rs 232 com port

Başlatan fatihlee, 02 Kasım 2005, 21:30:46

fatihlee

arkadaşlar masaüstü pc ile receiverlara yazılım atarken bir süre sonra com porttan hiçbir şekilde yazılım atamıyorum.yaptıgım testlerde 220 volt prizdeki toprak hattı nötr ile baglanmış .fişi takıp çıkarırken bazen ark meydana geldiğini goruyordum.acaba bu arklar pcdeki com portu bozuyor olabilirmi? bu yuzden 4 kez anakart değiştirdim
Everything for PicProje

stlg

Sevgili fatihlee
Arkadasım cıkarıp taktıgın 220v fis hangisinin fişi pc ninmi yoksa rec inmi
bilgisayarın fişinin ark yapması bence pc ye bir zarar vermez cunku iclerinde kullanılan guc kaynakları cok kaliteli bu tur arkları bertaraf edebilir sonra fişi neden cıkardıgını anlamadım pc calısırken cıkarıyorsan
zaten bu mantıklı değil toprak ile notrun birlesmesi dogru değil ama pekcok tesisat boyle bununla ilgili bordun bozulması bana pek mantıklı gelmedi bordun bozulunca ne oluyor ne gibi hatalar veriyor kolay gelsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

fatihlee

stlg kardeş yazılım atarken receiverin fişini takıp çıkartıyorum.ornegin 100 adet  cihaza yazılım attım artık comport ile receiver baglantısı kurulamıyor.bios sıfırlasam fdisk xp yenidende kursam artık o anakartla receivera yazılım atamıyorum.
Everything for PicProje

optech

Anakartin com girisi bozulmus olasa bile bence anakarti degistirmene gerek yok. USB-->COM port ceviriciler var.
Com portun bozulmasina da bence priz sebep olmaz. Olsa olsa receiverlarin icindeki devreden kaynaklanir diye dusunuyorum.  Eger Receiveri kapatmadan com baglantisini cikartirsan belki bozulma ihtimali olur. Tabi gene de bu ihtimal dusuk...

stlg

Sevgili fatihlee
Arkadasım seri ve paralel portlar kullanılırken pekcok arkadasın enerji
varken yada bu portların baglı oldugu cihazlarda enerji varken takılıp
cıkarıldıklarını gordum bu hic dogru değil iki tarafında kapatılması bence
en mantıklısı ve oncelikle pc kapanırsa daha iyi olur usb portlarında
boyle bir problem yok enerji iki taraftada varken takılıp cıkarılabilir sen
en iyisi tedbirini al bu iş cok yogun yapılıyorsa araya elektronik bir cozum bulmalısın (portla cihaz arasına) kolay gelsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

fofo

RS232 kabloyu çıkartıp takarken uçlarının kısa devre olmamasına dikkat et
bu ,şlemi yaparken receiverin kapalı olması çok iyi olur ayrıca portu denemek için seri porttan çalışan bir cihazı takıp deneyebilirsin örnek pıc programlayıcı