kartında röle yok. Devrenin beslemesi sürekli bu NTC üzerinden geçiyor.

fofo

Resimdeki Özen marka kaynak makinası koruma ışığı yanıp korumaya geçiyor. Arıza hakkında bilgisi olan arkadaş var mı?